دیدار معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و وزیر تحقیقات و آموزش عالی سوریه/
ستاری: آماده همکاری و تعامل برای گسترش زیست بوم فناوری و نوآوری در سوریه هستیم؛ بیش از 12میلیارد دلار فروش توسط شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق رقم خورد

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و بسام ابراهیم وزیر تحقیقات و آموزش عالی سوریه دیدار کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری که در راس هیات تجاری و فناوری به سوریه سفر کرده است، در نخستین روز این سفر با بسام ابراهیم وزیر تحقیقات و آموزش عالی سوریه دیدار کرد و به توسعه همکاری های علمی و فناوری دو کشور تاکید شد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در این دیدار گفت: ایران و سوریه دو کشور دوست و برادر هستند. سوریه در دوران جنگ تحمیلی کمک های زیادی به ایران کرد و اکنون ایران در کنار سوریه خواهد بود.

ستاری به اطلاعات حوزه علم و فناوری ایران و فعالیت‌های معاونت علمی و فناوری در این حوزه اشاره کرد و  ادامه داد: حدود 5 میلیون دانشجو در ایران داریم، جوانانی خلاق که با اتکا به نوآوری آنها می توان اقدامات مناسبی انجام داد. همچنین از نظر تعداد مقالات نیز ایران رتبه 15 را دارد. اما آنچه در این میان برایمان مهم است استفاده از این نیروی خلاق و بستر و ارزش آفرینی آن در اقتصاد است. موضوعی که در مدت 10 سال باید نتیجه آن را دید.

بیش از صد مرکز نواوری فعال در زیست بوم فناوری و نوآوری در ایران

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری به شکل گیری زیست بوم فناوری و نوآوری در ایران اشاره کرد و گفت: در این زیست بوم بازیگران زیادی نقش آفرینی می کنند که می توان به شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق، پارک های علم و فناوری، مراکز نوآوری، شتابدهنده‌ها و صندوق‌های خطر پذیر اشاره کرد. در این زیست بوم ایده‌ها و خلاقیت ها به محصول تبدیل می شود. محصولی فناورانه که نیازهای مردم را رفع می کند.

رییس بنیاد ملی نخبگان همچنین بیان کرد: این زیست بوم از 7 سال گذشته شکل گرفت و در این سال ها قدرتمند شد. به گونه ای که اکنون چند صد مرکز نوآوری، بیش از 50 پارک علم و فناوری، حدود 10 هزار استارتاپ و بیش از 50 هزار شرکت دانش بنیان در این زیست بوم فعالیت می کنند.

فروش بیش از 12 هزار میلیارد دلار توسط شرکت‌های دانش بنیان و خلاق

ستاری با ابراز تمایل از دیدار وزیر تحقیقات و آموزش عالی سوریه از این زیست بوم، بیان کرد: بزرگترین استارتاپ‌های منطقه در حوزه‌های نانو فناوری، زیست فناوری، فناوری اطلاعات و ارتباطات و هوا و فضا متعلق به ایران است. فروش این شرکت‌ها و نقش آفرینی آنها در اقتصاد مهم است. فروش این شرکت ها به بیش از 12میلیارد دلار در سال رسیده و این اقتصاد در حال طعنه زدن به اقتصاد نفتی و در حال توسعه است. تکیه به نیروی جوان و خلاق این اقتصاد را پیش می برد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در ادامه افزود: ظرف سه سال گذشته موفق شدیم 10 هزار و 500 متخصص ایرانی مشغول به تحصیل در 100 دانشگاه برتر دنیا را به ایران بازگردانیم. دولت های دو کشور باید پل ارتباطی میان محققان دو کشور باشند تا مسیر ارتباط آنها هموار شود و تعامل ها گسترش یابد.

 رییس ستاد توسعه فناوری نانو با اشاره به پیشرفت های نانو در ایران گفت: در ایران تجهیزات آزمایشگاهی و پزشکی و 98 درصد داروها را تولید داخل کرده ایم و همه این اقدامات به همت زیست بوم فناوری و نوآوری انجام شده است.

در این سفر فناوری و تجاری 40 شرکت دانش‌بنیان و خلاق معاون علمی و فناوری رییس جمهوری را همراهی می‌کنند. شرکت‌هایی که همگی محصولات و خدمات ایران‌ساخت دارند و این سفر مسیر را برای توسعه بازار آنها هموار می‌کند. در این سفر قرار است سومین خانه نوآوری و صادرات ایران پس از چین و کنیا در کشور سوریه راه‌اندازی می‌شود.

توسعه همکاری‌های علمی دوجانبه

در ادامه این دیدار نیز، بسام ابراهیم وزیر تحقیقات و آموزش عالی سوریه ضمن خوش‌‎آمد گویی به هیئت ایرانی گفت: خوشبختانه در راستای توسعه همکاری‌های دوجانبه توافقاتی بین دانشگاه‌های ایران و سوریه و مراکز خلاقیت دمشق  وجود آمده است.

