استاندار خراسان‌جنوبی:
اتاق فکر نخبگانی می‌تواند حلال مشکلات استان باشد

نشست هم‌اندیشی اجتماع نخبگانی خراسان‌جنوبی با موضوع نقش نخبگان در تحقق اقتصاد مقاومتی با حضور استاندار برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ نشست هم‌اندیشی اجتماع نخبگانی با موضوع نقش نخبگان در تحقق اقتصاد مقاومتی با رویکرد توسعۀ استان خراسان‌جنوبی با حضور استاندار برگزار شد.

علی‌اکبر پرویزی؛ استاندار خراسان‌جنوبی با اشاره به لزوم توسعه کمّی و کیفی تولیدات داخلی، گفت: امروزه با توجه به تنوع محصولات و نيز تغيير ذائقه مصرف‌کنندگان، صاحبان صنايع توليدي بايد در راستاي ارتقاء کيفيت محصولات و نيز توسعه صادرات تلاش كنند در غير اينصورت در آينده با مشكل مواجه خواهند شد.

وی افزود: توسعه، موضوعي چند بُعدي و داراي جنبه‌هاي مختلفي است كه نمي‌توان به صورت يك‌جانبه آن را مورد توجه قرار داد.

پرویزی با بیان اینکه در۵۰ سال گذشته موضوع توسعه در ايران بر پايه دو عامل کشاورزي و دامداري بنا نهاده شده بود، ادامه داد: حتي در چند سال بعد از انقلاب نيز اين روند ادامه داشت تا اينکه به عنوان يك عامل مهم در توسعۀ همه‌جانبه كشور مورد توجه قرار گرفت.

استاندار خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه در حال حاضر موضوع توسعه به عنوان یک امر کيفي مورد مطالعه دقيق قرار گرفته است، تصریح کرد: باتوجه به تغييراتي كه در اين زمينه در دنيا صورت گرفته، بايد موضوع توسعه از جنبه‌هاي مختلف و از ديدگاه‌هاي متفاوت مورد مطالعه و بررسي قرار گيرد.

پرویزی یادآور شد: همواره این سؤال مطرح بوده که چرا ارتباط درست و واقعي بين صنعت و دانشگاه شکل نگرفته که در پاسخ بايد گفت اين يك مشكل دو سويه است كه بايد از سوي هر دو طرف مورد توجه قرار گيرد. اين مشکل را نمي‌توان با بخشنامه و تکاليف اداري مرتفع کرد بلکه باید  به عنوان يك موضوع مهم از سوي دانشگاه‌ها و اساتيد مورد توجه قرار گیرد چراكه در اينصورت مي‌توان بسياري از بن‌بست‌ها را پشت سرگذاشته و به توسعۀ واقعي صنعت دست يافت.

استاندارخراسان‌جنوبی با بیان اینکه صنايع ايده‌هاي واقعي و کاربردي که داراي نتايج مشخصي باشد را مورد استفاده قرار خواهند داد، افزود: يكي از مشكلاتي كه در اين زمينه وجود دارد، پژوهش‌هاي صوري و غيركاربردي است كه از سر رفع‌تكليف و براي اداي‌وظيفه اداري به انجام رسيده و مي‌رسد.

پرویزی تصريح کرد: اگر پژوهش‌ها به صورت واقعي و با در نظر گرفتن نيازهاي واقعي جامعه و صنايع به انجام برسد، مي‌توانند بسياري از نيازها را پاسخ گفته و گره‌هاي بسياري را در حوزه صنايع و صاحبان توليد مرتفع کنند.

وی ادامه داد: بنیاد نخبگان استان و دانشگاه بیرجند باید با انجام فعالیت مطالعاتي دقيق و همه‌جانبه، دلايل عدم‌ارتباط صنايع و پژوهشگران را مورد مطالعه قرار دهند و در صورت امکان نسبت به مرتفع ساختن آنها اقدام کنند. در این بین می‌توانند از ظرفیت استانداری هم برخوردار شوند.

 پرویزی یادآور شد: باتوجه به خشكسالي‌هاي متوالي در استان، يكي از مشكلات استان در زمينه تأمين آب شرب، كشاورزي و صنعت است كه در اين زمينه تاكنون اقدامات بسيار مناسبي از سوي دولت صورت گرفته كه اميدواريم در سال جاري اين اقدامات وارد فاز اجرايي شوند. اتاق فکر نخبگانی هم می‌تواند در این حوزه ایده‌های علمی و دانش‌بنیان خود را مطرح کند.

استاندارخراسان جنوبی با اشاره به لزوم سرمایه‌گذاری در استان، افزود: اهليت سرمايه‌گذاران بر اساس توان کاري، اداري و مالي بسيار مهم است چراکه در غير اينصورت نمي‌توان به اهداف پيش‌بيني‌شده رسید و جز هدررفت منابع و امكانات، عایدی دیگری ندارد.

وی مرز مشترک با کشور افغانستان را از دیگر مزیت‌هاي اقتصادي استان دانست و تصريح کرد: در سال گذشته بالغ بر يك ميليارد دلار صادرات از استان صورت گرفته، اين در حاليست كه روزانه بيش از ۷۰۰ دستگاه كاميون محصولات صادراتي را از مرز استان به كشور افغانستان صادر مي‌كنند.

 پرویزی، با اشاره به اینکه بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسي دولت ازسرمايه‌گذاري منع شده است، یادآور شد: باید تلاش شود زمينه‌هاي ورود بخش‌خصوصي و سرمايه‌گذاران به فضاي اقتصادي استان فراهم شود. براساس قوانين بالادستي دولت نبايد در نقش بنگاه‌دار و يا رقيب بخش‌خصوصي در عرصه‌هاي اقتصادي حاضر شود.

پرویزی، ادامه داد: اقتصاد مقاومتی يک فرهنگ و يک برنامه بلندمدت کاري است كه بايد آثار و بركات آن را در دراز مدت مشاهده كرد و براي به ثمر نشستن آن بايد بسياري از عوامل در كنار يكديگر قرار گيرند. متأسفانه امروزه برخي افراد با استفاده ابزاري، از اقتصاد مقاومتي براي حمله به دولت استفاده مي‌کنند.

تاریخ انتشار : 1396/02/18
کد : 73961
تعداد بازدید: 1680