مراکز فرهنگی و گردشگری کازرون میزبان مستعدان‌برتر استان فارس

بازدید علمی-فرهنگی از شهرستان کازرون، به همت بنیاد نخبگان استان فارس برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ بازدید علمی-فرهنگی از شهرستان کازرون با هدف آگاهی از مزیت‌های بومی ر بخش‌های مختلف صنعتی، گردشگری و علمی، به همت بنیاد نخبگان استان فارس برگزار شد.

در روز نخست این برنامه، شرکت‌کنندگان از نیروگاه سیکل ترکیبی کازرون بازدید کردند. نیروگاه سیکل ترکیبی کازرون در کیلومتر ۱۲ جادۀ کازرون-شیراز بخش مرکزی شهرستان کازرون، یکی از نیروگاه‌های تولید برق ایران و سومین نیروگاه سیکل ترکیبی بزرگ ایران با ظرفیت تولید ۱۳۷۳ مگاوات است.

در این بازدید، مستعدان ضمن بازدید از واحدهای مختلف نیروگاه شامل واحد شیمی، واحد کنترل ، واحد ITو مانیتورینگ از توضیحات کارشناسان بهره بردند و با چالش های موجود در مجموعه آشنا شدند.

شرکت‌کنندگان همچنین در روز نخست در کارگاه آموزشی 3 ساعته، «خودآگاهی» با تدریس صادق‌زاده؛ عضو هیئت‌علمی گروه روانشناسی دانشگاه سلمان فارسی شرکت کردند و به بحث و ارائه دیدگاه‌های خود در این رابطه پرداختند.

بازدید از بقعۀ شیخ ابواسحاق کازرونی از صوفیان قرن 4 هجری و موزۀ مردم‌شناسی شهرستان کازرون، پایان بخش برنامه‌های روز نخست این بازدید بود.

در روز دوم، مستعدان از نرگس‌زار کازرون واقع در بخش جره وبالاده که بزرگ‌ترین نرگس‌زار طبیعی ایران است، بازدید به عمل آوردند.

این مرکز با ۱۴۰ هکتار وسعت در نزدیکی شهر کازرون قرار گرفته است و در سال ۱۳۹۵ از سوی انجمن گل و گیاه ایران به عنوان خانه نرگس ایران معرفی شده است که هر ساله بیش از ۳۰ میلیون شاخه گل نرگس از آن برداشت و به کشورهای اروپایی، حاشیه خلیج فارس و شهرهای مختلف کشور صادر می‌شود.

بازدید مستعدان از مجموعه تاریخی بیشابور بود که با 200 هکتار وسعت، در فاصله 23 کیلومتری شمال غرب کازرون قرارد دارد.

بیشاپور یکی از کهن‌ترین شهرهایی و از یادگارهای دوران ساسانیان است که آثار باستانی بی‌نظیری همچون معبد آناهیتا (الهه آب) را در خود جای داده است. بیشاپور از شهرهای دارای طراحی و مهندسی ویژه روزگار خود بوده که به عنوان اولین شهر دارای سند شهرسازی از آن یاد می‌شود.

مستعدان با بهره‌مندی از توضیحات راهنمای گردشگری و نمایندۀ مجموعه بین‌المللی «چشم‌انداز باستان‌شناسی ساسانی منطقه فارس» با آثار باستانی و میراث ارزشمند مربوط به دوره ساسانیان در این شهر آشنا شدند.تاریخ انتشار : 1398/11/12
کد : 99048
تعداد بازدید: 819