سه شنبه 30 دی 1399

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

در سوئد/
محقق ایرانی داروی احتمالی کرونا را ساخت

گروهی از محققان از سراسر جهان با همکاری علی میر عظیمی محقق ایرانی در انستیتو کارولینسکا سوئد دارویی کشف کرده‌اند که از اتصال ویروس کرونا به سلول‌های بدن انسان جلوگیری می‌کند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، گروهی از پژوهشگران از سراسر جهان با همکاری علی میرعظیمی محقق ایرانی، یک داروی احتمالی ساخته اند که اجازه نمی دهد ویروس کووید ۱۹به سلول های بدن انسان متصل شود.

ویروس کووید ۱۹ از طریق پروتئین های اسپایک به آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین انسانی  (ACE۲) پیوند می خورد و به این ترتیب به سلول های بدن انسان متصل می شود.

محققان با کشت سلول و ارگانوئیدها در انستیتو کارولینسکا سوئد و دانشگاه بریتیش کلمبیا در کانادا نشان دادند، می توان با افزودن نسخه مهندسی ژنتیک شده ACE۲، از ورود کووید ۱۹ به سلول ها جلوگیری کرد.

این پژوهش در نشریه Cellمنتشر شده و نشان می دهد دوزهای خاصی از ACE۲ روی رشد ویروس SARS-CoV-۲ تاثیر دارد و در آزمایش روی سلول های کشت سلول از میزان این ویروس می کاهد.

همچنین محققان در این پژوهش از ارگانوئیدهای رگ خون و کلیه استفاده کرده تا نشان دهند ویروس SARS-CoV-۲ می تواند به طور مستقیم عفونت را منتقل کند و در این بافت ها منتشر شود. این امر یکی از دلایل احتمالی از کارافتادن اعضای بدن و خسارت به بافت های کاردیوواسکولار است که در موارد شدید ابتلا به کووید ۱۹ مشاهده شده است.

علی میرعظیمی یکی از پروفسورهای آزمایشگاه پزشکی در انستیتو کارولینسکا و از مولفان این پژوهش می گوید: به عقیده ما افزودن کپی این آنزیم(hrsACE۲) ویروس را گمراه می کند. به این ترتیب ویروس به جای سلول واقعی، خود را به نسخه کپی می چسباند. این روند اجازه نمی دهد عفونت ناشی از ویروس گسترده شود و در نتیجه از رشد آن در ریه و بقیه اعضای بدن می کاهد.

البته این تحقیق تاکنون فقط در آزمایشگاه روی سلول های کشت شده در آزمایشگاه و ارگانوئید ها انجام شده است. اما شرکت فناوری زیستی Aperion Biologics تصمیم دارد آزمایشی بالینی برای استفاده از داروی APN۰۰۱ برای درمان مبتلایان به ویروس کووید۱۹ در چین انجام دهد. این دارو حاوی hrsACE۲ است و تاکنون و در آزمایشات مرحله دوم بیماری ریه بررسی شده است.

البته محققان هشدار می دهند هنوز باید تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام شود.

تاریخ انتشار : 1399/01/16
کد : 99339
تعداد بازدید: 723

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601