پیش نویس نقشه راه ملی چاپ سه بعدی ایران تدوین می‌شود

چاپ سه بعدی صنعتی است که در آینده روند تولید محصولات انقلاب بزرگی ایجاد خواهد کرد از این رو ستاد توسعه فناوری‌های مواد و ساخت پیشرفته معاونت علمی تدوین پیش نویس نقشه راه ملی توسعه فناوری و صنعت چاپ سه بعدی ایران را در دست اجرا دارد.

چاپ سه بعدی صنعتی است که در آینده روند تولید محصولات انقلاب بزرگی ایجاد خواهد کرد از این رو ستاد توسعه فناوری‌های مواد و ساخت پیشرفته معاونت علمی تدوین پیش نویس نقشه راه ملی توسعه فناوری و صنعت چاپ سه بعدی ایران را در دست اجرا دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، فرزان مجیدفر دکترای تخصصی مدیریت فناوری و مجری پروژه " تدوین پیش نویس نقشه راه ملی توسعه فناوری و صنعت چاپ سه بعدی ایران" که با حمایت ستاد توسعه فناوری های مواد و ساخت پیشرفته در حال انجام است درباره این پروژه بیان کرد: چاپ سه بعدی در روند تولید محصولات در آینده انقلاب بزرگی ایجاد خواهد کرد به گونه ای که  امکان تولید مبتنی بر تقاضا شده و می‌توان یک ایده را با حذف بسیاری از مراحل  متعدد تولید سنتی مستقیماً از یک فایل به یک قطعه یا محصول تبدیل کرد. چاپ سه بعدی می‌تواند میزان مواد زائد در فرایند ساخت و تولید را کاهش دهد و از این طریق اجسامی خلق شود که تولید آنها به شیوه سنتی مشکل یا غیر ممکن است.

انقلاب حوزه چاپ سه بعدی در آینده‎ای نه چندان دور

مجیدفر با بیان اینکه حوزه های فناورانه چاپ سه بعدی در آینده نزدیک (10 سال آینده) تاثیرات عظیم اقتصادی و اجتماعی جهانی خواهند داشت گفت: براساس گزارش منابع معتبر پیش بینی شده است، مجموع تاثیرات اقتصادی فناوری های مذکور به سالانه 600 میلیارد دلار در سال 2025 میلادی برسد که شایسته است با مدیریت فناوری در سطح کلان کشور بهره برداری خوبی از فرصت های اقتصادی ناشی از فناوری های مذکور شود.

وی تدوین نقشه راه را تكنیكی بسیار قوی برای پشتیبانی از مدیریت دانست و ابراز کرد: نقشه راه به طور گسترده در صنایع گوناگون به كار گرفته شده است.به گفته مجیدفر، در واقع نقشه راه نگاهی گسترده به آینده حوزه‌های تحقیقاتی، فناورانه و صنعتی منتخب است که از دانش جمعی درباره پیشران‌های تغییر در آن زمینه ها تشکیل می‌شود. نقشه راه‌ها در مورد چشم‌اندازها آگاهی می‌دهند و منابع را از بخش خصوصی و دولتی جذب می‌کنند، و بر پیشرفت کارها نظارت می‌کنند. فرآیند تدوین نقشه راه، تاثیر مثبت فراوانی بر مدیران دولتی و صنعتی دارد به نحوی که پاسخ هایی مناسب برای پرسش‌هایشان در مورد نحوه حمایت از فناوری های کلیدی فراهم می آورد.

تبيين وضعيت مطلوب صنعت چاپ سه بعدی ایران

مجری پروژه " تدوین پیش نویس نقشه راه ملی توسعه فناوری و صنعت چاپ سه بعدی ایران" درباره اهداف این پروژه عنوان کرد: تبيين وضعيت مطلوب صنعت چاپ سه بعدی ایران و اهداف آن و تحليل شکاف بر اساس وضعيت موجود، بررسی پیش نیازهای انتقال به وضع مطلوب در صنعت چاپ سه بعدی و تدوین نقشه راه توسعه فناوری صنعت چاپ سه بعدی ایران از اهداف اصلی این پروژه هستند.

وی با اشاره به اینکه پروژه ذکر شده دارای چهار فاز است گفت: در فاز نخست تجزيه و تحليل عوامل محيط داخلی و خارجی موثر بر صنعت چاپ سه بعدی بررسی می شود، تجزيه و تحليل فناوری های چاپ سه بعدی شامل بر مواردی از قبیل درخت فناوری و زنجیره ارزش صنعت  مربوط به فاز دو پروژه است و در فاز سوم به بررسی و تبیین پیش نیازهای انتقال از وضع موجود به وضع مطلوب پرداخته می شود تا در نهایت در فاز چهارم نقشه راه توسعه فناوری و صنعت چاپ سه بعدی کشور ترسیم شود.

مجیدفر درباره اقدامات انجام شده در راستای انجام پروژه گفت: گزارش‌های مربوط به تجزيه و تحليل محيط داخل و خارج صنعت چاپ سه بعدی ایران، تجزیه و تحلیل فناوری چاپ سه بعدی، بررسی و تبیین پیش نیازهای انتقال از وضع موجود به وضع مطلوب صنعت چاپ سه بعدی و پیش نویس نقشه راه توسعه صنعت چاپ سه بعدی کشور خروجی های این پروژه خواهند بود.

 

تاریخ انتشار : 1395/08/04
کد : 70427
تعداد بازدید: 319