رییس بنیاد نخبگان استان سمنان:
طرح شهید احمدی‌روشن گامی بلند در حفظ سرمایه‌های انسانی است

کی‌پور با اشاره به لزوم ایجاد بستر مناسب برای فعالیت‌های نخبگانی، اجرای طرح شهید احمدی‌روشن و گسترش حمایت‌‌ها از شرکت‌های دانش‌بنیان را گامی بلند در حفظ سرمایه‌های انسانی دانست.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ رضا کی‌پور؛ رییس بنیاد نخبگان استان سمنان با اشاره به رسالت بنیاد ملی نخبگان در نخبه‌پروری و نخبه‌گزینی، این مهم را وظیفه‌ای عمومی دانست و گفت: بنیاد ملی نخبگان نهادی سیاست‌گذار است که در جهت رصد و شناسایی مستعدان‌برتر، هدایت، حمایت و استفاده از ظرفیت‌های آنان فعالیت می‌کند.

وی با اشاره به اهمیت و ضرورت تعامل بین‌دستگاهی در شناسایی و حمایت استعدادهای‌برتر، افزود: در سطح دانش‌آموزی با همکاری وزارت آموزش‌وپرورش و در سطح دانشجویی و فارغ‌التحصیلان با همکاری وزارت علوم و وزارت بهداشت، بنیاد ملی نخبگان برنامه‌های توانمندسازی متنوعی را طراحی و اجرا می‌کند.

وی با اشاره به ایجاد 274 هسته در طرح شهید احمدی‌روشن در کل کشور، اظهار کرد: برای اولین بار در استان سمنان 4 هسته برگزیده شده‌اند که دو هسته در دانشگاه سمنان و دو هسته در دانشگاه صنعتی شاهرود مستقر هستند.

کی‌‎پور با اشاره به اهمیت حوزة اختراع، تصریح کرد: ایده‌ها و اختراعات باید قابلیت تجاری‌سازی داشته باشند و بتوانند نیازی از کشور را رفع کنند؛ متأسفانه در حال حاضر در این حوزه موفقیت چشمگیری حاصل نشده است.

رییس بنیاد نخبگان استان سمنان با تأکید بر لزوم مهاجرت معکوس و جلوگیری از مهاجرت نخبگانی به کلانشهرها نیز گفت: اصلاح موضوعات مرتبط با حوزه‌های اقتصادی و اشتغال و فراهم کردن بستر مناسب برای برقراری ارتباط نظام‌مند دانشگاه و صنعت، از عوامل مهم در پیشگیری از مهاجرت نخبگانی به خارج از کشور و کلانشهرها است.

وی تصریح کرد: اجرای طرح‌هایی مانند طرح شهید احمدی‌روشن و یا گسترش حمایت‌‌ها از شرکت‌های دانش‌بنیان می‌تواند نقش مهمی در حفظ سرمایه‌های انسانی ایفا کند.

تاریخ انتشار : 1399/12/12
کد : 111124
تعداد بازدید: 88