برپایی كارگاه «مسئوليت‌پذيري اجتماعي و كمك‌هاي اوليه» در زنجان

كارگاه آموزشي «مسئوليت‌پذيري اجتماعي و كمك‌هاي اوليه» به همت بنیاد نخبگان استان زنجان برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ كارگاه آموزشي «مسئوليت‌پذيري اجتماعي و كمك‌هاي اوليه» با حضور جمعی از سرآمدان و مستعدان‌برتر بومی به همت بنیاد نخبگان استان زنجان با همکاری جمعیت هلال‌احمر استان برگزار شد.

در این کارگاه آموزشی که با رويكرد پيشگيري از آسيب‌هاي فردي و اجتماعي صاحبان استعدادبرتر برگزار شد، شرکت‌کنندگان با مهمترین مسایل و مباحث مربوط به کمک‌های اولیه به صورت کاربردی آشنا شدند.

در این کارگاه، جمشیدی؛ مربی هلال‌احمر، ارتقای سطح آمادگی و انجام واکنش‌های صحیح و منطقی در زمان حوادث و موقعیت‌های بحرانی، حوادث و سوانح را از مهمترین اهداف برگزاری این کارگاه برشمرد.

وی افزود: با توجه به آمار بالای تصادفات و سکته‌های قلبی در ایران، همه‌ساله تعداد زیادی از بیماران و مصدومان، قبل از دریافت درمان‌های پزشکی اولیه، بخاطر وضعیت نامساعد جسمی در صحنه حادثه و نیز اقدامات اشتباه افراد حاضر در صحنه و همچنین به دلیل عدم آشنایی با کمک‌های اولیه، فوت می‌کنند.

جمشیدی ادامه داد: رسیدگی به بیماران و مصدومان حوادث در نخستین لحظات، تأثیر چشمگیری در افزایش بهبودی، کاهش آسیب و پیشگیری از مرگ را به دنبال دارد. برای مثال باز نگه داشتن راه تنفسی فرد بیهوش، می‌تواند از مرگ یا آسیب‌های مغزی و اثرات ناشی از آن پیشگیری کند.

آشنایی با کمک‌های اولیه و اهداف آن، اصول و اهداف کمک های اولیه، وظایف امدادگر، مراحل ضربه روانی، ارزیابی سریع از صحنه حادثه، عوامل مؤثر در تصادف، روش برخورد با مصدوم، ارزیابی مصدوم (اولیه، ثانویه)، مدیریت بحران، فشار خون و اجزای آن، اصول ایمنی و قانونی در کمک‌های اولیه، خفگی‌ها، احیای قلبی، ریوی، خونریزی، پانسمان، آسیب‌های استخوانی، مفصلی و عضلانی، بانداژ، آتل بندی، حمل مصدوم، فوریت‌های پزشکی، مسمومیت‌ها و سوختگی ها تئوری و عملی از دیگر بخش‌های این کارگاه بود.

لازم به ذکر است، مقرر شد پس از اتمام سرفصل‌های دوره، ضمن صدور گواهی دوره از سوی سازمان جمعیت هلال‌احمر استان زنجان، به منظور اثربخشی بیشتر کارگاه، بازدید از مرکز توانبخشی هلال‌احمر استان و پایگاه‌های امداد و نجات شمالغرب کشور برای شرکت‌کنندگان در کارگاه مشاوره برگزار شود.

تاریخ انتشار : 1396/08/13
کد : 75006
تعداد بازدید: 1106