مراسم «نکوداشت دکتر غلامحسین مُصاحب» برگزار شد

مراسم «نکوداشت مقام علمی-فرهنگی دکتر غلامحسین مُصاحب» با حضور رییس بنیاد نخبگان استان تهران و جمعی از برگزیدگان جایزه علامه طباطبایی و تعدادی از چهره‌های‌ماندگار ریاضی برگزار شد.

مراسم «نکوداشت مقام علمی-فرهنگی دکتر غلامحسین مُصاحب» با حضور رییس بنیاد نخبگان استان تهران و جمعی از برگزیدگان جایزه علامه طباطبایی و تعدادی از چهره‌های‌ماندگار ریاضی برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ در این مراسم یدالله اردوخانی؛ رییس بنیاد نخبگان استان تهران تکریم نخبگان و بزرگان کشور را گامی بلند در راستای الگوسازی برای نسل جوان دانست و گفت:  طبق سند راهبردی کشور در امور نخبگان، تکریم نخبگان و الگوسازی از آنان برای صاحبان استعدادهای‌برتر از طریق ترویج رموز موفقیت آنها و زمینه‌سازی برای هدایت گروه‌ها و فعالیت‌های نخبگانی از سوی آنان امری ضروری و لازمه هدایت و حمایت از اجتماعات نخبگانی به خصوص مستعدان‌برتر است.

علم تنها در آمیزش با اخلاق ارزش می‌یابد

در ادامه این نشست، مهدی محقق؛ برگزیده جایزه علامه طباطبایی معرفی بزرگان و مفاخر کشور به نسل جوان را ضرورتی انکارناپذیر برای هدایت این افراد به مسیر صحیح نخبگی عنوان و تصریح کرد: اگر امروز الگوی مناسب به جوان ایرانی ارائه نشود، او الگوی خود را در فرهنگ بیگانه جستجو خواهد کرد؛ فرهنگی که چه‌بسا با فرهنگ بومی ایرانِ‌اسلامی نه تنها تفاوت که حتی مغایرت دارد.

چهره ماندگار ادبیات کشور «اخلاق‌مداری» را یکی از ارکان اصلی فرد «نخبه» قلمداد کرد و ادامه داد: علم تنها در آمیزش با اخلاق معنا می‌یابد و ارزشمند محسوب می‌شود وگرنه علم در دست بی‌اخلاق از شمشیر در دست مست، خطرناک‌تر است.

محقق احترام به دانشمندان و علماء را از خصوصیات بارز مرحوم مصاحب عنوان کرد و اظهار داشت: «مصاحب» فرهنگ مجسم بود و چه نیک است اگر قدر و منزلت چنین افرادی در زمان حیات دانسته شود.

رییس انجمن آثار و مفاخر ایران در ادامه با اشاره به خدمات ارزنده علمی مرحوم مصاحب، گفت: تفکر علمی قسمتی از شخصیت این استاد کم‌نظیر بود و به سبب همین تفکر نیز هم در ریاضیات و هم در تاریخ ریاضیات منشاء اثر بود. از سوی دیگر می‌توان و باید او را بنیانگذار شیوه نوین در نگارش دایره‌المعارف قلمداد کرد به طوری که تمام دایره‌المعارف‌هایی که پس از او به رشته تحریر درآمد وام‌دار شیوه‌ای است که استاد مصاحب ابداع کردند.

نقدپذیری از خصوصیات بارز استاد مصاحب بود

در بخش دیگری از این مراسم، عبدالجواد طاهری‌زاده؛ رییس موسسه تحقیقات ریاضی، عشق به ریاضی و کسب علم را شاخصه دکتر مصاحب دانست.

وی با بیان اینکه نقدپذیری در مصاحب نهادینه شده‌ بود، اظهار داشت: به دلیل همین روحیه، مصاحب همواره در تلاش برای تکامل و رفع نقص از راه گسترش فعالیت‌های پژوهشی و تحقیقاتی بود.

طاهری‌زاده خاطرنشان کرد: شخصیت مصاحب شایسته تکریم و الگوسازی برای نسل جوان است.

سبک زندگی دکتر مصاحب الگویی مناسب برای جوان امروزی است

در ادامه این مراسم، عین‌الله پاشا؛ عضو هیأت‌علمی دانشکده علوم ریاضی دانشگاه خوارزمی و شاگرد برجسته استاد مصاحب، علم‌آموزی، اخلاق‌مداری و سبک صحیح زندگی را سه ویژگی بزرگان و اندیشمندان محسوب کرد و گفت: استاد مصاحب در بالاترین کیفیت مزین به این سه اصل و به معنای واقعی کلمه «انسانی دُرُست» بود.

وی افزود: دکتر مصاحب علاوه بر تسلط کم‌بدیل بر علم ریاضی، به دلیل اشراف بر ادبیات از دایره واژگانی غنی برخوردار بود. به همین دلیل کلام او نافذ و شخصیتش برای شاگردان الگویی بی‌نظیر بود.

روحیه مصاحب با حس «طلبکاری از جامعه» سازگار نبود

علیرضا مدقالچی؛ چهره ماندگار ریاضی و استاد نمونه کشوری نیز بر لزوم الگوسازی از بزرگان تأکید کرد و گفت: بزرگداشت اندیشمندان همانگونه که برای افتخارِ صرف به گذشته نیست، برای تحقیر نسل امروزی هم نیست. نکوداشت بزرگان گامی است برای نشان دادن راه و مسیر حقیقی زندگی.

وی عدم‌طلبکاری از جامعه را از نکات بارز شخصیت مرحوم مصاحب شمرد و بیان داشت: وی در راه اعتلای نام ایران و کسب دانش چشم به راه تشویق دیگران نبود و هرگز خود را به دلیل خدمات ارزنده به جامعه علمی ایران، طلبکار نمی‌دانست.

چهره ماندگار ریاضی تصریح کرد: استاد مصاحب آیینه‌ای است که جامعه علمی باید خود را در آن ببیند تا به نقص‌های خود آگاه شود.

مدقالچی تأسیس موسسه ریاضیات، نگارش دایره‌المعارف و تألیف کتاب‌های با کیفیت جهانی را سه اقدام علمیِ بی‌نظیر دکتر مصاحب عنوان کرد.

در پایان این مراسم تقدیرنامه‌ای به ترانه مصاحب؛ فرزند دکتر غلامحسین مصاحب اهدا و از مقام علمی-فرهنگی این استاد برجسته تقدیر و تجلیل شد.

 

تاریخ انتشار : 1394/12/11
کد : 72717
تعداد بازدید: 519