10 کاري که بايد قبل از 35 سالگي انجام دهيد

بعضي توصيه‌ها براي بهبود زندگي شغلي و حرفه‌اي هر شخص وجود دارد که هر چقدر زودتر به آن‌ها برسد و انجامشان بدهد، سريع‌تر مي‌تواند پله‌هاي موفقيت را بالا برود.

بعضي توصيه‌ها براي بهبود زندگي شغلي و حرفه‌اي هر شخص وجود دارد که هر چقدر زودتر به آن‌ها برسد و انجامشان بدهد، سريع‌تر مي‌تواند پله‌هاي موفقيت را بالا برود.

پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان: لابد شما هم اين ضرب‌المثل‌ را شنيده‌ايد که «هر وقت ماهي را از آب بگيريد، تازه است» اما بعضي  توصيه‌ها براي بهبود زندگي شغلي و حرفه‌اي هر شخص وجود دارد که هر چقدر زودتر به آن‌ها برسد و انجامشان بدهد، سريع‌تر مي‌تواند پله‌هاي موفقيت را بالا برود. در ادامه با 10 نمونه از اين توصيه‌ها آشنا مي‌شويد که حرفه‌اي‌ها قبل از 35 سالگي آن‌ها را انجام داده‌اند.

1. دقیقا بدانید که مشغول چه کاری هستید

جواب سوال «مشغول چه کاري هستي؟» ممکن است هر چند وقت يک بار تغيير کند، اما هميشه بايد جوابي براي اين سوال داشته باشيد. بنابراين حتما به اين موضوع فکر کنيد که وقتي ديگران از شما درباره شغل و کسب‌وکارتان مي‌پرسند، مي‌خواهيد چه جوابي به آن‌ها بدهيد.

2. نقطه قوت خود را شناسایی کنید

کاري را که در انجام آن واقعا فوق‌العاده هستيد، پيدا کنيد. يکي از کارآفرين‌هاي سريالي موفق دنيا به نام سارا روث ايزنبرگ مي‌گويد اغلب افراد موفقي که او با آن‌ها برخورد داشته، دقيقا مي‌دانستند که در چه حوزه‌اي بهترين فرد هستند. جان مائدا، گرافيست مشهور که سرپرست لابراتوار رسانه‌اي دانشگاه ام‌آي‌تي و مدرسه طراحي رودآيلند نيز هست، به اين سوال با «کنجکاوي» پاسخ مي‌دهد. ماريا پوپووا، روان‌شناس هم وبلاگ‌نويس موفقي در زمينه آن چيزهايي است که مغز ما را مي‌سازد و شکل مي‌دهد و مي‌گويد نقطه قوتش «استقامت و صبري» است که دارد. نقطه قوت ايزنبرگ هم شور و اشتياقي است که براي انجام هر کاري دارد.   

3. ضعف‌های خود را بشناسید

طبيعي است که وقتي نقاط قوت خودتان را شناختيد، بايد بدانيد که از عهده انجام چه کارهايي برنمي‌آييد و چه نقاط ضعفي داريد. با اين کار قرار نيست روحيه خود را تضعيف کنيد يا احساس بدي نسبت به خودتان پيدا کنيد، بلکه قرار است به اين ديدگاه برسيد که براي چه کساني بايد کار کنيد، يا بايد چه کساني را براي همکاري استخدام کنيد که بتوانند مهارت‌هاي شما را تقويت کنند و نقاط ضعفتان را بپوشانند و اصلا چه کارها و وظايفي را بر عهده‌شان قرار دهيد تا خودتان بتوانيد به انجام کارهايي برسيد که در آن‌ها منحصربه‌فرد هستيد.

4. تفویض اختیار به دیگران را به‌عنوان یک مهارت یاد بگیرید

شما هم مثل هر کس ديگري نمي‌توانيد همه کارها را به‌تنهايي انجام دهيد و به‌خصوص وقتي از نردبان موفقيت شغلي بالا مي‌رويد، قطعا بايد تفاوت ميان کارهايي را که بايد برايشان وقت بگذاريد و کارهايي را که نبايد، بدانيد. در غير اين صورت هرگز نمي‌توانيد به بالاي نردبان برسيد. مهم‌تر اين‌که تا قبل از 35 سالگي بايد ياد بگيريد چطور بايد به شکلي موثر بخشي از وظايف و مسئوليت‌ها را به عهده کارکنان، کارآموزان، شرکا، همسر و همکاران خود بگذاريد.

