پنج شنبه 19 تیر 1399

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

مراسم تکریم اولین رئیس کتابخانه ملی تبریز برگزار می‌شود

مراسم تکریم و بزرگداشت زنده یاد عزیز دولت‌آبادی؛ اولین رئیس کتابخانه ملی تبریز برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ در ادامۀ برگزاری مراسم‌های تکریم و پاسداشت مفاخر بومی به منظور الگوسازی از  نخبگان و سرآمدان و هدایت استعدادهای‌تحصیلی، مراسم تکریم و بزرگداشت مرحوم عزیز دولت‌آبادی؛ شاعر، محقق، مصحّح و اولین رئیس کتابخانه ملی تبریز با همکاری بنیاد نخبگان آذربایجان‌شرقی و بنیاد پژوهشی شهریار برگزار می‌شود.

این مراسم، پنجشنبه؛ 26 دی‌ماه با مشارکت اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی و صداوسیما استان، در محل بنیاد پژوهشی شهریار برگزار خواهد شد. علاقمندان می‌توانند برای حضور در این برنامه، به سامانۀ بنیاد نخبگان آذربایجان‌شرقی مراجعه کنند.

استاد عزیز دولت‌آبادی متولد ۱۳۰۱ در تبریز و متخلص به «درویش» از شاعران آذربایجان‌شرقی  بود. وی اولین رئیس کتابخانه ملی تبریز و مدتی نیز رئیس کتابخانه تربیت بود. وی در دوران تحصیل در دانشگاه تهران نزد استادانی مانند بدیع‌الزمان فروزانفر، کنی و لطفعلی صورتگر، شاگردی کرد.

تا کنون ۱۲ عنوان از کتاب‌های استاد دولت‌آبادی به چاپ رسیده‌است. از آثار تألیفی وی می‌توان به تصحیح آثاری مانند دیوان خیالی بخارایی، دیوان کمال خجندی، روضه اطهار و دیوان ملک محمود تبریزی، تذکره سخنوران آذربایجان (بررسی قطران تا شهریار)، تاریخ تحول نثر فارسی معاصر، سرایندگان شعر پارسی در قفقاز و فرهنگ واژه‌های ترکی و مغولی اشاره کرد.

آخرین فعالیت علمی دولت‌آبادی عضویت در هیئت امنای کتابخانه مرکزی تبریز بود. وی در ۱۰ اردیبهشت ۱۳۸۸ به علت سرطان ریه درگذشت و در مقبرةالشعرای تبریز به خاک سپرده شد.

 

 

 

 

تاریخ انتشار : 1398/10/23
کد : 98950
تعداد بازدید: 198

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601