سه شنبه 6 آبان 1399

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

«برنامه توسعه زیست‌بوم شرکت‌های خلاق» ابلاغ شد

دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی از ابلاغ «برنامه توسعه زیست‌بوم شرکت‌های خلاق» خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری خبر داد: انتظار می‌رود با تعامل بخش‌های مختلف معاونت علمی و فناوری به‌ویژه ستادهای توسعه فناوری های مرتبط، کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و موسسه‌های دانش‌بنیان، همچنین پارک فناوری پردیس معاونت علمی به‌عنوان دبیرخانه شبکه نوآوری شهر تهران در ارائه خدمات متناسب برای توسعه زیست‌بوم و ارتقا کسب‌وکار شرکت‌های خلاق و امور اجرایی دبیرخانه اجرایی، این برنامه قدرتمند پیش رود.

کرمی توضیح داد: در چارچوب سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی و تدابیر مقام معظم رهبری، ایجاد و ارتقا زیست‌بوم فناوری و نوآوری در کسب و کارهای نوین و کارآفرینی به‌منظور توسعه اقتصاد دانش‌بنیان، یکی از محورهای اصلی معاونت علمی بوده است.

رییس مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی ادامه داد: در این راستا، در چند سال گذشته با اجرایی سازی قانون حمایت از شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان تسهیل‌گری و حمایت‌های مناسبی از شرکت‌های دانش‌بنیان به‌عمل‌آمده و در شرایط فعلی بیش از سه هزار شرکت دانش‌بنیان که عمدتاً در صنایع و حوزه‌های مبتنی بر دانش و فناوری پیشرفته فعالیت دارند تأیید صلاحیت شده‌اند. این شرکت‌ها از نظر اثربخشی اقتصادی، اجتماعی و همچنین اشتغال نیروی انسانی تحصیل‌کرده در حال گسترش هستند.

دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی خاطرنشان کرد: در کنار شکل‌گیری شرکت‌های دانش‌بنیان در جامعه و مراکز علمی و دانشگاهی، بخش دیگری از شرکت‌ها و استارتاپ‌ها که عمدتاً در صنایع فرهنگی و نیز خدمات نوین و کسب و کارهای مبتنی بر فضای دیجیتال فعال هستند، با کمک و مساعدت معاونت علمی در این زیست‌بوم ظهور و بروز کرده و در حال رشد هستند.

به گفته مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، جوهره رشد این شرکت‌ها بر نوآوری و خلاقیت برای ارائه محصولات و خدمات جدید و مدل‌های نوین کسب‌وکار در سطح بازارهای هدف استوار است و لزوماً در مراحل شکل‌گیری و رشد، مبتنی بر پژوهش و توسعه فناوری‌های پیشرفته نیستند.

کرمی افزود: این حوزه به دلیل ماهیت عمدتاً خدماتی، پتانسیل‌های زیادی برای ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی در کشور دارد. بر این اساس در سالی که به فرموده مقام معظم رهبری، سال «حمایت از کالای ایرانی و تولید ملی» نام‌گذاری شد، آیین‌نامه اجرایی «برنامه توسعه زیست‌بوم شرکت‌های خلاق» ابلاغ و توسط ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز معاونت علمی به عنوان دبیرخانه این برنامه به مرحله اجرا می‌رسد.

به گفته کرمی، شرکت‌های خلاق به شرکت‌ها و مؤسسات خصوصی نوآوری اطلاق می‌شود که یا در صنایع خلاق و فرهنگی مشغول به فعالیت بوده یا الگوهای نوین کسب‌وکار (عمدتا IT محور) را در ارائه محصولات و خدمات خود به کار گرفته  باشند.

وی بیان کرد: به منظور تصویب فرآیندهای اجرایی، معیارهای تشخیص مصادیق شرکت‌های خلاق، تصویب برنامه‌های خدماتی مقتضی و نظارت بر حسن تحقق اهداف برنامه، کارگروهی متشکل از معاون علمی و فناوری رییس جمهوری (رییس کارگروه)، دبیر ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی (دبیر کارگروه)، دبیر ستاد توسعه فناوری اطلاعات، ارتباطات و فضای مجازی معاونت علمی، دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی، رییس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی، رییس مرکز شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و نیز نماینده سایر بخش‌های معاونت و دستگاه‌های مرتبط ایجاد می‌شود.

رییس مرکز ارتباطات واطلاع‌رسانی معاونت علمی، خدمات موضوعی این برنامه را شامل حمایت از ایجاد باشگاه‌های تخصصی متشکل از هر خوشه تخصصی شرکت‌های خلاق به‌منظور نیازسنجی و پیگیری تأمین زیرساخت‌ها و رفع موانع کسب‌وکار و توسعه‌ای آنها عنوان کرد.

کرمی در خصوص دیگر خدمات برنامه توسعه زیست بوم شرکت‌های خلاق گفت؛ حمایت از مشارکت با نهادها و صندوق‌های خطرپذیر از طریق تقویت سازی، تأمین مالی و سرمایه گذاری مشترک با بخش خصوصی، جلب مشارکت دستگاه‌های اجرایی، مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها، نهادهای عمومی غیردولتی برای دسترسی آسان شرکت‌های موضوع برنامه به خدمات آنها، تسهیل استفاده کسب‌وکارهای نوآور از فضاهای کاری در اختیار بخش عمومی یا دولتی برای ارائه خدمات و محصولات و بهره‌مندی از ظرفیت‌های تفاهم‌نامه میان معاونت علمی و شهرداری برای استقرار در پهنه‌های شهری، از دیگر خدمت این برنامه است.

دیگر برنامه‌های این برنامه که کرمی به آنها اشاره کرد را می‌توان این موارد عنوان کرد: ارائه تسهیلات نظام‌وظیفه برای افراد کلیدی فعال در شرکت‌های خلاق، کمک به ایجاد و ترفیع برند برای شرکت‌های مشمول این برنامه از طریق برگزاری رویدادهای تخصصی نظیر رویداد استارتاپ های برتر، برگزاری جشنواره‌های نوآوری و کارآفرینی، ایجاد نمایشگاه‌های تخصصی و نظایر آنها، کمک به ایجاد مراکز و کریدورهای خدمات توانمندی و تجاری‌سازی.

علاقه‌مندان برای اطلاعات بیشتر می توانند به سایت ircreative.isti.ir مراجعه کنند.

تاریخ انتشار : 1397/01/18
کد : 75819
تعداد بازدید: 1794

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601