دولت کار بسیار بزرگی راجع به شرکت‌های دانش بنیان شروع کرده است

رئیس جمهوریی گفت:با توسعه شرکت های دانش بنیان می توان در زمینه اشتغال جوانان تحصیلکرده گام برداشت. خوشبختانه براساس آخرین آماری که به من دادند 250 نفر در یک سال اخیر از تحصیل کردگان بالای دکتری و دکتری از کشورهای خارج به ایران برگشتند.

رئیس جمهوریی گفت:با توسعه شرکت های دانش بنیان می توان در زمینه اشتغال جوانان تحصیلکرده  گام برداشت. خوشبختانه براساس آخرین آماری که به من دادند 250 نفر در یک سال اخیر از تحصیل کردگان بالای دکتری و دکتری از کشورهای خارج به ایران برگشتند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری سه شنبه شب در گفت وگویی تلویزیونی با مردم، مهمترین مسائل روز کشور در حوزه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، منطقه‌ای و بین‌المللی را تشریح کرد.

رییس جمهوری در ابتدای این گفت وگو با آرزوی اینکه ملت ایران همانند همیشه شاد ، امیدوار و آماده برای آبادانی بیشتر کشور باشند، به مصادف شدن این گفت وگو با 12 مردادماه اشاره کرد و گفت: 12 مرداد برای من روز بسیار خاطرهانگیزی است؛ روزی که حکم تنفیذ آراء مردم را از دست مقام معظم رهبری دریافت کردم.

رییس‌جمهوری با تاکید بر اینکه امسال سال گشایش ها خواهد بود ، اظهارداشت: سال ۹۴ بدلیل کاهش شدید قیمت نفت سال سخت اقتصادی بود و تلاش دولت این است که سال ۹۵ سال آغاز گشایش‌ها باشد.

دکتر روحانی افزود: هر روز که پیش میرویم با همت و کمک مردم و با تلاش و کوشش پیگیر دولت و ملت و با همدلی با یکدیگر و با هماهنگی با سایر قوا ،  قدم‌های مؤثری برای سربلندی ملت و رفاه مردم برخواهیم داشت و علامت‌های اقتصادی ماه‌های گذشته، گویای حرکت در مسیر تحقق رشد ۵ درصدی است.

دکتر روحانی با بیان اینکه ایران کانون امنیت و ثبات منطقه است،  اظهارداشت:  در طول این سه سال با  تلاش قوای مسلح و همت مردم، یک آرامش و ثبات بینظیری را شاهد بودیم و این ثبات و آرامش ادامه خواهد یافت و ایران همواره کانون امنیت و ثبات منطقه خواهد بود.

 علامت های اقتصادی ماههای گذشته، گویای حرکت در مسیر تحقق رشد 5 درصدی است

رییس جمهوری در پاسخ به سوال مجری برنامه مبنی بر اینکه شما در نوروز امسال قول رشد 5 درصدی را به مردم دادید که خیلی بلند پروازانه به نظر میرسید؛ آیا فکر می کنید روی این ریل هستیم؟ ، گفت: بسیار امیدوارم که امسال به هدف رشد 5 درصدی دست پیدا کنیم و علامتها نیز این موضوع را نشان می دهند.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه رشد مصرف برق در بخش صنعتی کشور در طول 4 ماه گذشته، بیشتر از 3 و 4 ماهه اول سال گذشته است، افزود: همواره مصرف برق در بخش صنعتی علامتی برای نشان دادن فعال بودن و رشد صنعتی و کشاورزی است و در سال 93 به همان نسبتی که رشد برق داشتیم به رشد اقتصادی رسیدیم؛ همچنین رشد برق در صنعت علامت این است که امسال در مسیر رشد و حرکت به سمت توسعه هستیم.

بیمه شدگان تامین اجتماعی در سال 95 به میزان 461 هزار نفر افزایش یافت

رییس جمهوری خاطرنشان کرد: همچنین رشد آمار بیمه شدگان توسط تأمین اجتماعی به ما نشان میدهد در این مسیر روبه جلو حرکت میکنیم به گونه ای که بر اساس آمار ارائه شده تعداد بیمه شدگان تأمین اجتماعی 461 هزار نفر بیشتر از سال گذشته است.

