ضرورت زمینه‌سازی برای توسعه فناوری با گسترش دیپلماسی علمی در دوران پساتحریم

عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس با تاکید بر اینکه تولیدکنندگان داخلی باید از راه تعامل با نخبگان و دانشگاهیان کیفیت محصولات خود را افزایش دهند، گفت: هم‌گرایی و همراهی تولیدکنندگان و سیاست‌گذاران می‌تواند در دوران پساتحریم کشور را به شکوفایی تولید محصولات دانش‌بنیان برساند.

عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس با تاکید بر اینکه  تولیدکنندگان داخلی باید از راه تعامل با نخبگان و دانشگاهیان کیفیت محصولات خود را افزایش دهند، گفت: هم‌گرایی و همراهی تولیدکنندگان و سیاست‌گذاران می‌تواند در دوران پساتحریم کشور را به شکوفایی تولید محصولات دانش‌بنیان برساند. 

فرهاد بشیری؛ عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری و نماینده مردم پاکدشت در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به فرصت‌های بوجود آمده پس از توافق هسته‌ای، زمینه‌سازی برای توسعه فناوری در دوره پساتحریم را یک ضرورت دانست.

وی افزود: کشور در دوره جدید باید تلاش کند با گسترش دیپلماسی علمی و برخورداری از آخرین یافته‌های علمی و فناوری دیگر کشورها سرعت رشد علمی و فناوری خود را بیشتر کند تا از این طریق به اهداف تعیین شده در گفتمان دانش‌بنیان نزدیکتر شود.

بشیری با اشاره به پشتیبانی از تولیدکنندگان داخلی، اضافه کرد: نباید با سیاست‌های اشتباه دوران پساتحریم را به دوران واردات بی‌رویه تبدیل کنیم و از این طریق کشور بازار مصرف کالاهای خارجی شود بلکه باید تلاش کرد با دستیابی به فناوری‌های روز دنیا و دانش استفاده از آن، در مسیر عرضه کالای دانش‌بنیان ایرانی و قبضه بازارهای داخلی حرکت کنیم و با رسیدن به استانداردهای جهانی نیم‌نگاهی نیز به حضور موفق در بازارهای بین‌المللی و خاصه بازار کشورهای همسایه داشته باشیم.

عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس اضافه کرد: تولیدکنندگان داخلی نیز باید از راه تعامل با نخبگان و دانشگاهیان کیفیت محصولات خود را افزایش دهند. هم‌گرایی و همراهی تولیدکنندگان و سیاست‌گذاران می‌تواند در دوران پساتحریم کشور را به شکوفایی تولید محصولات دانش‌بنیان برساند. 

نماینده مردم پاکدشت در مجلس با اشاره به ضرورت پرهیز از خام‌فروشی، ادامه داد: منابع طبیعی تاریخ مصرف دارند، به همین دلیل نباید با خام‌فروشی و بهره‌برداری بی‌رویه، آنها را از بین برد. مخارج کشور باید از راه توسعه علم و فناوری و تبدیل آنها به ثروت تأمین شود که این خود مستلزم ساخت زیرساخت‌ها و زیربناهای مورد نیاز برای اثرگذاری نخبگان است.

بشیری در ادامه با بیان اینکه بخش زیادی از مقالات دانشگاهی و اختراعات ثبت شده غیرکاربری هستند، نیازسنجی را سنگ‌بنای تحقیقات و پژوهش‌های کشور دانست و تصریح کرد: محققان و مخترعان باید در پژوهش‌ها و ایده‌پردازی‌ها در وهله اول نیازهای جامعه را در نظر بگیرند و تلاش کنند فعالیت‌های خود را در جهت مرتفع کردن این نیازها بکار گیرند. با توجه به شرایط کنونی در آینده‌ای نزدیک به لحاظ تخصیص بودجه به این بخش نیز مشکلی وجود نخواهد داشت.

نماینده مردم پاکدشت در مجلس در ادامه به ضرورت تعامل همه نهادها و دستگاه‌‎ها با بنیاد ملی نخبگان برای حضور نخبگان و سرآمدان در بخش‌های کلان مدیریت، اقتصاد و صنعت اشاره کرد و گفت: تاکنون تعاملات خوبی بین این نهاد با مجلس شورای اسلامی برقرار بوده است. مجلس همچنان آماده است در صورت لزوم قوانین لازم برای بهبود ارائه تسهیلات به نخبگان و مستعدان‌برتر را به تصویب برساند.

عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس در پایان بر لزوم صیانت از اختراعات و رعایت حق مالکیت فکری و معنوی افراد تأکید کرد و گفت: دولت و مجلس باید با جدیت بیشتری به این موضوع ورود کنند.

 

 

تاریخ انتشار : 1394/06/10
کد : 72446
تعداد بازدید: 302