یکشنبه 22 تیر 1399

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

رئیس بنیاد نخبگان استان اصفهان:
تحقیقات مرزدانش، زیربنای تحقیقات کاربردی است

شریعتی با اشاره به اینکه تحقیقات هدف‌دار و در مرزدانش می‌تواند بسیاری از مشکلات پیشروی کشور را پاسخ دهد، گفت: برای تحقیقات کاربردی مؤثر بایستی عقبه عظیمی از پژوهش‌های پایه هدف‌دار و در مرزدانش موجود باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ همایش تجلیل از پژوهشگران جهاد دانشگاهی واحدهای اصفهان و صنعتی اصفهان با حضور جمعی از مدیران ارشد استانی و نخبگان و مستعدان‌برتر برگزار شد.

در این مراسم، منصور شریعتی؛ رئیس بنیاد نخبگان استان اصفهان به بیان چالش‌های پیشروی پژوهش‌های کاربردی و پایه پرداخت و گفت: همواره گروهی به دفاع از پژوهش‌های پایه تأکید دارند در حالیکه برخی کارشناسان تحقیقات کاربردی را بر تحقیقات پایه برتری می‌دهند.

وی افزود: عدم‌تعریف صحیح و شناخت از این دو نوع پژوهش اولین اشتباهی است که معمولاً رخ می‌دهد.

شریعتی ادامه داد: در مقابل هم قرار دادن تحقیقات پایه و کاربردی، اشتباه بزرگی است؛ در حالیکه این دو در امتداد هم هستند و لازم و ملزوم یک دیگرند. زیربنای تحقیقات کاربردی، تحقیقات پایه است و برای تحقیقات کاربردی ایجاد فضا و مسیر می‌کند؛ از طرفی، تحقیقات کاربردی نیز برای تحقیقات پایه ایجاد انگیزه می‌کند.

رئیس بنیاد نخبگان استان اصفهان تصریح کرد: استفاده افراطی از مقاله برای ارزیابی رشد علمی کشور و هدایت محققان به این سمت، اشتباه بزرگی است.

وی اضافه کرد: مقایسه نسبت بین نیروی انسانی، میزان مقالات و سهم آن در ناخالص ملی در کشور کره‌جنوبی، مالزی و ایران نشان‌دهنده عدم‌درک صحیح از نقش تحقیقات کاربردی و پایه در بخش پژوهشی کشور است. درک صحیح از نقش دانشگاه در جامعه و بازارکار و تولید فارغ‌التحصیلان باسواد ویژه بازار کار و عدم‌تناسب بین تحقیقات دانشگاهی با مشکلات بازار کار وجود ندارد. همچنین عدم‌نیاز دستگاه‌ها و کارخانجات به نتایج تحقیقات دانشگاهی حتی تحقیقات کاربردی، یکی دیگر از معضلات موجود است.

شریعتی در پایان با اشاره به اینکه تحقیقات پایه نباید بی‌هدف باشد، تأکید کرد: تحقیقات هدف‌دار و در مرزدانش می‌تواند بسیاری از مشکلات پیشروی کشور را پاسخ دهد. در واقع برای تحقیقات کاربردی مؤثر بایستی عقبه عظیمی از پژوهش‌های پایه هدف‌دار و در مرزدانش موجود باشد.

 

تاریخ انتشار : 1398/10/22
کد : 98940
تعداد بازدید: 195

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601