5. خط قرمزهایی را که برای اهداف شغلی‌تان دارید، مشخص کنید

قطعا شما در مسير زندگي‌تان با پيشنهادهاي شغلي مختلفي مواجه مي‌شويد، اما نمي‌خواهيد انرژي‌تان را با پذيرفتن کارهايي به هدر دهيد که نمي‌توانند شما را به اهداف و خواسته‌هايتان برسانند. بنابراين در مورد آن‌چه از شغل و حرفه‌تان مي‌خواهيد و انتظار داريد، کاملا با خودتان صادق باشيد و فهرستي از خط قرمزهايي تهيه کنيد که در زندگي حرفه‌اي‌تان نمي‌توانيد از آن‌ها بگذريد. اين کار به شما کمک مي‌کند تا دفعه بعد که با يک پيشنهاد کاري هيجان‌انگيز مواجه شديد، درست تصميم بگيريد.

6. کاری را انجام دهید که بعدا بتوانید به آن افتخار کنید

چه بخواهيد و چه نخواهيد، ديگران شما را با کارهايي که انجام مي‌دهيد، مي‌شناسند. از طرف ديگر بايد براي کارهايي که انجام مي‌دهيد، يا واقعا دوست داريد به آن‌ها برسيد، هزينه کنيد. پس کاري را انجام دهيد که مطمئن هستيد وقتي وارد رزومه‌تان مي‌شود، مي‌توانيد واقعا به آن افتخار کنيد. 

7. از اشتباهاتی که در گذشته مرتکب شده‌اید، درس بگیرید

همه ما در زندگي حرفه‌اي‌مان اشتباهاتي مرتکب شده‌ايم و در رزومه‌مان کارهايي وجود دارد که اصلا به آن افتخار نمي‌کنيم. براي موفقيت‌هاي بعدي لازم است از اشتباهاتي که در گذشته مرتکب شده‌ايد، درس بگيريد و براي بهره‌وري بيشتر در مرحله بعدي کارتان از اين درس‌ها استفاده کنيد.

8. محدوده توانمندی‌های خود را افزایش دهید

شما مي‌دانيد که مي‌توانيد يک نشست 30 نفره کاري را مديريت کنيد. اما يک سفر کاري چند روزه 100 نفره را چطور؟ اين‌جا دقيقا همان‌جايي است که بايد محدوده توانمندي‌ها و مهارت‌هاي خود را افزايش دهيد و يادتان باشد که بايد هر چند وقت يک بار اين کار را انجام دهيد و در آخر، شما هرگز واقعا نمي‌دانيد چقدر خوب مي‌توانيد کاري را انجام دهيد، تا زماني که قدم جلو بگذاريد و براي انجام آن پيش‌قدم شويد.

9. کاری را که واقعا از انجام آن وحشت دارید، انجام دهید

اين کار به شما کمک مي‌کند بتوانيد حد و مرز مهارت‌هايتان را گسترده‌تر کنيد. درواقع قرار است شما را از منطقه امنتان بيرون بکشيم و با کارهايي مواجه کنيم که کابوس يک عمر زندگي‌تان بوده است. آيا از سخنراني کردن در يک سمينار مي‌ترسيد، يا نمي‌توانيد براي يک ترفيع بزرگ به رئيستان درخواست بدهيد؟ همين امروز براي انجامشان امتحان کنيد، چون موفق‌ترين کارآفرين‌هاي دنيا معتقدند ريسک‌هاي بزرگ مي‌تواند پاداش‌هاي بزرگي هم برايتان به ارمغان بياورد.

10. از شنیدن انتقادات دیگران نترسید

توصيه به کارآفرين‌هاي جوان اين است: «انتقادهاي ديگران را جدي بگيريد، اما شخصي نکنيد.» و معني اين حرف اين است که مواجه شدن با توقعات و انتظارات ديگران تنها راهي است که به کمک آن مي‌توانيد ياد بگيريد و تبديل به يک آدم حرفه‌اي شويد. اما اگر انتقادات ديگران را به خودتان بگيريد و احساس کنيد که آن‌ها با نقدهايشان نسبت به کار شما، شخصيتتان را زير سوال بردند، در سراشيبي سقوط مي‌افتيد و به‌سرعت اعتمادبه‌نفستان را از دست مي‌دهيد.

تاریخ انتشار : 1395/07/05
کد : 73113
تعداد بازدید: 567