دوره آموزشی مقدماتی متلب (MATLAB) برگزار شد

دوره آموزشی مقدماتی متلب (MATLAB) به همت بنیاد نخبگان خراسان‌شمالی و با همکاری انجمن علمی مکانیک دانشگاه بجنورد برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ در ادامة برگزاری برنامه‌های آموزشی و مهارتی، دوره آموزشی مقدماتی متلب (MATLAB) به همت بنیاد نخبگان خراسان‌شمالی و با همکاری انجمن علمی مکانیک دانشگاه بجنورد برگزار شد.

این دوره طی شش جلسة دو ساعته و با تدریس امین امامیان؛ مدرس دانشگاه و با سرفصل‌های «آشنایی با نرم‌افزار متلب و محیط کار آن»، «تعریف بردارها و ماتریس‌ها در متلب»، «قواعد اندیس‌گذاری (Indexing) در متلب»،‌ «تابع Sum برای محاسبه مجموع عناصر ماتریس» و «تابع reshape برای تغییر اندازه یک ماتریس» برگزار شد.

اپراتورهای مقایسه، انواع داده‌ها در متلب، داده‌های منطقی و عملگرهای منطقی در متلب، انواع داده‌های عددی در متلب (شامل اعداد صحیح و غیرصحیح)، داده های کاراکتری (char) و رشته‌ای (String) در متلب و اعداد مختلط در متلب، از دیگر سرفصل‌های این کارگاه بود.

در این برنامه موضوعاتی مانند: آرایه‌های سلولی (Cell Array)، داده‌های ساختاری (struct) در متلب، دستورات مربوط به انشعاب و تصمیم‌گیری (switch و if)، حلقه‌های تکرار (while و for) و همچنین پیادهسازی چند برنامه پایه در متلب با استفاده از حلقه‌های تکرار نیز مورد بررسی قرار گرفت.

ترسیم کانتور (Contour) به صورت دو بعدی و سه بعدی،‌ترسیم توابع و معادلات دو بعدی با استفاده از دستور ezplot، ترسیم توابع و معادلات سه بعدی با استفاده از دستور ezsurf، خواندن و نوشتن اطلاعات در فایل های اکسل (Excel) توسط متلب با استفاده از توابع xlswrite و xlsread و همچنین ذخیره‌سازی داده‌ها در فایل‌ها با فرمت mat با استفاده از دستور Save، از دیگر بخش‌های این برنامه بود.

تاریخ انتشار : 1399/11/08
کد : 110927
تعداد بازدید: 274