ابراهیم در ادامه افزود:  با توجه به گفتگوهای انجام گرفته، علاقه‌مند هستم که این نشست، با محورهایی مانند پزشکی، درمانی، بهداشتی، به ویژه بیمارستان‌های آموزشی سوریه برگزار شود.

وزیر تحقیقات و آموزش عالی سوریه ضمن برشمردن، پیوندهای تاریخی، اقتصادی و سیاسی دو ملت، گفت: لازم می‌دانم از رهبر معظم انقلاب، دولت و مردم ایران، به خاطر ایستادگی در کنار سوریه، در جنگی 10 ساله تشکر کنم. اول ایران و بعد روسیه، برای عادی سازی شرایط زندگی، اقتصادی، در کنار ما ایستادند و مناسبات علمی ما، روز به روز در حال گسترش است.

ابراهیم با تاکید بر ظرفیت‌های عظیم همکاری، بیان کرد: همکاری دو سویه می‌تواند در چهارچوب تبادل استاد و دانشجو افزایش یابد. من و سایر همکارانم، خوب می‌دانیم که ایران به موفقیت‌های بزرگی دست یافته است. رتبه اول در سطح منطقه و جهان اسلام در حوزه نانو و سایر حوزه‌های فناوری، از جمله دستاوردهای چشمگیر دوست خوب ما جمهوری اسلامی ایران است.

ابراهیم همچنین گفت: در سوریه پزشکانی داریم که به ایران اعزام  شده‌اند و در زمینه‌های چون سلول‌های بنیادی، دوره دیده‌اند. در سطح جهانی 9 هزار قلم محصول در حوزه نانو تولید می‌شود که سهم ایران از این مقدار عدد قابل توجه 500 قلم است. به همین دلیل علاقه‌مند هستیم از تجربه شما در  حوزه نانو استفاده کنیم.

 دمشق محملی برای توسعه تبادلات علمی می‌شود

این عضو کابینه دولت سوریه با اشاره به برخی حوزه‌های علمی دارای اولویت در این کشور، افزود: به عنوان اولین گام، در دوره جدید از همکاری‌های علمی دوجانبه، دانشگاه دمشق می‌تواند محمل خوبی برای توسعه همکاری و تبادلات علمی باشد. علاوه بر این، می‌خواهیم از حمایت ایران برای تجهیز بیمارستان‌های آموزشی سوریه، برخوردار باشیم. با نگاهی گذارا به آموزش عالی سوریه، خواهید دید که ما 8 دانشگاه دولتی و 800 هزار دانشجو  داریم که رایگان تحصیل می‌کنند.

وی ادامه داد: 4 مدرسه عالی ، 200 انستیتو و 23 دانشگاه خصوصی نیز داریم که  70 هزار دانشجو در آنها تحصیل می‌کنند. علاوه بر آنها، مراکز علمی و آموزشی داریم که تحت پوشش وزارت خانه تحقیقات و آموزش عالی هستند. از جمله می‌توان به هیئت عالی اختراعات و خلاقیت‌ها و هیئت عالی پژوهش‌های علمی اشاره کرد که که زیر نظر ما در وزارت تحقیقات و آموزش عالی فعالیت می‌کنند و آماده همکاری با نهادهای جمهوری اسلامی ایران هستند.

بسام ابراهیم، با اشاره به جزئیات مورد علاقه دو طرف، افزود: چیزی که می‌خواهم در مورد آن صحبت کنم ، 12 بیمارستان آموزشی است که تحت نظر ما هستند. وظیفه آنها تربیت دانشجو و آموزش درمان است، این خدمات رایگان یا با هزینه بسیار ناچیز انجام می‌شود. این بیمارستان‌ها می‌توانند از طریق فناوری ایرانی تجهیز شوند. با تلاش‌های شما بنا داریم، دو توافق و برنامه اجرایی به امضا برسانیم، یکی با وزارت علوم و دیگری با وزارت بهداشت سوریه.

وزیر تحقیقات و آموزش عالی سوریه در توضیح رتبه و جایگاه علمی این کشور، گفت: از طریق جذب همکاران جوان پژوهشگر و دوستدار علم، توانستیم گام‌های بلندی برداریم. در ریاضیات رتبه اول و در رباتیک نیز همین رتبه را به دست آوریم. دانشگاه‌های ما همچنین در مسابقات مختلف جهانی شرکت می‌کنند. مثلاً در انفورماتیک، صاحب مقام هستیم. در این جلسه تلاش می‌کنیم که دانشگاه‌های دو کشور بتوانند با یکدیگر همکاری بیشتری داشته باشند در سفر آتی خودم به ایران نیز امکان عقد تفاهم‌نامه‌های بیشتری وجود دارد.

همچنین در این دیدار روسای دانشگاه‌های دمشق، حلب و معاون وزیر تحقیقات و آموزش عالی سوریه و جمعی دیگر از مسئولان دو کشور حضور داشتند.

تاریخ انتشار : 1399/12/12
کد : 111125
تعداد بازدید: 82