سه شنبه 6 آبان 1399

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

یادداشت/ پرویز کرمی
موفقیت زیست بوم فناوری و نوآوری در مواجهه با کرونا ویروس

در یادداشتی به قلم مشاور رئیس بنیاد ملی نخبگان آمده است: متاسفانه آن چنان که در رسانه های غربی و بین‌المللی شاهد هستیم، در شرایط کنونی بسیاری از کشورهای توسعه یافته در مواجهه با کوید19 به سالمندان و قشر آسیب پذیر اولویت درمان نمی‌دهند، اما خوشبختانه و با عنایت الهی در ایران نیازی به اولویت بندی بیماران پیدا نکرده و نخواهیم کرد.*پرویز کرمی

هنگامی که خبر آغاز یک اپیدمی در چین منتشر شد، جهان پیش‌بینی نمی‌کرد که کار تا جایی بالا بگیرد که بیشتر از 205 کشور جهان با آن درگیر شوند. اما خیلی زود این مهمان ناخوانده منحوس توانست مردم جهان را با بحرانی تازه، سریع و غیر قابل پیش‌بینی روبه رو کند.

کوید19به هر کشوری پا گذاشت جز تحمیل مرگ و تعطیلی، بحران کمبود لوازم بهداشتی همچون شست وشو دهنده‌ها، مواد  ضدعفونی کننده‌، ماسک‌های نانو، دستگاه ها و تجهیزات پزشکی را باعث شد.

ایران اما با کادر پزشکی کارآمد و ایثارگر و همت نوآوران و فناوران در یک همکاری بین بخشی و در زیست بوم فناوری و نوآوری شکل گرفته طی این سالها با کمک معاونت علمی و فناوری که در آن شرکت‌های دانش بنیان، دانشگاه‌ها و مراکز علمی ونیروی انسانی خلاق و متخصص با فراهم کردن شرایط مناسب برای رشد زیست بوم خود را برای روزهای بحرانی به هرشکلی آماده و قوی کرده بود. فتوحات جهاد علمی و فناوری در دوران تحریم در رویارویی با کوید 19 باعث شد این زیست بوم رفع وتعدیل نیازهای فوریتی کشور را در دستور قرار داده و موفقیت‌هایی را کسب کند.

این در حالی است که شرایط مقابله با کرونا در ایران در مقایسه با سایر کشورهای پیشرفته به دلیل پهناوری و پراکندگی جمعیتی، تراکم جمعیتی بالا در کلانشهرها و همچنین مواجهه با تحریم های ظالمانه کار مشکلی به نظر می‌رسید، با این حال استراتژی‌های مقابله با کوید 19 در ایران به شکلی پیش رفت که خیلی زود نگرانی‌های وارد شده به مردم که توسط برخی رسانه‌های بیگانه و از سر دشمنی شکل گرفته بود تبدیل به آرامش و امید شود.

با همت جوانان خلاق، شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها و همیاری وهمکاری مردم توانستیم تولید ماسک نانو را با افزایش چرخه تولید و همچنین تولید ماشین آلات مورد نیاز برای تولید ماسک بالا ببریم و چند برابر کنیم. همچنین به کمک  دانش بنیان‌ها کیت تشخیص «کووید 19» ایران ساخت به فوریت و با استاندارد بالا تولید شد و در زمینه ساخت و عرضه داروهای ویژه رفع کننده صدمات کرونا به بدن نیز توانستیم خیلی سریع عمل کنیم.

در این شرایط یک شرکت دانش بنیان دیگر نیز با استفاده از حمایت‌های معاون علمی و فناوری، تولید مهمترین تجهیز مقابله با کوید19 یعنی دستگاه ونتیلاتور مهمترین دستگاه ICU را روزانه به 35 عدد رساند تا در این زمینه نیز آمادگی لازم برای مقابله با این ویروس ناشناخته را داشته باشیم.

هنگامی که ایران شروع به رفع نیازهای داخلی کشور کردکوید 19 که یک بحرانی جهانی است باعث شده بود هیچ کشوری حتی اگر می خواست هم چیزی برای صادر کردن به دیگر کشورها نداشته باشد چرا که هر کشوری که بتواند روی پای خود بایستد بی‌شک بحران را بهتر و آسان‌تر پشت سر گذاشته است.

متاسفانه آن چنان که در رسانه های غربی و بین المللی شاهد هستیم، در شرایط کنونی بسیاری از کشورهای توسعه یافته در مواجهه با کوید19 به سالمندان و قشر آسیب پذیر اولویت درمان نمی‌دهند، اما خوشبختانه و با عنایت الهی در ایران نیازی به اولویت بندی بیماران پیدا نکرده و نخواهیم کرد.

اما مبارزه با کرونا در حوزه آی تی و هوش مصنوعی نیز موفقیت داشت. سامانه هوشمند تشخیص کوید 19 نیز توسط محققین یک شرکت دانش بنیان از دانشگاه صنعتی شریف و با همکاری دانشگاه های علوم پزشکی کشور و معاونت علمی و فناوری رونمایی شد.

یکی از بهترین روشهای تشخیص کوید 19 که دقت بیشتر و هزینه کمتری دارد استفاده از هوش مصنوعی و بهره‌گیری تصاویر سی تی اسکن قفسه سینه برای تشخیص پنومونی کوید 19 است. در این سامانه که به عنوان دستیار متخصصین رادیولوژی فعال شده است، سرعت و دقت شناسایی بیماری بسیار بالا است، هوش مصنوعی باعث می شود تا در روند تشخیص این بیماری خطای انسانی که بر اثر خستگی و کار زیاد  در تیراژ بالا و فشرده به وجود می‌آید به صفر برسد. سامانه هوشمند تشخیص کوید19، اطلاعات زیادی در زمان کوتاهی بدست می‌آورد، آرشیو می کند و در پایش، بررسی و تصمیم‌گیری کمک می‌کند. همچنین این سامانه به صورت آماری و دقیق میزان ابتلای فرد را تشخیص داده که خود برای درمان دقیق بیمار بسیار با اهمیت است. سامانه تشخیص پونومی کوید19 بر اساس پزشکی نوین و هوش مصنوعی شکل گرفته است.

به امید روزهای بهتر واخبار خوب‌تر.

*مشاور رئیس بنیاد ملی نخبگان

تاریخ انتشار : 1399/01/17
کد : 99349
تعداد بازدید: 648

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601