دکتر روحانی با بیان اینکه در صادرات غیر نفتی حرکت بسیار خوبی را شاهد هستیم، به نمودار صادرات کالاهای غیر نفتی و واردات گمرکی در چهارماهه نخست سال 1395 اشاره کرد و ادامه داد:  بر اساس این نمودار ارزش رشد صادرات ما در سال 88، به میزان 5.9 میلیارد دلار بوده و واردات ما در همان مدت 15.7 میلیارد دلار است؛ در سال 89 صادرات ما 8 میلیارد دلار بوده و واردات 19 میلیارد دلار؛ در سال 90 صادرات ما 10.3 میلیارد دلار بوده و واردات ما 18.6 میلیارد دلار؛ در سال 91 صادرات 10.1 میلیارد دلار بوده و واردات  17.5 میلیارد دلار؛ در سال  92، صادرات 10.4 میلیارد دلار بوده و واردات 13 میلیارد دلار؛ صادرات در سال 93 به میزان 11.3 میلیارد دلار بوده و میزان واردات 17.3 میلیارد دلار؛ در سال 94 بیش از 11 میلیارد دلار صادرات داشتیم و 13.9 میلیارد دلار میزان واردات بوده و امسال در چهار ماهه نخست سال 95 میزان صادرات غیرنفتی 13.4 میلیارد دلار و واردات ما 12.9 میلیارد دلار است.

صادرات غیر نفتی امسال از واردات پیشی گرفت

رییس جمهوری با تاکید بر اینکه در سال 95 صادرات غیرنفتی کشور بر واردات پیشی گرفته است، گفت: البته این بدان معنا نیست که همیشه واردات بد است بلکه واردات مصرفی آن هم اگر تولید داخلی داشته باشیم خیلی بد است، اما واردات کالای اولیه یا مواد و قطعات مورد نیاز کارخانجات ضروری است.

دکتر روحانی با بیان اینکه میزان صادرات از 11 میلیارد دلار در سال گذشته به 13.4 میلیارد دلار رسیده است، اظهار داشت: پیشی گرفتن صادرات بر واردات علامتی است که نشان می دهد امسال مسیر حرکت ما به سمت یک حرکت مثبت اقتصادی است.

رونق اقتصادی در گرو مبارزه قاطع با قاچاق کالاست

 مجری برنامه از رییس جمهوری پرسید: در آمارهای صادرات و واردات هیچ وقت قاچاق کالا منظور نمیشود در حالی که گفته می شود بین 20 تا 25 میلیارد دلار کالای قاچاق به کشور داریم که اگر این را محاسبه کنیم تراز تجاری ما همچنان منفی است اما خوشبختانه در سالهای اخیر مبارزه خوبی با قاچاق در کشور شده است و ستاد مبارزه با قاچاق کالا وارز هم گزارشهایی مبنی بر مقابله 40 درصدی با قاچاق داده است. در این مورد توضیح بدهید.

رییس جمهوری خاطرنشان کرد: آمار صادرات غیرنفتی و واردات مربوط به گمرک ایران است، بنابراین قاچاق در این آمار نیست؛ آماری که اخیراً از سوی مسئولین مربوطه به من ارائه شده است، نشان می دهد خوشبختانه در یک سال گذشته هم قاچاق کاهش قابل ملاحظهای داشته و هم کشفیات افزایش یافته است و قاچاق از 25 میلیارد دلار به 10 میلیارد کاهش پیدا کرده است.

دکتر روحانی با تاکید بر اینکه برای مبارزه با قاچاق باید همه دست به دست هم دهیم، گفت:  خوشبختانه گمرکات ما با تجهیزات جدید موجب افزایش نرخ کشفیات شده است و نیروهای مرزبانی ما باید بیشتر تلاش کنند و زمانی که به سمت دولت الکترونیک حرکت بکنیم مسلماً میتوانیم بهتر با مسأله قاچاق مبارزه کنیم.

رییس جمهوری مبارزه با قاچاق را برای رونق اقتصادی بسیار مهم دانست و افزود: اگر کالایی با قاچاق وارد کشور شود این مسلماً با تولید کالا در داخل کشور در تضاد است؛ بنابر این دولت با جدیت راه خود را در مسیر مبارزه با قاچاق ادامه میدهد.

دکتر روحانی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری درباره مبارزه قاطع با قاچاق، گفت: البته در بحث مبارزه با قاچاق باید همه قوا و بویژه نیروهای مسلح دست به دست هم دهند.

رییس جمهوری در پاسخ به سوالی درباره فرجام برجام و تاثیر برجام در زندگی مردم و همچنین اینکه با نقض عهدهای مکرر و دو صدایی آمریکاییها، میوه برجام چه زمانی چیده می شود، اظهار داشت: زمانی که در برابر طرف خارجی قرار میگیریم باید کمبودها، کمکاریها، کاستیها و اهمال آنها را به رخ بکشیم و باید این طرف موضوع نیز برای مردم توضیح داده شود. البته طرف مقابل در اجرای برجام 1+5 اهمالهایی دارد اما در عین حال برجام یک فضای بسیار خوبی برای کشور و اقتصاد بوجود آورده است.

