مدیریت زمان، بهترین راه برای جلوگیری از بحران کمبود وقت

کارگاه آموزشی مشاوره «مدیریت زمان و برنامه‌ریزی» به همت بنیاد نخبگان چهارمحال‌و‌بختیاری برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ در راستای توان‌افزایی اجتماع نخبگانی و مهارت‌آموزی آنان در استفاده بهینه از توان و داشته‌های خود، کارگاه آموزشی مشاوره «مدیریت زمان و برنامه‌ریزی» به همت بنیاد نخبگان چهارمحال‌و‌بختیاری برگزار شد.

در این کارگاه، سمانه زارعان؛ عضو سازمان نظام روانشناسي و مشاوره ايران و مشاور مركز مشاوره دانشگاه شهركرد ضمن تعریف مدریت زمان، گفت: مدیریت زمان مهارتی است که با استفاده بهینه از فرصت‌های زندگی، به فرد کمک می‌کند تمام کارهای خود را سر وقت و به موقع انجام داده و هیچگاه دچار بحران کمبود وقت نشود.

وی با اشاره به اینکه زمان ارزشمندترین داشتۀ انسان است، افزود: امکان پس‌انداز و نگهداشت زمان وجود ندارد؛ بنابراین اگر به موقع از آن بهره گرفته نشود، به طور کلی از دست خواهد رفت.

زارعان به تکنیک‌های مدیریت زمان اشاره کرد و ادامه داد: توانایی نه گفتن، تمرکز روی کارها، به تأخیر نیانداختن کارها حذف جزئیات، قرار دادن زمان مشخص برای کارها، استراحت بین کارها، ورزش کردن، گروه‌بندی وظایف، نظم و ترتیب و نوشتن می‌تواند، در مدیریت زمان کمک زیادی می‌کند.

وی در بخشی دیگر به فواید مدیریت زمان پرداخت و اظهار داشت: تنظیم و اداره زمان و صرفه‌جویی در وقت، ایجاد آمادگی و توانمندی برای انجام کارها، انجام کارها در زمان تعیین‌شده و کاهش حجم فعالیت‌های کاری، نظارت و آگاهی داشتن از فعالیت‌ها، ایجاد اثربخشی و بهره‌وری در کارها و فعالیت‌های روزانه، جلوگیری از ایجاد سردرگمی، پشیمانی، حسرت، تعلل در کارها و اتلاف وقت از فواید مدریت زمان است.

عضو سازمان نظام روانشناسي و مشاوره ايران به الویت‌بندی کارها از دیدگاه آیزنهاور اشاره داشت و گفت: دقیقاً و به‌صورت مشخص برای انجام هر کاری، باید زمانی را در نظر گرفت و کار موردنظر باید در مهلت تعیین‌شده انجام شود. باید همه فعالیت‌ها و کارها تقسیم‌بندی زمانی شود که در چه روزی و چه ساعتی باید انجام شود. در تعیین مدت‌زمان برای هر کاری باید حجم آن کار را در نظر گرفت و زمان تعیین‌شده به‌اندازه‌ای باشد که کار موردنظر در این بازه زمانی انجام شود.
زارعان به چشم‌انداز زمانی حال‌گرا، گذشته‌گرا و آینده‌گرا اشاره د اشت و یادآور شد: چشم‌انداز زمان، چگونگی ادراک یا ارزیابی شخص از گذشته، حال و آینده را مشخص می‌کند.

لازم به ذکر است، درک اهمیت زمان و برنامه‌ریزی، خود ارزیابی و اطلاع از نحوۀ گذراندن وقت، درک اهمیت نگرش و مدیریت فردی در مدیریت زمان، تعیین اولویت‌ها، یادگیری اصول مدیریت زمان و تکنیک‌های برنامه‌ریزی و اولویت‌بندی، تفاوت بین مدیریت زمان و بهره‌وری، برنامه‌ریزی برای توسعه بهره‌وری، از مهمترین اهداف این کارگاه بود.


تاریخ انتشار : 1398/11/13
کد : 99058
تعداد بازدید: 899