باسمه تعالی

                                          
                                         شیوه‌نامة بهره­ مندی دانش ­آموختگان برتر دانشگاهی از تسهیلات دورة پسادکتری
   
                                                                                       (طرح شهید دکتر چمران)


                                                                          برای دریافت شیوه‌نامه 1399 کلیک کنید


                                                                          برای دریافت شیوه‌نامه 1400 کلیک کنید

                                                                    
         
                                                
                                                                          برای دریافت پرسشگان اینجا کلیک کنید 
                                                   

بنیاد ملی نخبگان بر اساس اقدامات تکلیفی سند راهبردی کشور در امور نخبگان، با کمک سایر نهادهای کشور، تسهیلات متنوعی را برای اقشار مختلف اجتماع نخبگانی در سطوح مختلف فراهم آورده است. تسهیلات بنیاد به واسطه سوابق فعالیت­های نخبگانی هر فرد شامل سوابق آموزشی، پژوهشی، افتخارات و سایر فعالیت­های فرهنگی و اجتماعی به وی اعطا می ­شود. فلذا گواهی یا معرفی ­نامه به برگزیدگان اعطا نمی ­گردد و برگزیدگان صرفاً از تسهیلات مربوط به هر شیوه ­نامه بهره­ مند خواهند شد.

- برگزیدگان طرح شهید دکتر چمران از ابتدای سال 1400 می توانند از تسهیلات شیوه نامه جذب در نهادهای فناورانه (طرح شهید تهرانی‌مقدم)، شیوه نامه شناسایی و پشتیبانی‌های فرهنگی رفاهی از دانش‌آموختگان برتر (طرح شهید رهنمون) بهره‌مند شوند.

حسب موافقت ریاست عالی بنیاد، همسر و فرزندان هر یک از برگزیدگان طرح شهید چمران نیز با پرداخت 50 درصد حق بیمه، از تسهیلات بنیاد در زمینة بیمة تکمیلی درمان بهره‌مند می­ شوند.

همچنین تاکید می­ گردد بنیاد ملی نخبگان عضو ندارد.

در خصوص تسهیلات پسادکتری طرح شهید دکتر چمران به اطلاع می‌رساند، صرفاً پس از پایان دورة پسادکتری،گواهی‌نامة فعالیت پژوهشگر، از سوی استاد میزبان به وی اعطا می‌شود.

در صورت استعلام دستگاه یا هر مجموعه دیگری در کشور دربارة فرد بهره­ مند، اطلاعات لازم در خصوص سوابق دریافت تسهیلات توسط برگزیده به اطلاع آن دستگاه یا مجموعه ارسال می­ گردد.

شهید مصطفی چمران

دکتر مصطفی چمران در سال 1311 در تهران، خیابان پانزده خرداد، بازار آهنگرها، سرپولک متولد شد. وی تحصیلات خود را در مدرسه انتصاریه، نزدیک پامنار، آغاز کرد و در دارالفنون و البرز دوران متوسطه را گذراند؛ در دانشکده فنی دانشگاه تهران ادامه تحصیل داد و در سال 1336 در رشتة الکترومکانیک فارغ‏التحصیل شد و یک‏سال به تدریس در دانشکدة‌ فنی پرداخت.

وی در همة دوران تحصیل شاگرد اول بود. در سال 1337 با استفاده از بورس تحصیلی شاگردان ممتاز به امریکا اعزام شد و پس از تحقیقات علمی در جمع معروف‏ترین دانشمندان جهان در دانشگاه کالیفرنیا و معتبرترین دانشگاه امریکا برکلی- با ممتازترین درجة علمی موفق به اخذ دکترای الکترونیک و فیزیک پلاسما گردید.

در آمریکا، با همکاری بعضی از دوستانش، برای اولین‏بار انجمن اسلامی دانشجویان امریکا را پایه‏ریزی کرد و از مؤسسین انجمن دانشجویان ایرانی در کالیفرنیا و از فعالین انجمن دانشجویان ایرانی در امریکا به شمار می‏رفت که به دلیل این فعالیت‏ها، بورس تحصیلی شاگرد ممتازی وی از سوی رژیم شاه قطع می‏شود.

دکتر چمران با پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران، بعد از 23 سال هجرت، به وطن باز می‏گردد. همه تجربیات انقلابی و علمی خود را در خدمت انقلاب می‏گذارد؛ خاموش و آرام ولی فعالانه و قاطعانه به سازندگی می‏پردازد و همة تلاش خود را صرف تربیت اولین گروه‏های پاسداران انقلاب در سعدآباد می‏کند. سپس در شغل معاونت نخست‏وزیر در امور انقلاب شب و روز خود را به خطر می‏اندازد تا سریع‏تر و قاطعانه‏تر مسأله کردستان را فیصله دهد تا اینکه بعد از پیروزی بی‌نظیر در منطقه پاوه، از طرف رهبر عالی‌قدر انقلاب، امام‏خمینی(ره)، به وزارت دفاع منصوب گردید. او همچنین در اولین دور انتخابات مجلس شورای اسلامی، از سوی مردم تهران به نمایندگی انتخاب شد.[1]

در سحرگاه سی‏ویکم خردادماه شصت، دکتر چمران برای سرکشی و دیدار با رزمندگان و عرض تسلیت شهادت فرمانده‌شان، ایرج رستمی به سوسنگرد رفت، که در همان خط مقدم جبهه و بر اثر اصابت یکی از خمپاره‏های دشمن به شهادت رسید.[2][1] منبع: www.shohadayenokhbe.ir

[2] منبع: www.chamran.org