پنج شنبه 3 مهر 1399

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

پایگاه داده‌های علمی گیاهان دارویی راه‌اندازی شد

پایگاه داده‌های علمی گیاهان دارویی برای دسترسی بیشتر محققان، دانشمندان و پژوهشگران حوزه گیاهان دارویی با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری راه اندازی شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بنیاد ملی نخبگان، در حال حاضر بیش از 7500 گونه گیاهی در کشور وجود دارد که حداقل 1700 گیاه به عنوان گونه دارای خاصیت دارویی تشخیص داده شده‌اند. برای تقویت رویکرد علمی در حوزه گیاهان دارویی و طب ایرانی، یک پایگاه داده‌های علمی در حوزه گیاهان دارویی راه‌‎اندازی شده است. این پایگاه علمی برای محققین و پژوهشگران امکان جستجو از زوایایی مختلف را فراهم می‌کند.

محققان می‌توانند در این پایگاه داده بر اساس اسم، نوع و ویژگی‌های فیزیکی گیاه دارویی جستجو کنند. همچنین بر اساس توزیع جغرافیایی گیاه دارویی نیز امکان جستجو فراهم شده است. در «پایگاه داده ویژگی‌های فیزیک وشیمیایی مواد موثره موجود در گیاهان دارویی زیست بوم ایران» مقالات معتبر علمی مربوط به هر گونه گیاهی و مواد موثره درون آن و تحقیقات انجام گرفته حول محور این گیاه دارویی وجود دارد.

با راه اندازی فاز دوم این پایگاه داده، اطلاعات 100 گیاه دارویی در این پایگاه مرجع علمی بارگذاری می‌شود. ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای جهت‌دهی به تحقیقات علمی، گیاهان دارویی دارای ارزش افزوده اقتصادی بالاتر را در اولویت قرار داده است و مقالات علمی مرتبط با این گیاهان در حجم گسترده‌تری در دسترس پژوهشگران قرار خواهد گرفت. برای غنای علمی بیشتر این پایگاه داده، کمیته‌ای علمی متشکل از گیاه شناسان تراز اول کشوری، محققین و شیمیدان‌ها، از سوی ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انتخاب می‌شود تا بر کار این پایگاه داده نظارت کنند. همچنین قرار است تا کمیسیونی بر معادل‌سازی فارسی نام‌های گیاهان دارویی ایرانی نظارت کند.

تاریخ انتشار : 1399/05/14
کد : 99992
تعداد بازدید: 230

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601