شرکت‌های دانش بنیان از ابزارهای نوین مالی بهره‌مند می‌شوند

شرکت‌‎های دانش بنیان و مدیران این شرکت‌ها می‌توانند از روش‌های نوین مالی مانند ابزارهای مالی پیش بینی شده در فرابورس و صندوق‌های پژوهش و فناوری استفاده کنند.

در نشست بررسی تجربیات شرکت‌های دانش بنیان که با محوریت بررسی اعتبارات اسنادی(LC) برگزار شد، محمد مرفوع مدیر کل دفتر تامین مالی و سرمایه گذاری این معاونت با اشاره به روش‌های مختلف تامین مالی پیش بینی شده برای شرکت‌‎های دانش بنیان، مدیران این شرکت‌ها را ترغیب کرد که از روش‌های نوین مالی مانند ابزارهای مالی پیش بینی شده در فرابورس و صندوق‌های پژوهش و فناوری استفاده کنند.

مدیر کل دفتر تامین مالی و سرمایه گذاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری: مدیر کل  دفتر تامین مالی و سرمایه گذاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با ارائه گزارشی از اقدامات انجام گرفته اظهار کرد: در تبیین مبانی تامین مالی شرکت‌های دانش بنیان باید به این موضوع توجه کرد که اکثر این شرکت‌ها در رده شرکت‌های کوچک و متوسط قرار می‌گیرند و همین موضوع در تعیین ابزارهای مالی مورد استفاده تاثیر گذار است.

وی با اشاره به اهمیت تامین مالی شرکت‌های دانش بنیان برای دولت، افزود: در دنیا و البته در ایران نیز تامین مالی، غالباً به دو روش تامین مالی سرمایه‌ای و تامین مالی از طریق بدهی و تسهیلات بانکی صورت می‌پذیرد. در کشور ما خوشبختانه در حوزه شرکت‌های دانش بنیان و فعالان زیست بوم نوآوری کشور، هر دو روش مورد توجه قرار گرفته است. هر چند معتقدم هنوز در ابتدای راه قرار داریم و راه نپیموده بسیاری برای تکوین و تکمیل بخش مالی زیست بوم نوآوری کشور باقی مانده است.

روش‌های جدید تامین مالی

محمد مرفوع در ادامه بیان کرد: صندوق نوآوری و شکوفایی، در مشارکت با صندوق‌های پژوهش و فناوری گام‌های مثبتی برای ایجاد کانال‌های متعدد تامین مالی سرمایه‌ای برداشته است، مدیران شرکت‌های دانش بنیان به فراخور طرحها و وضعیت عمومی شرکت می‌توانند در پرتفوی سرمایه گذاری این صندوق‌ها قرار گیرند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی ضمن بیان اقدامات انجام گرفته برای تسهیل دسترسی شرکت‌های دانش بنیان به خدمات مالی اضافه کرد: بر اساس تلاش‌های صورت گرفته در فرابورس، تابلوی به نام «بازار شرکت‌های کوچک و متوسط» پیش بینی شده است که شرکت‌های دانش بنیان نیز می‌توانند با پذیرش در این بازار از طریق بازار سرمایه، فرایند تامین مالی را انجام دهند.در حال حاضر  بیش از 30 شرکت دانش بنیان در بازارهای مختلف بورس و فرابورس پذیرش شده و سهام آنها در بازار معامله می‌شود.

وی در پایان تامین مالی جمعی را یکی دیگر از ابزارهای نوین تامین مالی در بستر بازار سرمایه برشمرد و گفت: فراصندوق، صندوق‌های جسورانه و صندوق‌های خصوصی از دیگر ابزارهای تامین مالی نظام دانش بنیان محسوب می‌شوند.

تامین منابع مالی

نزدیک به دو سال از تاسیس دفتر تأمین مالی و سرمایه گذاری در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری می‌گذرد. این دفتر در راستای تقویت خدمات مالی نهادهای بانکی و پولی و بازار سرمایه در توسعه تولید محصولات دانش بنیان و تنوع بخشی، تقویت و ایجاد نهادها و ابزارهای تخصصی تأمین مالی حوزه دانش بنیان تاسیس شد.

 هدایت و ترغیب سرمایه گذاران بخش خصوصی و سایر منابع مالی از جمله منابع وقف به سرمایه گذاری در طرح فناورانه و همچنین ارتقای همکاری های بین الملل در توسعه بازار و سرمایه گذاری در فناوری‌های نوین بخش دیگری از اهداف این دفتر به شمار می رود.

تاریخ انتشار : 1398/09/25
کد : 98795
تعداد بازدید: 852