جمعه 7 آذر 1399

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

دستگاه تشخیص خودکار ناهنجاری سیگنال قلب طراحی و ساخته شد

دستگاه تشخیص خودکار ناهنجاری موجود در سیگنال قلب )Cardiac arrhythmia) در قالب طرح شهید احمدی‌روشن طراحی و ساخته شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ مرتضی ولی‌زاده؛ عضو هیئت‌علمی گروه مخابرات دانشگاه ارومیه با همکاری تیم تحقیقاتی خود موفق به طراحی و ساخت دستگاهی شده­‌اند که با بهره‌گیری از هوش مصنوعی و آنالیز سیگنال­های قلبی بیماران، قادر به تشخیص خودکار ناهنجاری‌های موجود در سیگنال قلب است.

این پروژه با حمایت بنیاد ملی نخبگان و در قالب چهارمین دوره طرح شهیداحمدی روشن اجرایی شده است. این پروژه در پاییز سال ۱۳۹۸ آغاز و فاز اولیه آن در شهریور سال ۱۳۹۹ به مرحله بهره­‌برداری رسیده است.

اهمیت دستگاه تولید شده

بر اساس اعلام سازمان جهانی بهداشت، بیماری‌های قلبی و عروقی عامل حدود ۳۱ درصد از مرگ و میر در جهان است که ۸۲ درصد از این تعداد، مرگ و میر در کشورهای با سرانه درآمد کم یا متوسط رخ می‌دهد که علت آن هزینه بالای تهیه الکتروکاردیوگرام‌های با کیفیت بالا و کمبود پزشک متخصص برای خواندن و تفسیر سیگنال‌های قلبی است.

الکتروکاردیوگرام ابزاری برای ضبط فعالیت‌های قلبی و تشخیص ناهنجاری‌های مختلف در عملکرد قلب است. طبقه‌بندی ضربان‌های ناهنجار قلب در سیگنال ECG کاری چالش برانگیز و وقت‌گیر است و چون انجام آن بصورت دستی انجام می‌شود، مستعد خطا است. طی سالیان اخیر تلاش‌های گسترده‌ای برای طبقه‌بندی خودکار و با قدرت تشخیص بالای این سیگنال‌ها صورت گرفته است.

استفاده از این دستگاه باعث کاهش زمان تحلیل سیگنال توسط پزشک و کاهش خطای انسانی می‌شود.

تاریخ انتشار : 1399/07/01
کد : 100242
تعداد بازدید: 365

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601