پنج شنبه 14 فروردین 1399

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

ثبت بین‌المللی اختراع روندی صعودی گرفت

درخواست‌ برای ثبت بین‌المللی اختراع در کانون پتنت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سال 98 افزایش یافت. اتفاقی که جایگاه کشور در این حوزه را بهبود می‌دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ درخواست‌ برای ثبت بین‌المللی اختراع در کانون پتنت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سال 98 افزایش یافت. اتفاقی که جایگاه کشور در این حوزه را بهبود می‌دهد. پس می‌توان گفت که فعالیت‌های ترویجی برای آشنایی با مالکیت فکری در مراکز علمی به خوبی هدایت و ساماندهی شده است.

تعداد درخواست‌های ثبت شده در سامانه کانون در 10 ماهه نخست سال جاری نشان می‌دهد که نسبت به سال گذشته این درخواست‌ها افزایش یافته است. بیش از 320 درخواست در 10 ماه نخست سال جاری ارسال شد. همچنین تعداد پتنت‌های گرنت شده در دفاتر ثبت اختراع خارجی نیز امسال نسبت به سال گذشته رشد داشته است.

کانون پتنت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بیش از 90 درصد از ثبت اختراع خارجی در دفاتربین‌المللی حمایت می‌کند. از مزایای ثبت اختراع، عدم افشای نتایج با ارزش حاصل از تحقیقات شرکت‌های دانش‌بنیان و یا پایان‌نامه‌های دانشجویی در قالب مقاله؛ و کمک به تجاری‌سازی دستاوردهای پژوهشی پژوهشگران و نخبگان علمی و صنعتی است.

همچنین تا کنون 86 اختراع در دفاتر ثبت اختراع خارجی با حمایت کانون ثبت شده است. گسترش مباحث مالکیت فکری توسعه و حرکت شتابان در حوزه نوآوری را به همراه دارد.

البته فعالیت‌های ترویجی کانون در این زمینه بی تاثیر نبوده است. دفاتر همکار کانون در مرکز علمی کشور با برگزاری دوره‌های آموزشی اطلاعات درباره حوزه مالکیت فکری و آشنایی با آن را انجام دادند. همچنین برگزاری کارگاه‌های آموزشی و مدرسه‌های زمستانه اقدامات دیگر کانون در این مسیر است.

تاریخ انتشار : 1398/11/14
کد : 99061
تعداد بازدید: 111

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601