توانمندسازی نخبگان محور فعالیت‌های بنیاد ملی نخبگان است

رئیس بنیاد ملی نخبگان، توانمندسازی نخبگان و استعدادهای برتر را محور فعالیت‌های بنیاد ملی نخبگان عنوان کرد.

رئیس بنیاد ملی نخبگان، توانمندسازی نخبگان و استعدادهای برتر را محور فعالیت های بنیاد ملی نخبگان عنوان کرد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد ملی نخبگان،دکتر سورنا ستاری در دومین روز از هجدهمین نشست سراسری رئیسان بنیادهای نخبگان استانی که در مشهد مقدس برگزار می شود،با اشاره به ورودی های بنیاد ملی نخبگان تصریح کرد: یک بخش از این ورودی ها آموزشی شامل برترین های کنکورهای سراسری،برگزیدگان المپیادهای علمی هستند و بخش دیگر پژوهشی شامل مخترعان برگزیدگان جشنواره ها معتبر علمی مانند خوارزمی،فارابی،رازی هستند که بر اساس آیین نامه های بنیاد ملی نخبگان که در دست تغییر است نوع نگاه ها به این دو بخش متفاوت است.

دکتر ستاری با تاکید بر اینکه نخبگان باید بتوانند بروی پای خود بایستند، تصریح کرد: با این وجود در دوران جدید مدیریت بنیاد ملی نخبگان تمامی تسهیلات بنیاد تقویت شده اما هدف بنیاد تنها ارائه تسهیلات نیست بلکه هدف تمامی حمایت ها و تسهیلات بنیاد ملی نخبگان توانمندسازی نخبگان و استعدادهای برتر است که بسیاری از آیین نامه های بنیاد نیز در این راستا در حال تغییر است که در ضمن باعث گسترش شناسایی نخبگان در بنیاد هم خواهد شد.

به گفته وی به طور کلی روح حاکم بر فعالیت های بنیاد توانمندسازی است چرا که بنیاد کمیته امداد نیست که تنها به نخبگان مقرری ماهیانه بدهد بلکه بنیاد یک نهاد توانمند ساز است .

رئیس بنیاد ملی نخبگان افزود: رابطه بین نخبگان و بنیاد ملی نخبگان دو طرفه است و نخبگان در مقابل دریافت تسهیلاتی که دریافت می کنند مسئولیتی در قبال جامعه دارند تا بتوانند اثرگذاری خوبی در کشور داشته باشند.

دکتر ستاری تصریح کرد: نگاه از پایین به بالا در بنیاد به جایی منتهی می شود که در آخر ماه نخبگان باید منتظر دریافت مقرری ماهیانه باشند اما نگاه از بالا به پایین در اقتصاد کشور ظرفیتی به وجود می آورد که نخبگان را جذب کند. در این صورت هر کس در قبال مسئولیتی که بر عهده دارد باید حمایت شود در غیر اینصورت تسهیلات بنیاد ملی نخبگان نمی تواند تحول زا باشد.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با تاکید بر اینکه اقتصاد کشور اقتصاد دانش بنیان نیست و تنها متکی بر درآمدهای نفتی است،خاطرنشان کرد: در اقتصادی که نفت را 5 دلار استخراج کرده و 100 دلار می فروشد تولید جایگاهی نخواهد داشت چون سودی برای کشور ندارد در مقابل این اقتصاد نیازی هم به نخبه و فارغ التحصیل دانشگاهی ندارد در این اقتصاد تکنولوژی هم از خارج از کشور با صرف هزینه تامین می شود.

وی با تاکید بر اینکه باید نگرش ما باید نسبت به اقتصاد تغییر کند، خاطرنشان کرد: مشکل اصلی ما در اقتصاد دانش بنیان مشکل فرهنگی است که باید تلاش شود فرهنگ دانش بنیان در کشور تقویت شود.

دکتر ستاری با اشاره به ضرورت تغییر آیین نامه های ارتقا در دانشگاه ها گفت: در این راستا باید اساتید به سمت کارآفرینی پیش روند تا نخبگان در پارک های علم و فناوری و مراکز رشد دانشگاهی حفظ شوند؛ بنیاد ملی نخبگان و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درصدد است که با حمایت ها جهت گیری دانشگاه ها را تغییر دهد.

