سیری در 350 سال انتشار یک مجله علمی

Philosophical Transactions قدیمی‌ترین مجله علمی دنیاست که امسال وارد سیصد و پنجاهمین سال انتشار خود شده است.

پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد مای نخبگان، Philosophical Transactions قدیمی‌ترین مجله علمی دنیاست که امسال وارد سیصد و پنجاهمین سال انتشار خود شده است. به همین دلیل مدیران انجمن سلطنتی در تدارک برگزاری نمایشگاهی از آرشیو این مجله هستند که قرار است ژوئن 2015 در لندن گشوده شود. در ادامه سیری در 350 سال انتشار این مجله علمی خواهیم داشت.

هنری اولدنبرگ، دبیر انجمن سلطنتی و بنیان‌گذار مجله  Philosophical Transactions بود که اولین بار در سال 1665 منتشر شد. اولدنبرگ در آن سال‌ها با اطلاعاتی که از طریق جلسات انجمن سلطنتی کسب می‌کرد و هم‌چنین نامه‌نگاری‌هایی که با فیلسوفان طبیعی داشت، این مجله را به صورت ماهانه زیر چاپ می‌برد تا نگاهی اجمالی بر مباحث فلسفی دوران خود داشته باشد. او هم‌چنین بخشی از این مجله را به مرور آثار منتشرشده در حوزه فلسفه طبیعی اختصاص داده بود. هر شماره این مجله در آن زمان به قیمت یک شیلینگ فروخته می‌شود. ابتدا به سرمایه شخصی اولدنبرگ منتشر می‌شد، اما در قرن هجدم تبدیل به نشریه رسمی انجمن سلطنتی شد.

طرح جلد اولین شماره نشریه Philosophical Transactions که در ماه مارس 1665منتشر شده است.

عکسی از خورشیدگرفتگی سال 1919 که همراه با مقاله‌ای از فرانک دایسون، آرتور استنلی ادینگتون و چارلز دیویدسون با عنوان «تعیین انحراف نور توسط میدان گرانشی خورشید» منتشر شده است. این مقاله در سال 192 در مجله Philosophical Transactions منتشر شد و تاییدی بود بر ادعاهای انیشتین در خصوص انحراف نور به واسطه نیروی گرانش که در سال 1915 مطرح شده بود. مقاله منتشرشده در این مجله به ایده انیشتین رسمیت بخشید.

تنها مقاله چارلز داروین در Philosophical Transactions در سال 1839 منتشر شد که به بررسی خطوط موازی می‌پرداخت که در دل کوه‌های منطقه گلن روی در اسکاتلند مشاهده شده بود. آدام ﺳﺪوﯾﮏ، ﮐﺎﺷﻒ ﺳﯿﺴﺘﻢ ﮐﺎﻣﺒﺮﯾﻦ و برگزارکننده ﻧﺨﺴﺘﯿﻦ ﺗﻮر ﻣﺮدﻣﯽ زﻣﯿﻦ‌ﺷﻨﺎﺳﯽ، بینش داروین در این مقاله را ستود، اما از دغدغه‌ها و سبک نوشتن داروین، به‌خصوص در بیان ارجاعات، ابراز تاسف کرد.

جورج گابریل استوکس، دبیر و سردبیر مجله Philosophical Transactions در فاصله سال‌های 1854-1885. استوکس به‌عنوان یکی از اولین ویراستاران علمی مدرن شناخته می‌شود. او مکاتبات گسترده‌ای با کسانی داشت که قرار بود مقاله‌شان در این مجله منتشر شود. هم‌چنین اغلب به‌عنوان داور مقالات و نیز به‌عنوان میانجی بین داوران و نویسندگان فعالیت می‌کرد.

«بررسی آثار انجمن سلطنتی لندن» عنوان مقاله‌ای طنزآمیز بود که در نقد مجله Philosophical Transactions منتشر شده و به مقالاتی که پیش از این در این مجله منتشر شده بودند، حمله کرده بود.

جان هیل که پس از این امیدوار بود شخصا به‌عنوان یکی از اعضای انجمن انتخاب شود، به یکی از منتقدان جدی آن تبدیل شد.

آلیس لی (بانوی سمت راست عکس که سگی را روی پایش دارد) در سال 1901، به گروه زنانی پیوست که امکان انتشار مقالات خود را در Philosophical Transactions یافته بودند. مقاله او با عنوان «سهم ریاضیات در تکامل انسانی» عنوان تز دکترای او در دانشگاه یوسی‌ال بود. او در مقاله خود این نظریه مشهور را که هوش انسان با ظرفیت جمجمه‌اش رابطه مستقیم دارد، رد و به این موضوع اشاره کرده بود که ممتحن و استادیار او هر دو دانشمندانی برجسته‌اند، اگرچه اندازه جمجمه‌شان کوچک است. این مقاله پیش از انتشار در مجلهPhilosophical Transactions، برخلاف رویه معمول و حتی قبل از این‌که به دست داوران مجله برسد، توسط سردبیر وقت مجله برای استاد و ممتحن لی فرستاده شد تا نظر خود را در این خصوص ابراز کنند.

این عکس نسخه خطی مقاله جیمز کلارک ماکسول را که به‌عنوان «نظریه دینامیکی میدان الکترومغناطیس» منتشر شد، نشان می‌دهد. این احتمالا مهم‌ترین کشف علمی است که در تمام طول فعالیت مجله Philosophical Transactions منتشر شده است.

مقالاتی که در مجله Philosophical Transactions پیش از انتشار چندین بار میان داوران، سردبیران و اعضای کمیته‌های مختلف انجمن سلطنتی ردوبدل می‌شدند، گاهی اوقات نیز ناپدید می‌گشتند. چارلز جونز بخت‌برگشته یکی از کسانی بود که مقاله‌اش با موضوع ساخت‌وساز و رشد کبد در ژوئن 1847 گم شد. در ژولای 1848 انجمن سلطنتی مجبور شد بپذیرد که این مقاله گم شده و دوباره از جونز خواست که آن را برای انتشار به دفتر  مجله بفرستد. متاسفانه این دانشمند فقط همان یک نسخه را از مقاله خود داشت. البته این مقاله بالاخره در سال 1849 منتشر شد.

منبع: ماهتامه «سرآمد»

تاریخ انتشار : 1394/02/15
کد : 72628
تعداد بازدید: 368