امکان ثبت اختراع پژوهشگران ایرانی در 150 کشور دنیا

رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: 76 اختراع در جریان مراحل ثبت قرار دارند که با توجه به افزایش کارگزاران و عضویت ایران در PCT ، ثبت آنها در 150 کشور دنیا امکان‌پذیر است.

رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: 76 اختراع در جریان مراحل ثبت قرار دارند که با توجه به افزایش کارگزاران و عضویت ایران در PCT ، ثبت آنها در 150 کشور دنیا امکانپذیر است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، دکتر نصرت الله ضرغام رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی در بازدید از سازمان انتقال خون با تاکید بر اینکه ثروت اصلی ما استعدادها و دارایی فکری نوجوانان و جوانان کشور است، افزود: در سال 1324 نخستین برنامه عمرانی کشور تدوین شد و براساس آن باید سیاست بدون نفت و کاهش وابستگی به منابع نفتی را دنبال می کردیم. اما اجرای این سیاست امکان ندارد مگر اینکه ما رو به استعدادهای خودمان بیاوریم، استعدادها را شناسایی کنیم، پرورش دهیم و بعد شکوفا و بهره برداری کنیم.

وی افزود: امریکا سیاست جذب استعدادهای برجسته دیگر کشورها را بعد از جنگ جهانی دوم پایه گذاری کرد و تصمیم گرفت که تعداد دانشمندانشان را زیاد کند و تحقیقات را توسعه بدهد. براساس این تفکر، بنیاد علم آمریکا پایه گذاری شد که هم به تحقیقات بنیادی و هم به تحقیقات کاربردی بپردازد.

ضرغام افزود: در دنیا ، هیچ کار علمی و پژوهشی را انجام نمی دهند مگر اینکه خروجی آن به گسترش مرزهای دانش منجر شود یا نتایج آن به توسعه اقتصادی و رفاه جامعه شان کمک کند.

رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی همچنین به ارائه برنامه های حمایتی این صندوق پرداخت و گفت: بیشتر فعالیت های این صندوق شبیه عملکرد دیگر بنیادهای علم دنیاست، همانطور که ما با استفاده از تجربه علمی کانادا، امکانات حمایتی از طریق کرسی پژوهشی را فراهم کردیم که به دانشمندان برجسته ایرانی در داخل یا خارج از کشور و یا به تیم های تحقیقاتی که دارای برنامه راهبردی درجهت رفع معضلات کشور باشند، تعلق می گیرد.

به گفته وی، صاحبان کرسی پژوهشی به مدت دو دوره پنج ساله از حمایت های صندوق برخوردار می شوند که البته برای پنج سال دوم ، باید یک همکار خارجی را معرفی کنند. ضمن آنکه در این مدت ، دو محقق پسادکترا می توانند داشته باشند که حقوق یک تا دو سال این محققان ، از سوی صندوق پرداخت می شود.

ضرغام هدف از اجرای این بخش را جذب دانشمندان و محققان داخل کشور و دانشمندان ایرانی مقیم خارج از کشور عنوان کرد و گفت: دنیا اینکار را انجام می دهد و ما هم باید از تمام ظرفیت های علمی خودمان و دیگر کشورها استفاده کنیم .

وی افزود: آمریکا ، ژاپن ، چین و کره در دارایی های فکری و حمایت از آن، جایگاه بالایی نسبت به اروپا و اتحادیه اروپا دارند . 37 درصد از دارایی های فکری دنیا را آمریکا دارد ، 25 درصد از این دارایی ها را ژاپن و کشور آلمان در اتحادیه اروپا، به اندازه فرانسه و انگلستان ، صاحب دارایی فکری است. آنها به این نتیجه رسیده اند که کشورهایی که از دارایی فکری بیشتری برخوردار باشند، توسعه اقتصادی بیشتری نیز خواهند داشت. بنابراین تدابیر، راهکارها و برنامه هایی برای افزایش توانمندیهای علمی از طریق افزایش افراد برجسته و علمی پیش بینی و در حال اجرا هستند.

رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی در ادامه، شرایط دریافت گرنت و استفاده از حمایت های صندوق از طریق طرح های پسا دکترا را توضیح داد و افزود: تاکنون صندوق از پروژه های تحقیقاتی که پژوهشگران به صندوق ارائه می دادند ، حمایت می کرد ولی سیاست ما تا حدودی تغییر کرده و قرار است علاوه بر دریافت پروژه ها ، با توجه به اولویت های تحقیقاتی که متناسب با نیاز کشور تعیین می شود، نسبت به سفارش پروژه نیز اقدام کنیم.

وی درباره ثبت اختراعات در خارج از کشور با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی نیز گفت: تاکنون 38 اختراع که برمی گردد به دارایی های فکری محققان کشورمان ، با حمایت صندوق ، درخارج از کشور و عمدتا در آمریکا به ثبت رسیده و 76 اختراع نیز در جریان مراحل ثبت قرار دارند که با توجه به افزایش کارگزاران و عضویت ایران در PCT ، ثبت آنها در 150 کشور دنیا امکانپذیر است.

وی همچنین گفت: صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی از برگزاری همایش های علمی و کارگاههای آموزشی در مراکز علمی پشتیبانی می کند و بخشی از هزینه ها را می پردازد.

رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی در بخش دیگری از این بازدید، از مسوولان سازمان انتقال خون درخواست کرد تا اولویت های تحقیقاتی خود را به صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی ارائه دهند. سفارش پژوهش به سازمان انتقال خون توسط این صندوق در قالب اهداف و نیازهای کشور؛ دیگر پیشنهاد ضرغام به مسوولان این سازمان بود.

 

تاریخ انتشار : 1394/04/08
کد : 72721
تعداد بازدید: 420