فناوران تجهیزات پژوهشی علوم شناختی را ساختند

انجام فعالیت‌های پژوهشی و گسترش دانش علوم شناختی نیاز به ابزاری پیشرفته دارد. در ایران فناوران در مسیر تولید داخل این تجهیزات گام برداشته‌اند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ دستگاه رهگیر چشمی یکی از تجهیزات در این حوزه است. به تازگی نیز آزمایشگاه رباتیک پیشرفته دانشگاه تهران با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی به این دستگاه مجهز شد.

دستگاه رهگیر چشمی (Eye Tracking System) توسط یک شرکت دانش‌ بنیان ایرانی  با یک سوم قیمت خارجی طراحی و ساخته شد. در نهایت نیز در دانشگاه شهید بهشتی مورد ارزیابی و آزمایش قرار گرفت.

این دستگاه در فرایند اندازه گیری فعالیت‌های چشم کاربرد دارد و در تحقیقات روی سیستم بینایی در آزمایشگاه‌های علوم اعصاب و  روانشناسی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با استفاده از این دستگاه می توان میزان هوشیاری، توجه، تمرکز، خواب آلودگی  و بسیاری دیگر از حالات ذهنی را در افراد تشخیص  داد.

ستاد توسعه علوم و فنوری های شناختی معاونت علمی در نظر دارد در آینده نزدیک، چهار دستگاه دیگر رهگیر چشمی تولید داخل را برای تامین تجهیزات و دستگاه های مورد نیاز جهت فعالیت های تحقیقاتی درحوزه های دانش علوم شناختی در اختیار برخی دیگر از مراکز علمی و دانشگاهی کشور قرار دهد.

تاریخ انتشار : 1399/09/03
کد : 110533
تعداد بازدید: 134