در ارومیه/
نشست مطالعه و نقد کتاب نشت‌نشا برگزار شد

برنامۀ «مطالعه و نقد کتاب نشت‌نشا» به‌همت بنیاد نخبگان آذربایجان‌غربی در ارومیه برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ برنامۀ «مطالعه و نقد کتاب نشت‌نشا: جستاری در پدیده فرار مغزها» با حضور رئیس بنیاد نخبگان آذربایجان‌غربی و تعدادی از اساتید دانشگاهی و مستعدان‌برتر برگزار شد.

در این نشست، مهدی چهل‌امیرانی؛ رئیس بنیاد نخبگان استان آذربایجان‌‎غربی، شرکت در برنامه‌های فرهنگی و تربیتی را یکی از ضروریات فضای نخبگانی دانست و گفت: هدف از اجرای برنامۀ مطالعه و نقد کتاب نشت نشا، تبیین جایگاه و اهمیت مسائل مربوط به جامعه سرآمدان و مستعدان‌برتر ایران به عنوان یک کشور درحال‌توسعه در حوزه‌های گوناگون علمی و فرهنگی است.

وی با اشاره به اهمیت تبیین موضوع مهاجرت مستعدان‌برتر چه به لحاظ آماری و چه به لحاظ ترکیب جمعیتی مهاجران و نیز دلایل رخداد این پدیده، افزود: باید با بررسی جامع و موشکافانه این مسئله، به ارائه راه‌حل‌هایی منطقی برای مقابله با این پدیده پرداخت.

چهل‌امیرانی یادآور شد: امید است برگزاری چنین برنامه‌هایی با مشارکت سرآمدان، استعدادهای‌برتر و نیز جامعۀ متخصص و دانشگاهی استان، تبدیل به رخداد و فعالیتی جریان‌ساز در حوزه‌های مختلف استانی باشد و نتایج و اثرات آن‌ از محدودۀ شرکت‌کنندگان فراتر رفته و به همۀ ابعاد جامعه تسری یابد.

در ادامه این نشست، جباری؛ معاون فرهنگی دانشگاه ارومیه نیز با اشاره به شاخصه‌های نخبگی، مروری کلی بر پیدایش و سیر تاریخی مهاجرت نخبگان از کشورهای درحال‌توسعه ازجمله ایران به کشورهای توسعه‌یافته داشت.

وی افزود: مهاجرت مستعدان از مکان‌ها و شرایطی که در آن امکان بروز و ظهور توانمندی‌ها و به فعلیت رسیدن استعدادهای‌شان در آن وجود ندارد، به فضاهایی که این امکان برایشان فراهم است، جریانی طبیعی است؛ بنابراین فراهم‌کردن شرایط پرورش و فعالیت مؤثر این افراد، می‌تواند جریان مهاجرت را متوقف یا کُند کند.

در ادامه این برنامه، شرکت‌کنندگان به طرح دیدگاه‌های خود در خصوص موضوع و محتوای کتاب نشت نشا: جستاری در پدیده فرار مغزها پرداختند.

 

تاریخ انتشار : 1396/05/01
کد : 74396
تعداد بازدید: 1303