باسمه تعالی

«شیوه‌نامة بهره‌مندی دانش‌آموختگان برتر از تسهیلات خدمت نظام وظیفۀ تخصصی(طرح شهید صیاد شیرازی)»

برای دریافت شیو‌نامه کلیک کنید

برای دریافت پرسشگان اینجا کلیک کنید

                                   


شیوه‌نامة بهره‌مندی دانش‌آموختگان برتر حوزوی از تسهیلات خدمت نظام وظیفۀ تخصصی
(طرح شهید صیاد شیرازی ویژة طلاب)


برای دریافت شیوه‌نامه کلیک کنید


                                                                                                                                      

 

بنیاد ملی نخبگان بر اساس اقدامات تکلیفی سند راهبردی کشور در امور نخبگان، با کمک سایر نهادهای کشور، تسهیلات متنوعی را برای اقشار مختلف اجتماع نخبگانی در سطوح مختلف فراهم آورده است. تسهیلات بنیاد به واسطه سوابق فعالیت­های نخبگانی هر فرد شامل سوابق آموزشی، پژوهشی، افتخارات و سایر فعالیت­های فرهنگی و اجتماعی به وی اعطا می ­شود. بنابراین برگزیدگی در بنیاد ملی نخبگان افتخار جدیدی محسوب نمی‌شود فلذا گواهی یا معرفی­نامه به برگزیدگان اعطا نمی­گردد و برگزیدگان صرفاً از تسهیلات مربوط به هر شیوه ­نامه بهره‌مند خواهند شد. در صورت استعلام دستگاه یا هر مجموعه دیگری در کشور درباره فرد بهر­ه­‌مند، اطلاعات لازم در خصوص برگزیدگان از هریک از تسهیلات بنیاد به اطلاع آن دستگاه یا مجموعه رسانده می­‌شود.

همچنین تاکید می­‌شود بنیاد ملی نخبگان عضو ندارد.شهید علی صیاد شیرازی

امیر سپهبد علی صیاد شیرازی در سال 1323 در کبود گنبد مشهد در خانواده‌ای مذهبی به دنیا آمد مادرش شهربانو و پدرش زیاد نام داشت . پدرش، که از عشایر فارس بود به استخدام ژاندارمری درآمد و سپس به ارتش منتقل شد . او از جاذبه‌ای خاص برخوردار بود، از این رو علی تحت تأثیر پدر از کودکی به ارتش علاقمند شد .او در سال 1343 در کنکور دانشکده افسری شرکت کرد و پذیرفته شد و در مهرماه 1346 در رسته توپخانه دانش آموخته شد و با درجه ستوان دومی وارد ارتش گردید. او در سال 1350 برای گذراندن دوره آموزش زبان انگلیسی به تهران آمد و پس از پایان کلاس و جدیت در تحصیل سرانجام خود از استادان زبان انگلیسی شد .

او در سال 1352 به دلیل لیاقت‌ها و دقت‌هایش در کار، برای تکمیل تخصص‌های توپخانه از طرف ارتش به آمریکا اعزام شد تا دوره هواسنجی بالستیک را بگذراند. او این دوره آموزشی را در شهر فورت سیل از ایالات اوکلاهاما، در منطقه‌ای نظامی، با موفقیت طی کرد.

سروان صیاد هم‌زمان با اوج گیری مبارزات ملت مسلمان ایران به رهبری امام خمینی تقیه را کنار گذارد و در ارتش علناً به دفاع از علمای اسلام و حکومت اسلامی پرداخت و سرانجام سروان در 19 بهمن دستگیر و زندانی شد اما دیری نپایید که انقلاب به پیروزی رسید و او هم مانند همه مردم ایران آزاد شد .

شهید صیاد شیرازی در طول جنگ تحمیلی، با تأسیس قرارگاه حمزه سید الشهدا لشگرهای 64 ارومیه و 28 کردستان و تیپ های 23 نیروی ویژه هوابرد و تیپ 30 گرگان شهرهای بوکان و اشنویه را آزاد کرد .

در هفتم مهرماه 1360 به خاطر رشادت‌ها و لیاقت‌ها توسط رهبر معظم انقلاب امام خمینی به فرماندهی نیروی زمینی منصوب شد. او با هماهنگی با سپاه قهرمان پاسداران انقلاب اسلامی در عملیات طریق القدس، فتح المبین، بیت المقدس، رمضان، مسلم بن عقیل، مطلع الفجر، محرم، والفجر 1،2،3،4،8 و 9، عملیات خیبر و بدر و قادر شرکت نمود و پیروزی‌های بزرگی را برای ایران اسلامی به ارمغان آورد که بی‌شک در تاریخ امت اسلامی به عظمت خواهد ماند. سرهنگ در مرداد سال 1365 از فرماندهی نیروی زمینی استعفا داد و با پیشنهاد آیت الله خامنه‌ای و تصویب رهبر انقلاب به سمت نمایندگی امام در شورای عالی دفاع منصوب شد. در سال 66 به درجه سرتیپی نایل آمد. سرتیپ صیاد شیرازی درسال 67 در عملیات مرصاد که مرزهای غرب ایران مورد هجوم منافقین قرار گرفته بود شرکت و با روحیه‌ای بسیجی ضربات محکمی را بر پیکر مزدوران منافق وارد کرد. سرانجام صیاد شیرازی در مقام جانشینی ریاست ستاد کل به خدمت مشغول شد.

امیر سپهبد علی صیاد شیرازی پس از عمری تلاش و مجاهدت به دست منافقان به شهادت رسید.[1][1] منبع: www.shohadayenokhbe.ir