«هم‌نت روستا» بسیج سازندگی نخبگان است

زرگرپور گفت: امروزه برای رونق و توسعه‌پایدار روستا، مسیر باید به گونه‌ای ترسیم شود که فکر، ایده و خلاقیت از درون روستا زاده و رشد کند چراکه توسعه یک مفهوم دورن‌زا است.

زرگرپور گفت: امروزه برای رونق و توسعه‌پایدار روستا، مسیر باید به گونه‌ای ترسیم شود که فکر، ایده و خلاقیت از درون روستا زاده و رشد کند چراکه توسعه یک مفهوم دورن‌زا است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ مراسم اختتامیه رویداد هم‌نت روستا با حضور استاندار اصفهان، تعدادی از نمایندگان مجلس و مسئولان استانی در اصفهان برگزار شد.

در این مراسم، رسول زرگررپور؛ استاندار اصفهان با بیان اینکه توسعه یک مفهوم درون‌زا است، گفت: در سال‌های گذشته کشور توانست در محرومیت‌زدایی از روستاها و مناطق کمتر برخوردار گام‌های بلندی بردارد اما متاسفانه در بخش رونق و توسعه روستا به دستاوردهای قابل توجهی نرسیده است که همین موضوع یکی از علت‌های کاهش روستانشینی در جامعه است.

وی با اشاره به مشکلات و معضلات روستاگریزی در جامعه، تصریح کرد: نحوه برخورد با روستا مناسب نبوده است و در بسیاری موارد از بیرون روستا برای روستا تصمیم‌گیری می‌شود. امروز باید مسیر به گونه‌ای ترسیم شود که فکر، ایده و خلاقیت از درون روستا زاده و رشد کند چراکه توسعه یک مفهوم دورن‌زا است.

وی با مثبت ارزیابی‌کردن رویداد هم‌نت روستا، تصریح کرد: پیام این رویداد توجه به توسعه بومی روستا است و اینکه توسعه و رونق روستا بدون عملیاتی‌شدن ایده و تفکر روستانشینان معنا و مفهومی ندارد. این رویداد مسیر بررسی و پیشرفت خلاقیت روستانشینان را فراهم کرده است تا  در تعامل با دانش و هم‌فکری و هم‌یاری متخصصان و دانشگاهیان به خوبی عملیاتی شوند.

وی با بیان اینکه هم‌نت روستا، بسیج سازندگی نخبگان است، خاطرنشان کرد: افتخاری بزرگ برای استان اصفهان است که تفکر خلاقانه هم‌نت روستا از این استان شروع می‌شود. گسترش این رویداد به دیگر مناطق کشور برکات بسیاری برای کشور خواهد داشت.

زرگرپور با اشاره به نقش بنیاد ملی نخبگان در راه‌اندازی رویداد هم‌نت در استان، تصریح کرد: هم‌نت در واقع بومی‌کردن یک رویداد جهانی است که توانسته تجربه و جایگاه خود را پیدا کند. در دنیا برگزاری استارتاپ ویکندها و مقولات نظیر آن خیلی توسعه پیدا کرده و رشد خوبی نیز داشته است و نتاج بسیار خوبی از آن گرفتند، اما آنچه که به عنوان هم‌نت در اصفهان برگزاری شد، در واقع  یک استارتاپ ویکند بومی در استان اصفهان است.

هم‌نت، المپیاد حل مسئله‌های واقعی است

در بخش دیگری از این مراسم، شقایق حق‌جو جوانمرد؛ رئیس بنیاد نخبگان استان اصفهان، گفت: اینکه نیروی انسانی برگزیده چه افرادی هستند و مسائل کشور کدام‌ها هستند، مهمترین مسائل پیشروی بنیاد ملی نخبگان است. به همین دلیل باید سازوکار به گونه‌ای فراهم شود که توان نیروی‌انسانی در حل نیازهای کشور بکار گرفته شود.

وی عدم‌توان دانشگاهیان در مسأله‌شناسی را یکی از ضعف‌های نظام آموزشی کشور قلمداد کرد و اظهار داشت: این نقص ناشی از فقدان ‌برنامه‌ریزی دقیق برای حضور فعال نیروی‌ متخصص با مسائل واقعی جامعه است.

رئیس بنیاد نخبگان اصفهان رویداد هم‌نت را المپیاد حل مسئله‌های واقعی دانست و خاطرنشان کرد: مشکل‌گشایی نوآوری و توانمندسازی، شعار هم‌نت است که بر پایه اصل حل مسئله استوار است. به عبارت دیگر هم‌نت تلاش می‌کند با همه موجودیِ دانشی برای حل مسئله گام بردارد.

حق‌جو روستا را مدل موفق اقتصاد مقاومتی در تاریخ برشمرد و گفت: روستا در گذشته بخوبی یاد گرفته بود چگونه با همه آنچه دارد، مولد باشد و چگونه در فضایی مسالمت‌آمیز با محیط‌زیست، از طبیعت سالم برای خوشبختی خود بهره گیرد.

وی با بیان اینکه برخورد با هر جامعه هدفی شرایط خاص خود را دارد، افزود: امروزه بخش زیادی از جمعیت جهان (حدود دو سوم) جزو اقشار کم‌درآمد محسوب می‌شوند، با وجود این بسیاری از نوآوری‌ها و کسب‌وکارها تمرکز اصلیشان بر مشتریان پردرآمد و رفع نیازهای آنان است. به همین دلیل در مواجه با قشر کم‌درآمد باید مراحل نیاز سنجی تا توسعه محصول/ خدمت و در نهایت ایجاد یک کسب‌وکار پایدار با شیوه‌ای متفاوت انجام گیرد.

رییس بنیاد نخبگان اصفهان در پایان تصریح کرد: امروزه روستا با مجموعه‌ای از تحولات فرهنگی، اجتماعی، تکنولوژیک و اقلیمی مواجه است که یافتن راه‌های تازه و نوآورانه برای حل مسایل قدیم و جدید به هوش و هم‌فکری بیشتری نیاز دارد.

شایسته یادآوری است، همنت روستا به همت بنیاد نخبگان استان اصفهان و ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان 31 فروردین تا سوم اردیبهشت‌ماه در اصفهان برگزار شد.

 

تاریخ انتشار : 1395/02/06
کد : 72600
تعداد بازدید: 373