جایگاه چهارم تولید مقالات علمی نانو ایران در سال 2018 حفظ شد

در سال 2018 بیش از 166هزار مقاله نانو در پایگاه Web of Science نمایه شده‌ است که نزدیک به ده درصد از کل مقالات این بانک را شامل می‌شود. رشته‌های شیمی، مواد و فیزیک به ترتیب بیشترین سهم را در مقالات نانو دارند و همانند سال گذشته، چین، آمریکا، هند و ایران چهار کشور پیشتاز در انتشار مقالات نانو در دنیا هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ پایگاه آمار و اطلاعات استت‌نانو (StatNano) از سال 2010 با استفاده از متدلوژی‌های علمی به استخراج آمار و اطلاعات فناوری نانو و انتشار آن می‌پردازد و مرجع محققان و سیاست‌گذاران در دنیا به حساب می‌آید. آمار مقالات نانو نیز با استفاده از یک عبارت جستجوی خاص در موتور جستجوی بانک Web of Science برای تک‌تک کشورها استخراج و به‌صورت ماهانه گزارش می‌شود.

بر اساس این گزارش، در سال 2018 بیش از 166هزار مقاله‌ی مرتبط با فناوری نانو منتشر شده که نسبت به زمان مشابه در سال گذشته بیش از 7درصد رشد داشته‌ است. علاوه بر مقالات پژوهشی (articles)، بیش از 9هزار مقاله‌ی مروری (review) نیز در این سال منتشر شدند که حدود 5درصد از کل انتشارات نانو را شامل می‌شوند.

نسبت به سال 2017 تغییری در رتبه‌ی کشورهای برتر در تولید علوم نانو در جهان ایجاد نشده و جمهوری اسلامی ایران جایگاه چهارم خود را که از سال 2017 کسب کرده بود، در این سال نیز حفظ کرد.

به گزارش استت‌نانو، سهم مقالات نانو از کل انتشارت علمی همانند سال‌های گذشته روند صعودی داشته است. در سال 2018 حدود  9.7درصد از کل انتشارت علمی منتشر شده، مرتبط با فناوری نانو بودند که بالاترین مقدار از سال 2014 تا کنون بوده‌است.

همچنین ایران، عربستان، چین و هند به ترتیب بیشترین سهم را در انتشار مقالات نانو نسبت به کل مقالات خود (Local share) داشتند. نکته‌ی جالب توجه، حضور عراق به‌عنوان کشور پنجم در این شاخص است. گرچه محققان عراقی در سال 2018 تنها 463 مقاله مرتبط با فناوری نانو منتشر کردند، اما همین تعداد حدود 17درصد از کل انتشارات علمی عراق در این سال را شامل می‌شود.

بررسی موضوعی مقالات نانو در سال 2018 نشان می‌دهد که بیشترین مقالات به ترتیب در رشته‌های شیمی، علوم مواد، فیزیک و علوم مهندسی منتشر شده‌اند.

همچنین چهار مجله ACS Applied Materials Interfaces، Applied surface Science، RCS Advances و Nanoscale به ترتیب بیشترین سهم را در انتشار مقالات نانو داشتند. آکادمی علوم چین، دانشگاه آزاد اسلامی ایران، آکادمی علوم روسیه و دانشگاه شینهوای چین هم مراکزی هستند که بیشترین تعداد مقالات نانو را در سال گذشته منتشر کرده‌اند.

تاریخ انتشار : 1397/10/15
کد : 77339
تعداد بازدید: 852