ویژۀ مدیران دستگاه‌های اجرایی و رؤسای دانشگاه‌­های استان/
کارگاه آموزشی آینده‌پژوهی در مشهد برگزار شد

کارگاه آموزشی «آینده‌پژوهی و امکان‌سنجی برنامه آینده‌­نگری استان خراسان‌رضوی» برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ کارگاه آموزشی «آینده‌پژوهی و امکان‌سنجی برنامه آینده­نگری استان خراسان‌رضوی» ویژۀ مدیران دستگاه‌های اجرایی و رؤسای دانشگاه­های استان به همت بنیاد نخبگان خراسان‌رضوی در محل استانداری برگزار شد.

در این کارگاه، حسینی‌مقدم؛ عضو هیئت‌علمی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی به تشریح سیر تحول و مفاهیم آینده‌پژوهی و روش‌های آن پرداخت.

وی چگونگی نگاهداشت مسأله به کمک روش سه‌گانۀ آینده، شناسایی عوامل تغییر (روندها و رویدادهای شکل‌دهنده تغییر) به کمک روش ذهن­انگیزی و دسته‌بندی عوامل تغییر به کمک روش STEEPV را از روش‌های آینده‌پژوهی برشمرد.

عضو هیئت‌علمی پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی در ادامه، شناسایی مسائل و موضوعات نوظهور، شناسایی و اولویت‌گذاری نیروهای پیشران، تحلیل لایه‌لایه علت‌ها، طراحی آینده‌های بدیل و چشم‌اندازپردازی و چگونگی خلق چشم‌انداز را تشریح کرد.

لازم به ذکر است، شرکت‌کنندگان طی این کارگاه ضمن آشنایی با موضوع و روش‌های مطرح در حوزه آینده‌پژوهی،  با چگونگی کاربرد یافته‌ها در ارتقای مستمر نظام برنامه‌ریزی در زندگی فردی، حرفه‌ای و سازمانی آشنا شدند.

تاریخ انتشار : 1396/11/07
کد : 75487
تعداد بازدید: 825