پنجمین شماره ماهنامه دانش بنیان منتشر شد

ماهنامه «دانش بنیان» در پنجمین شماره خود، با گزارش هایی از چهارمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران، نگاه ویژه ای به ارتباط اقتصاد مقاومت و اقتصاد دانش بنیان انداخته است.

ماهنامه «دانش بنیان» در پنجمین شماره خود، با گزارش هایی از چهارمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران، نگاه ویژه ای به ارتباط اقتصاد مقاومت و اقتصاد دانش بنیان انداخته است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، پنجمین شماره ماهنامه «دانش بنیان» ویژه اردیبهشت ماه و با تکیه بر نقش اقتصاد دانش بنیان در تحقق اهداف برنامه اقتصاد مقاومتی در کشور، منتشر شده است.

تعبیر تازه یک عادت قدیمی

در نخست این شماره از «دانش بنیان»، پرویز کرمی دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان و سردبیر این ماهنامه، در یادداشتی به اهمیت اقتصاد مقاومتی و ضرورت قناعت و تقویت آن در کشور اشاره کرده است. در این متن کرمی که «اقتصاد مقاومتی یعنی تقویت بنیه های قناعت» را برای تیترش انتخاب کرده، آورده است: «به گواهی تاریخ اتفاقا ملت ما ملتی است که در لذت و صفا و تمتع از مواهب دنیا را بر خود نمی بندند و از دنیا رو بر نمی گردانند... این قناعت در ادبیات سیاسی امروز به «مقاومت» تعبیر می شود و اقتصاد مقاومتی چیزی جز تقویت بنیه های قناعت نیست.»

در ادامه هم، یادداشتی مفصل حسن قاسمی یزدآبادی مدیر کریدور خدمات صادرات محصولات دانش بنیان را می خوانیم که از «توانمندسازی صادراتی» و حضور در بازارهای جهانی و توسعه صادرات محصولات دانش بنیان از طریق کریدور صادرات، نکته هایی کارآمد برای مخاطبان «دانش بنیان» نوشته است.

از آنجا که این شماره ماهنامه، ویژه تر از شماره های قبل، به موضوع اقتصاد مقاومتی پرداخته است، مطالب متعدد دیگری نیز در این باره در جای جای، نشریه ارائه شده است. مثلا میثم نهاوندیان درباره بایدها و نبایدهای اقتصاد مقاومتی و پیچیدگی های آن، چندین سطر، نگاه کارشناسانه اش را نوشته است. علی قنبری معاون وزیر جهاد کشاورزی هم درباره مدیریت ریسک ها و تکانه پذیری در عرصه اقتصاد مقاومتی، تجربیاتش را بازگو کرده است. رضا سخاومت هم اقتصاد مقاومتی را میانبری قابل اعتماد به تحقق شعار سال 1395 دانسته و نکاتی در این باره آورده است.

رهایی از یک اعتیاد فراگیر و خانمانسوز

«من این فیلم را برای دولت نساخته ام، بلکه برای مردم ساخته ام. خانواده ها باید بفهمند که درِ دولت بسته شده و به جای تربیت فارغ التحصیل بیکار باید کاری کنند که بچه ها حرفه و کارآفرینی یاد بگیرند تا در آینده به خیل بیکاران اضافه نشوند.» اینها، بخش هایی از گفت وگوی صریح «دانش بنیان» پنجم با سیاوش سرمدی کارگردان مستند «معتاد به نفت» است که درباره فیلم اش و انگیزه هایش برای ساخت آن، صحبت کرده است.

محمدرضا نجفی منش دبیر انجمن قطعه سازان هم درباره موضوع مهم برندسازی در صنعت قطعات خودرو پای یک گفت وگو نشسته و از تولد برندهای قطعه سازان ایرانی، خبر داده است.

آیدا محققین هم که یک مدیرعامل جوان و کارآفرین فعال در کشور است تجربیاتش را در این عرصه با مخاطبان «دانش بنیان» به اشتراک گذاشته است. او می گوید: «از آنجا که سرعت عمل بالا و صرفه جویی در هزینه ها و به ویژه در زمان از جمله دستاوردهای شرکت های دانش بنیان در مقابل شیوه های سنتی کسب و کار است، رویکرد ما برای بهبود عملکرد کسب و کارمان و به عبارتی سودآوری سازمان مان، توسعه چابکی مورد نیاز برای شناسایی و دریافت فرصت ها، سریع تر از رقباست که این چابک سازی بر مبنا و استفاده از فناوری اطلاعات صورت می گیرد.»

محمد مروج حسینی بنیانگذار نخستین کارخانه فرش ماشینی در ایران از بازگویی تجربه های 45 ساله کارآفرینی اش، دریغ نکرده است. اعتقاد این کارآفرین بر آن است که «ریشه ما در ایران است و با وجود همه مشکلات، زندگی کردن ما در اینجا معنی دارتر است و حتی اگر شهروند درجه دو هم باشیم از کمک کردن به دیگران واقعا لذت می بریم.»

یک تیم استارتاپی 8 نفره که با ایده موفق شان از یک سال گذشته، توانسته اند نگاه ها را به خود جلب کنند و جوایزی هم بگیرند، پای گفت وگو با خبرنگار «دانش بنیان» نشسته اند و از آزمون و خطاها و بیم و امیدهایشان در کار حرف زده اند. در نهایت اینکه گفته اند: «حمایت های مالی را رد کردم تا جنبه علمی مان را از دست ندهیم.» و بعد توصیه کرده اند که «برای موفقیت باید دنبال فرهنگ تیم سازی رفت.»

«نه» به فرهنگ ناموزون

خوشبختانه این روزها و ایام، توجه به یافتن راه رهایی از خام فروشی و وابستگی به منابع زمینی و زیرزمینی و اتکا به دارایی ها و ثروت های فکری، نقل مجالس عام و خاص شده است. رسول بیدرام استادیار گروه اقتصاد هنر دانشگاه هنر اصفهان هم در ادامه سلسله مطالبی که درباره اقتصاد خلاق در ماهنامه «دانش بنیان» می نویسد، به «بازتولید ثروت از طریق به کارگیری دارایی های فرهنگی» اشاره کرده است.

گزارش ها و یادداشت های بسیار دیگری نیز در این شماره نشریه، آمده است که هر یک نکته ها و تجربیات قابل توجهی در زمینه اقتصاد دانش بنیان و کسب و کار و کارآفرینی و بهره مندی از فکر و رساندن علم به عمل آورده شده است که هر یک صاحب جذابیت ها و ریزه کاری هایی دارد.

یک نکته دیگر برای یادآوری آنکه، مخاطبان «دانش بنیان» با موبایل های هوشمندشان و داشتن برنامه کدخوان، می توانند از کدهای QR  این ماهنامه برای هر چه بهتر بهره مندی از مطالب آن، استفاده کنند.

پنجمین ماهنامه «دانش بنیان» ویژه اردیبهشت ماه 1395، به صاحب امتیازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مدیرمسوولی سورنا ستاری و سردبیری پرویز کرمی در دسترس علاقه مندان گرفته است.

تاریخ انتشار : 1395/02/11
کد : 72604
تعداد بازدید: 417