عضو سازمان نظام روانشناسی و مشاوره ایران:
ریشه اصلی موفقیت در مدیریت زمان است

زارعان با اشاره به نقش مهم مدیریت زمان در موفقیت، گفت: عدم‌آگاهی و شناخت از خود، هدف‌گذاری غیرواقعی و ضعف در اولویت‌بندی، از مهمترین موانع مدیریت و برنامه­‌ریزی است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ به منظور توان‌افزایی و مهارت‌آموزی مستعدان‌برتر در زمینه مدیریت زمان و یادگیری اصول و تکنیک‌های برنامه‌ریزی و اولویت‌بندی، کارگاه آموزشی «مدیریت زمان و برنامه­ریزی» به همت بنیاد نخبگان استان چهارمحال‌وبختیاری برگزار شد.

در این کارگاه، سمانه زارعان؛ عضو سازمان نظام روانشناسی و مشاوره ایران و مشاور مرکز مشاوره دانشگاه شهرکرد، عدم‌آگاهی و شناخت از خود، داشتن رویاهای بزرگ و هدف‌گذاری غیرواقعی، ضعف در مهارت تصمیم‌گیری و اولویت‌بندی، ضعف در مهارت حل‌مسئله، تنبلی، اهمال‌گری و به تعویق انداختن کارها به زمان دیگر، نداشتن مهارت نه گفتن و انجام دادن چندین کار به طور همزمان را از جمله موانع مدیریت و برنامه­ریزی دانست.

زارعان با اشاره به اینکه «ارزش» مواردی هستند که بالاترین اهمیت را در زندگی دارند، افزود: موفقیت و پیشرفت، صداقت و دوستی، کمک به دیگران، ثروت و زندگی سالم می‌تواند هر کدام در زندگی یک «ارزش» باشند و بر اساس اهداف می‌‎توان ارزش‌های زندگی را اولویت‌بندی کرد.

زارعان در بخشی دیگر به دزدهای زمان اشاره داشت و اظهار داشت: تلاش بی‌برنامه و بیش از حد در کار، استراحت بی­جا در حین انجام کار، توجه بیش از حد به جزئیات و فراموش کردن کار اصلی، تصمیم برای انجام یکباره کارهای بزرگ، گفت‌وگوی بیش از اندازه تلفنی، استفاده غیرمتعارف از شبکه‌های اجتماعی و اینترنتی، تماشای بیش از حد تلویزیون، مطالعه مطالب کم‌اهمیت و غیرضروری، به نوعی دزدهای زمان هستند.

وی تصریح کرد: ریشه اصلی موفقیت در مدیریت زمان است؛ به گونه‌ای که فرد خودش را شایسته، توانمند، قوی در کارها و قادر به حل مشکلات برای رسیدن به هدف بداند.

در ادامه، کاربرگ­های متعددی توسط مدرس در اختیار شرکت‌کنندگان قرار گرفت و پس از تکمیل آنها طی یک کارِ گروهی، مدرس کارگاه به تجزیه و تحلیل کاربرگ ها پرداخت.

لازم به ذکر است، درک اهمیت زمان و برنامه‌ریزی، خودارزیابی و اطلاع از نحوۀ گذراندن وقت، درک اهمیت نگرش و مدیریت فردی در مدیریت زمان، تعیین اولویت‌ها، یادگیری اصول مدیریت زمان و تکنیک‌های برنامه‌ریزی و اولویت‌بندی، تفاوت بین مدیریت زمان و بهره‌وری، برنامه‌ریزی برای توسعه بهره‌وری و همچنین مدیریت جلسات و ملاقات‌ها، از اهم موضوعات مطرح شده در این کارگاه بود.

 

 

تاریخ انتشار : 1398/11/20
کد : 99098
تعداد بازدید: 764