رئیس بنیاد نخبگان البرز:
امنیت، پایه و اساس همه فعالیت‌های انسانی است

نشست علمی بنیاد نخبگان استان البرز و دفتر تحقیقات کاربردی فرماندهی انتظامی استان به مناسبت هفته گرامیداشت ناجا برگزار شد.

 به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ نشست علمی بنیاد نخبگان استان البرز و دفتر تحقیقات کاربردی فرماندهی انتظامی استان به مناسبت هفته گرامیداشت ناجا برگزار شد.

در این نشست، جعفر جهان‌پناه؛ رییس بنیاد نخبگان استان البرز اظهار داشت: اگر امروز شاهدیم که ایران اسلامی در قلب خاورمیانه پرآشوب و با وجود انواع تهدیدها و دشمنی‌ها، با سربلندی و صلابت، امنیت مرزها و شهرها را حفظ کرده است، بواسطه تلاش و فداکاری دستگاه‌ها و سازمان‌های نظامی و انتظامی است.

وی افزود: به دلیل موقعیت منحصر‌به‌فرد نیروی انتظامی در نظام اداری کشور، بازخورد تحقیق و پژوهش‌های انجام شده در ناجا در زمینه‌های مختلف سیاسی، امنیتی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی کاملاً ملموس خواهد شد.

جهان‌پناه ادامه داد: بنیاد نخبگان البرز با بیش از 480 نفر از اساتید و چهره‌های علمی شاخص کشور ارتباط نزدیک دارد که می‌توان از این ظرفیت بزرگ و فکر، اندیشه و خلاقیت آنان برای حل مسائل استان استفاده کرد.

جهان پناه افزود: با مشخص کردن سرفصل های تحقیقاتی می توانیم افراد نخبه و فرهیخته را در زمینه های مورد علاقه شان فعال کرد تا با تشکیل کارگروه های تخصصی شروع به کار کنند.

رییس بنیاد نخبگان استان البرز تصریح کرد: توجه به مقولۀ تحقیق و پژوهش باعث ایجاد تحولات مثبت، روزآمدی و کارآمدی بیشتر سازمان‌هاست و نیروی انتظامی به دلیل نوع و گستردگی مأموریت‌هایی که برعهده دارد باید در این زمینه پیشتاز باشد.

جهان‌پناه خاطرنشان کرد: پایه و اساس همه فعالیت‌های انسانی، امنیت است و اگر امروز جوانان این مرزو بوم با آرامش در مراکز علمی و دانشگاهی به کسب دانش و تجربه اشتغال دارند، به واسطه تلاش‌های شبانه‌روزی رزمندگانی است که مخلصانه برای حفظ نظم و امنیت و کیان این مرزو بوم تلاش و از خودگذشتگی  می‌کنند.

مجید شیخ‌علیزاده؛ رئیس دفتر تحقیقات کاربردی فرماندهی انتظامی استان البرز نیز گفت: پلیس البرز با رویکرد دانش‌بنیانی و حر‌فه‌ای‌گرایی، آماده همکاری و تعامل بیشتر با اجتماع نخبگانی است.

وی افزود: خوشبختانه در سال‌هاي اخير، ضرورت توجه و سرمايه‌گذاري در زمينه تحقيق و پژوهش در ناجا احساس شده و ايجاد ادارات و سازمان‌هايي از جمله سازمان تحقيقات و مطالعات پلیس، مؤيد اين مهم است. در واقع مي‌توان ادعا کرد که امروز نيروي انتظامي، به عنوان يک پليس علمي، دانش‌بنیان و پژوهش‌محور عمل می‌کند.

شیخ‌علیزاده ادامه داد: تخصصی بودن مأموریت‌ها، حساسیت امور مربوط به نیروی‌انسانی، پیچیدگی دستیابی به فناوری‌های نوین و ارتباط تنگاتنگ با مردم و حاکمیت ایجاب می‌کند پلیس علاوه بر تقویت توان عملیاتی، به لحاظ علمی نیز پشتیبانی لازم را از مأموریت‌های خود به عمل آورد.

رئیس دفتر تحقیقات کاربردی فرماندهی انتظامی البرز یادآور شد: این دفتر در حوزه‌های مختلف مسائل و آسیب‌های اجتماعی مبتلابه استان خاصه موضوعاتی نظیر حاشیه‌نشینی و جغرافیای‌جُرم از تحقیق و پژوهش اساتید و دانشجویان حمایت می‌کند.

وی افزود: یکی از زمینه‌هایی که این دفتر درآن فعالیت دارد، ترجمه کتب، مقالات و متون علمی با موضوعات مرتبط با مأموریت‌های پلیس به‌ویژه معضلاتی است که استان با آن روبروست تا با استفاده از دانش و تجربه محققان و پژوهشگران سایر کشورها، با راهکارهای اجرایی حل مسایل اجتماعی و دانش و تجربه اندیشمندان خارجی نیز آشنا و از آنها بهره‌برداری کند.

شیخ‌علیزاده اظهار داشت: دفتر تحقیقات کاربردی پلیس البرز در نظر دارد تا همزمان با شروع هفته ناجا، جهش مشهودی در زمینه تحقیق و توسعه فعالیت‌های خود داشته باشد و برای تحقق این هدف دست تمام نخبگان، پژوهشگران، اساتید و پیشکسوتان را به گرمی می‌فشارد.

وی با بیان اینکه برگزاری نشست علمی با حضور نخبگان و سرآمدان از جمله دیگر اقداماتی است که در هفته گرامیداشت ناجا اجرایی می‌شود، اضافه کرد: پلیس در صدد است تا درآینده‌ای نزدیک جشنواره علمی-تخصصی برگزار کند. علاوه بر آن، دفتر تحقیقات فرماندهی انتظامی استان با توجه به چارچوب‌های تعیین شده و در راستای دستیابی به اهداف علمی و پژوهشی از مقالات و پایان‌نامه‌های مرتبط با حیطه فعالیت پلیس حمایت می‌کند.

رئیس دفتر تحقیقات کاربردی فرماندهی انتظامی استان البرز در پایان گفت: شورای پژوهشی فرماندهی انتظامی استان البرز با هدف تحقیق و بررسی علمی در زمینه تهدیدها، فرصت‌ها، آسیب‌ها، توانایی ها و مباحث راهبردی تولید دانش امنیتی و انتظامی، ترویج فرهنگ تحقیق و پژوهش و نهادینه‌کردن آن در استان، موضوعات تحقیقاتی را پیگیری و تاکنون از تعداد زیادی از مقالات و پایان‌نامه‌ها حمایت و طرح‌های علمی را در جهت کمک به عملیات انتظامی پیگیری کرده است.

تاریخ انتشار : 1396/07/22
کد : 74877
تعداد بازدید: 1118