از تمام کارکنان و مدیران صنعت نفت تشکر می کنم

دکتر روحانی با قدردانی از همه کارکنان ، مدیران و مسئولان صنعت نفت، ادامه داد: این نیروها کاری کردند که در طول چند ماه بعد از برجام حتی دیگران دچار متعجب شدند که چگونه در زمانی کوتاه تولید نفت را بالا بردیم و در صادرات میعانات و نفت ، به شرایط قبل از تحریم بازگشتیم.

رییس جمهوری افزود: برای دوباره فعال شدن چاه بسته فعالیتهایی نیاز است که این آمادگی از قبل از اجرای برجام در دولت ایجاد شده بود و به حق کارکنان صنعت نفت تلاش بسیار خوبی انجام دادند و امروز ما با یک آمار و ارقام بسیار خوبی مواجه هستیم.

دکتر روحانی با اشاره به آمار وضعیت صنعت نفت در طول چند ماه گذشته و پیشرفت های  قابل ملاحظه در این زمینه گفت: پیش از برجام و در 10 ماهه نخست سال 94، مجموع تولید نفت خام و میعانات گازی ما 3 میلیون و 250 هزار و صادرات یک میلیون و  348 هزار بوده است. در 4 ماهه سال 95، تولید ما 4 میلیون و 122 هزار بشکه در روز و صادرات 2 میلیون و 382 هزار بشکه  بوده است. در تیرماه تولید نفت خام و میعانات 4 میلیون و 154 هزار بشکه و صادرات نفت خام و میعانات ما 2 میلیون 428 هزار بشکه است که  نشان می دهد طی چند ماه از تولید 3 میلیون و 250 به 4 میلیون و  154 هزار رسیدیم که قریب به یک میلیون بشکه نفت خام و میعانات افزایش پیدا کرده است و این حرکت بسیار خوب، یکی از آثار برجام است.

مجری پرسید: آیا میتوانیم پول‌هایی نفت فروخته شده به برخی کشورها از جمله ایتالیا و سریلانکا را به کشور برگردانیم؟

رییس‌جمهوری پاسخ داد: یکی از آثار برجام فروش نفت و میعانات است. تنها بحث فروش نفت نیست که برای مثال یک میلیون بشکه نفت بیشتر بفروشیم، بلکه مهم این است که در گذشته قدرتهای بزرگ بالای سر ما ایستاده بودند و به ما تحمیل میکردند که از یک میلیون بشکه نفت خام، یک بشکه اضافه هم نباید بفروشید و حتی جلوی کشورهایی که میخواستند از ما نفت بخرند، ایستاده بودند.

 
امروز کسی نمی تواند برای صادرات نفت ایران تعیین تکلیف کند

دکتر روحانی با بیان اینکه امروز کسی نمی تواند برای صادرات نفت ایران تعیین تکلیف کند، تاکید کرد: این عزتی است که الان نفت را به مقداری که میخواهیم،  می فروشیم و این علاوه بر مسأله اقتصادی، از لحاظ سیاسی و از لحاظ ابعاد انقلابی نیز حائز اهمیت است.

رییس جمهوری با بیان اینکه تحقق استقلال بخش بزرگی از انقلاب بوده و بخش بزرگ استقلال این است که بتوانیم در ارادهو اجرای اراده در برابر قدرتهای بزرگ ایستادگی بکنیم و اجازه ندهیم چیزی را بر ما تحمیل بکنند، اظهار داشت: امروز در فروش نفت، میعانات نفت و همچنین در دسترسی به پول نفت و میعانات دست ما باز شده است.

دکتر روحانی ادامه داد: در دوران تحریم، کشورهایی که از ما نفت میخریدند برای ما شرایط تعیین میکردند چراکه مجبور بودیم به چند کشور نفت بفروشیم اما امروز برای استفاده از پولهای نفت دست ما باز شده است.

رییس جمهوری با اشاره به سخنان وزیر نفت مبنی براینکه فروش نفت به یورو بوده و این درآمد نفتی  به حسابی که ما تعیین میکنیم، ریخته می شود، تاکید کرد: امروز بیش از 400 بانک خارجی با ما در ارتباط هستند که این آمار روز به روز در حال افزایش است. بنابراین در دوران برجام یک فرصت خوبی نه تنها برای فروش نفت و دسترسی به اموال ، بلکه برای مسأله بیمه و کشتیرانی ایجاد شده است.

رییس جمهوری افزود: در ح