عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم‌پزشکی ایلام:
جامعه امروز نیازمند تحکیم خانواده و سلامت روانی است

وبینار آموزشی «صمیمیت و عشق‌ورزی در زندگی مشترک» به همت بنیاد نخبگان استان ایلام برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ در راستای تدوین و اجرای برنامه‌های آموزشی، تشویقی و مشاوره ازدواج و گسترش و ترویج ازدواج مناسب به منظور تقویت بنیاد خانواده در اجتماع نخبگانی، وبینار آموزشی «صمیمیت و عشق‌ورزی در زندگی مشترک» به همت بنیاد نخبگان استان ایلام برگزار شد.

در این وبینار، فتح الله محمدیان؛ عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم‌پزشکی ایلام با اشاره به مشکلات اجتماعی موجود، گفت: جامعه امروز نیازمند تحکیم خانواده و سلامت روانی است.

وی زندگی انسان را به دوره قبل و بعد از ازدواج تقسیم کرد و افزود: مرحله پیش از ازدواج، مرحله تشکیل زندگی، مرحله والدینی، مرحله اولیه خانواده، مرحله گذر خانواده، مرحله بدرقه کردن، مرحله آشیانه خالی، مرحله نسلی و مرحله سفر نهایی، مراحلی هستند که فرد در طول زندگی سپری می‌کند.

محمدیان با اشاره به مراحل رشد روانی و اجتماعی انسان‌، اظهار داشت: مراحل رشد روانی و اجتماعی انسان‌ها از همان بدو تولد آغاز می‌شود و تا دوران سالمندی ادامه دارد؛ از سوی دیگر، ظرفیت عشق‌ورزی انسان از زمان جوانی شروع می¬شود و برای رشد و پرورش آن به سمت جنس مقابل می¬رود.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم‌پزشکی تصریح کرد: ظرفیت صمیمیت و عشق‌ورزی از نظر روان‌شناسی و اجتماعی یعنی افراد به نقطه‌ایی می‌رسند که می¬توانند از دیگران مراقبت کنند؛ در این بین ازدواج به عنوانی یکی از راه‌های جلوگیری از انزواطلبی در اجتماع، عاملی است که موجب رشد روانی خواهد شد.

وی با اشاره به دیدگاه قرآن‌کریم نسبت به موضوع ازدواج، اظهار داشت: آرامش، صمیمیت، رحمت، سلامت، تکامل زن و مرد و همچنین بقاء نسل از مهمترین کارکردهای ازدواج از منظر قرآن است که البته نیل به این اهداف نیازمند برخورداری از مؤلفه‌هایی مانند: مهارت حل تعارض، مهارت گفت‌وگو، مدیریت مالی، فرزندپروری، اعتقادات مذهبی، ایفای نقش، مدیریت اوقات فراغت، روابط خصوصی و تقسیم قدرت است.

تاریخ انتشار : 1399/11/08
کد : 110923
تعداد بازدید: 183