وی افزود: در ورودی های پژوهشی بنیاد ملی نخبگان به دنبال تشویق نخبگان به ایجاد شرکت های دانش بنیان هستیم

رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به برگزاری 6 جشنواره  منطقه ای و ملی نوآوری و شکوفایی گفت: مخترعانی که در جشنواره های بنیاد ملی نخبگان شرکت کرده و یا داوران بنیاد در سایر جشنواره ها مانند جشنواره اختراعات دانشگاه آزاد اسلامی اختراعات آنها را تایید کنند و موفق به دریافت تاییدیه سطح اختراعات بنیاد شوند مخترع مورد تایید بیناد محسوب می شود.

وی افزود: در این جشنواره ها بخش تجاری سازی و کریدورهای تجاری سازی استقرار یافته است که بحث توانمندسازی مخترعان را پیگری می کنند و باید پارک های فناوری و صندوق های خطرپذیر نیز در این جشنواره ها حضور فعالی داشته باشند. در مرحله بعد معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری وارد عمل شده و حمایت های بعدی را برای تجاری سازی اختراع صورت می دهد  اما شرط اساسی آن ایجاد یک شرکت دانش بنیان بر اساس اختراع مورد تایید است که آن شرکت هم باید از طریق سامانه ارزیابی تشخیص صلاحیت شرکت ها و موسسات دانش بنیان اقدام به تایید صلاحیت خود کنند.

دبیر هیات امنای صندوق نوآوری و شکوفایی خاطرنشان کرد: تاکنون 600 شرکت دانش بنیان پس از ثبت نام در این سامانه در کارگروه ارزیابی تشخیص صلاحیت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تایید صلاحیت شده اند که پیش بینی می کنیم که تا پایان سال این تعداد به 1500 شرکت دانش بنیان برسد.

وی با بیان اینکه پایه تمامی برنامه های بنیاد فرهنگی است،تصریح کرد: هم اکنون در حال تهیه برنامه جامع فرهنگی نخبگان در بنیاد هستیم تا این برنامه ها تمامی نخبگان را شامل شوند. همچنین باید تلاش شود که نخبگان در طراحی و اجرا برنامه های فرهنگی مشارکت کنند و به شدت تمامی روسای بنیادهای نخبگان استانی را از وارد شدن به فعالیت اجرایی  پرهیز  می دهم.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به چابک سازی ساختار معاونت علمی گفت: نقطه قوت معاونت ساختار چابک و نیروی انسانی اندک اما با قدرت آن است که در زمینه توصیه می کنم که بنیاد های نخبگان استانی نیز به صورت چابک اداره شوند.

دکتر ستاری با بیان اینکه در حوزه پژوهش هزینه های زیادی در کشور می شود،اظهارکرد: متاسفانه مردم تاثیر  این پژوهش ها را در زندگی خود نمی بینند و وقت آن رسیده است که پژوهش ها به سمت کاربردی شدن پیش بروند و پژوهش هایی حمایت شوند که مشکلی از جامعه را حل کنند.

وی پژوهش ها را به دو قمست پژوهش های در مرزهای دانش و پژوهش های تجاری سازی تقسیم کرد و گفت: بر پژوهش های تجاری سازی مکانیزم بازار حاکم است که در آن رقابت و خدمات پس از فروش اهمیت دارد.در حالی که در اکثر پژوهشکده های کشور که قرار است محصولی به جامعه عرضه کنند درجا می زنیم و نیازهای داخل را از خارج تامین می کنیم.حتی در حوزه علوم انسانی بر تجاری سازی محصولات این حوزه و مهندسی علوم انسانی و فرهنگی فکر نشده است.در این زمینه و در جهت پرکردن خلاهای این بخش در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ستاد فناوری های نرم راه اندازی شده است.

وی در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر اینکه تمامی مشکلات استانها در استان قابل حل است،خاطرنشان کرد: پروژه های استانی باید در راستای حل مشکلات استان باشد و دانشگاه ها نیز به این سمت حرکت کنند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان را یکی از مترقی ترین قوانین کشور عنوان کرد و گفت: بر اساس این قانون صندوق نوآوری و شکوفایی تشکیل شده است که در سال جاری برای این صندوق هزار میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته است و این اعتبار برای حمایت از شرکت های دانش بنیان به صورت تسهیلات اعطا خواهد شد.

به گفته وی تاکنون 30 میلیارد تومان وام از طریق صندوق نوآوری و شکوفایی  به شرکت های دانش بنیان اعطا شده است.

 

 

 

 

 

 

 

تاریخ انتشار : 1393/05/16
کد : 73176
تعداد بازدید: 708