استرس به شما کمک مي‌کند!

اندکي استرس اصلا بد نيست، به‌خصوص وقتي که امتحان يا مصاحبه شغلي در پيش داريد، استرس به شما کمک مي‌کند تا خودتان را آماده‌تر کنيد. چون دقت و تمرکز و توان بدني‌تان را بالا مي‌برد.

اندکي استرس اصلا بد نيست، به‌خصوص وقتي که امتحان يا مصاحبه شغلي در پيش داريد، استرس به شما کمک مي‌کند تا خودتان را آماده‌تر کنيد. چون دقت و تمرکز و توان بدني‌تان را بالا مي‌برد.

پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان: همه ما از طريق سايت‌هاي اينترنتي، اخباري که در روزنامه‌ها و مجلات مي‌خوانيم، يا از طريق برنامه‌هاي تلويزيوني با تاثيرات استرس بر بدن آشنا هستيم و خيلي وقت‌ها که براي دردهاي جسمي و روحي‌مان به پزشک مراجعه مي‌کنيم، اين پاسخ را مي‌شنويم که همه اين علايم ناشي از استرس است. اما واقعا چقدر درباره بلايي که استرس سر بدن مي‌آورد، مي‌دانيد؟

1. استرس چه تاثیری بر ضربان قلب دارد؟

الف) از آن‌جا که بايد براي ادامه زندگي‌تان بدويد و تلاش کنيد، ضربان قلب بيشتر مي‌شود تا خون بيشتري به عضلات پمپاژ شوند.

ب) قلب به‌طور موفق به استراحت مي‌رود.

پاسخ صحيح: الف

قلب شما استرس را کاملا جدي مي‌گيرد! وقتي تحت فشار هستيد، بدن شما جوري نسبت به اين استرس واکنش نشان مي‌دهد که انگار يک خطر فوري و بزرگ جانتان را تهديد مي‌کند. پس براي اين‌که شما را براي مواجهه با اين شرايط آماده کند، بايد خون بيشتري را به اندام‌هاي مختلف بفرستد. حتي اگر اين استرس مربوط به مرگ و زندگي نباشد!

2. قلب به مرور به هر عامل استرس‌زا و تخریب‌کننده‌ای عادت می‌کند.

الف) بله

ب) خير

پاسخ درست: ب

مهم نيست هر روز با همسرتان دعوا داريد يا رئيستان روي اعصاب شما راه مي‌رود، حتي مهم نيست که چند صد هزار بار توي ترافيک گير کرده‌ايد. چون استرس حتي اگر تکراري هم به نظر برسد، باز اسلحه مرگ‌باري بر ضد شما و سلامتي‌تان در اختيار دارد و هر بار که اتفاق مي‌افتد، اثرش بر قلب تشديد مي‌شود و اين ارگان حياتي مجبور است فشار اضافي را تحمل کند.

3. استرس بلندمدت و مزمن باعث... می‌شود.

الف) تضعيف سيستم ايمني بدن

ب) زخم

ج) هر دو

پاسخ درست: ب

با گذشت زمان و وقتي استرس مزمن مي‌شود، توانايي سيستم ايمني بدن براي مبارزه با بيماري‌ها کاهش پيدا مي‌کند و درنتيجه در برابر انواع بيماري‌ها و ميکروب‌ها و عوامل عفونت‌زا آسيب‌پذير مي‌شويد و اين همان برگ برنده‌اي است که استرس براي آسيب زدن به شما در اختيار دارد. استرس مي‌تواند وضعيت زخم‌ها را نيز بدتر کند، اما در اغلب موارد عفونت‌هاي ميکروبي هستند که باعت زخم معده و... مي‌شوند.

4. دندان تنها عضوی از بدن است که استرس روی آن تاثیر ندارد.

الف) بله

ب) خير

پاسخ درست: ب

دندان قروچه يا فشار دادن شديد دندان‌ها روي هم عادت خيلي از افرادي است که تحت استرس زندگي مي‌کنند و شايد حتي خودشان متوجه اين عادت نباشند و همسر يا فرزندانشان نسبت به اين مسئله به آن‌ها تذکر دهند. بنابراين اگر آدم پراسترسي هستيد و صبح‌ها با درد دندان و فک از خواب بيدار مي‌شويد يا در خواب دندان قروچه مي‌کنيد، با دندان‌پزشکتان مشورت کنيد تا در صورت لزوم گارد محافظ دندان براي استفاده در طول شب براي شما تجويز شود.

5. چه عاملی به از بین بردن استرس کمک می‌کند؟

الف) ورزش روزانه

ب) ويتامين ث

ج) سيگار

پاسخ درست: الف

اين هم يک دليل ديگر براي اين‌که تصميم بگيريد هر روز ورزش کنيد. مطالعات مختلف ثابت کرده است که ورزش خلق‌وخو را بهتر مي‌کند و به شما انرژي بيشتري براي رسيدگي به امور روزمره مي‌دهد. البته ورزش کردن آخرين کاري است که شايد دلتان بخواهد بعد از يک روز طولاني پرکار و پراسترس انجام دهيد، اما مطمئن باشيد که يکي از بهترين انتخاب‌هايي است که مي‌توانيد داشته باشيد. محققان مي‌گويند که اگر با خانواده و همسرتان ورزش کنيد، اين اثر چند برابر مي‌شود.

6. هر عاملی که استرس را کاهش دهد، برای شما مفید است.

الف) بله

ب) خير

پاسخ درست: ب

کاملا بستگي به انتخابتان دارد! مثلا اگر براي پياده‌روي با دوستانتان بيرون برويد، با دوستانتان حرف بزنيد، فرزندتان را در آغوش بگيريد و... به خودتان لطف کرده‌ايد، اما اگر نوشابه بخوريد، سيگار بکشيد يا دنبال غذاهايي بگرديد که خوردنشان شما را آرام مي‌کند (از جمله چيپس و شيريني و...)، خودتان را در برابر استرس خلع سلاح مي‌کنيد و بايد منتظر نتايج بدتري باشيد.

7. کبد در شرایط استرس چه می‌کند؟

الف) مواد سمي کمتري را متابوليزه مي‌کند.

ب) قند خون را بالا مي‌برد.

ج) صفراي بيشتري توليد مي‌کند.

پاسخ درست: ب

کبد در شرايط استرس قند را بالا مي‌برد تا انرژي بيشتري به بدن شما برسد. اگر از قند خون استفاده نکنيد، بدن آن را جذب مي‌کند. بنابراين اگر چاق يا داراي اضافه وزن باشيد، يا ريسک ابتلا به ديابت نوع دو را از نظر سوابق خانوادگي و... داشته باشيد، ممکن است درنهايت به اين بيماري مبتلا شويد.

8. استرس می‌تواند به شما کمک کند؟

الف) بله

ب) خير

پاسخ درست: الف

اندکي استرس اصلا بد نيست، به‌خصوص وقتي که امتحان يا مصاحبه شغلي در پيش داريد، استرس به شما کمک مي‌کند تا خودتان را آماده‌تر کنيد. چون دقت و تمرکز و توان بدني‌تان را بالا مي‌برد. علاوه بر اين، مردمک‌ها را گشادتر کرده و عروق خوني را منبسط مي‌کند تا خون بيشتري به عضلات برسد. هيچ‌کدام اين تغييرات نه‌تنها بد نيستند، بلکه مي‌توانند سودمند باشند. اما مشکل از جايي شورع مي‌شود که استرس به صورت مزمن درمي‌آيد.

تاریخ انتشار : 1394/12/03
کد : 72524
تعداد بازدید: 419