به همت بنیاد نخبگان خراسان‌جنوبی/
مراسم تکریم مقام علمی دکتر علی‌محمد ولوی برگزار شد

مراسم تجلیل و تکریم از مقام علمی دکتر علی‌محمد ولوی؛ استاد تاریخ دانشگاه الزهرا(س) در دانشگاه بیرجند برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ مراسم تجلیل و تکریم از مقام علمی دکتر علی‌محمد ولوی؛ استاد تاریخ دانشگاه الزهرا(س) به همت بنیاد نخبگان خراسان‌جنوبی و با حضور جمعی از سرآمدان، دانشگاهیان و فرهیختگان استان در دانشگاه بیرجند برگزار شد.

در بخشی از این مراسم محمدقادر قادری؛ معاون دانشگاه بیرجند با اشاره به لزوم پاسداشت خدمات نخبگانی، تکریم از مفاخر را یکی از رسالت‌های دانشگاه دانست و گفت: تکریم از شخصیت‌های علمی و فرهنگی یک گفتمان دانشگاهی است.

وی افزود: احترام و تکریم مفاخر و بزرگان علم و فرهنگ یکی از شاخصه‌ها و نشانه‌های بلوغ فرهنگی جامعه است.

در بخش دیگری از این نشست، علی‌محمد ولوی؛ استاد برجسته تاریخ با بیان اینکه شک ندارم خراسان‌جنوبی مهد تمدن است، گفت: لازم و شایسته است زبان‌شناسان و کارشناسان ‏میراث، به مطالعه و تحقیق در تپه‌های باستانی استان بپردازند چراکه به نظر من این مکان حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.

وی افزود: همین زبان و لهجه منطقه، ذخیره ارزشمندی از فرهنگستان ادب است که متأسفانه تاکنون مورد توجه قرار نگرفته است.

ولوی ضمن انتقاد به اینکه کارهای علمی جدی برای تاریخ و فرهنگ منطقه شرق کشور نشده است، ادامه داد:‌ فرهنگ و زبان و اصالت این منطقه باید احیا شود که البته این مهم نیازمند حضور فعال پژوهشگران است.

غلامرضا محتشمی برزادران؛ رئیس اسبق دانشگاه بیرجند و عضو هیأت علمی دانشگاه فردوسی نیز ضمن برشمردن ‏سجایای اخلاقی استاد ولوی، گفت: اخلاق و منش بزرگ این استاد برجسته همواره سرلوحه ‏زندگی من بوده است.

لازم به ذکر است، در پایان مراسم از کتاب ارج نامه استاد ولوی (مجموعه‌ای از مقالات دانشجویان و همکاران استاد در خصوص شخصیت ایشان) رونمایی شد.


تاریخ انتشار : 1398/10/07
کد : 98858
تعداد بازدید: 747