در دانشگاه فردوسی مشهد/
مستعدان برتر ​با ​ذهن‌آگاهی ​آشنا شدند

استعدادهای برتر در کارگاه آموزشی آشنایی با زبان ذهن با آسیب‌پذیری‌های عمومی ذهن آشنا شدند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ در ادامۀ برگزاری برنامه‌های فرهنگی و تربیتی بنیاد نخبگان خراسان‌رضوی، کارگاه آموزشی آشنایی با زبان ذهن با هدف آشنایی افراد با چگونگی زندگی در زمان حال بجای زندگی در گذشته و آینده، با همکاری مرکز مشاوره و توانمندی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

در این برنامه، علی اعظم­رجبیان؛ مدرس کارگاه با اشاره به حدیثی از امام علی علیه‌السلام، گفت: ایشان فرمودند «آنچه گذشته است از دست رفته است و آنچه خواهد آمد اکنون کجاست؟ برخیز و این فرصت بین دو نیستی را دریاب».

وی با بیان اینکه ذهن آگاهی فلسفه‌ای برای زندگی است، افزود: در کارگاه زبان ذهن، فراگیران آموزش می‌بینند که چگونه به جای زندگی در گذشته و آینده، لحظه حال را در یابند.

اعظم­رجبیان ادامه داد: اساساً با افکار نمی‌شود جنگید و هر زمانی که انسان بخواهد با افکار منفی بجنگد با قدرت و شدت بیشتری به ذهن حمله می‌کنند؛ چنان که زمانی که بخواهید به تصویری مانند خرس سفید فکر نکنید با شدت بیشتری در ذهن نقش می‌بندد.

وی اضافه کرد: زندگی آدمی همیشه با درد همراه بوده است اگرچه انسان نمی‌تواند این امواج را از بین ببرد اما می‌تواند موج‌‎سواری را یاد بگیرد و درد را به عنوان بخشی اساسی از زندگی بپذیرد، بدون آنکه تسلیم آن شود.

اعظم­رجبیان اظهار داشت: زمانی که انسان درد را انکار کند رنج زاییده می‌شود. چنان که مولوی می‌فرماید: انسان باید ذهن را همانند مهمان‌خانه‌ای ببیند که افکار همیشه مهمان آن خواهند بود و به جای آنکه از این افکار اجتناب کند باید بداند که اگر با آنها مبارزه نکند از مهمان‌خانه ذهن برون خواهند شد و چه خردمندانه است که با خوش‌آمدگویی آنها را پذیرفت و از آن ها اجتناب نکرد.

مدرس کارگاه یادآور شد: فلسفه کارگاه زبان ذهن آموزش این امر حکیمانه است که انسان بپذیرد آنچه را که باید بپذیرد و تغییر دهد انچه را که می‌تواند تغییر دهد و با خردمندی تفاوت این دو امر را در یابد.

وی تصریح کرد: در پژوهش‌های انجام‌شده نتایج نشان می‌دهد که ذهن‌آگاهی ارتباط قدرتمندی را با پیشرفت تحصیلی، سلامت روان و رضایت‌مندی از زندگی دارد و می‌تواند از شدت اضطراب‌های شدید، افسردگی، نشخوارهای فکری و  بسیاری از عوامل آسیب‌رسان دیگر بکاهد.

در این کارگاه که با حضور از استعدادهای برتر برگزار شد، افراد با آسیب‌پذیری‌های عمومی ذهن مانند نشخوار فکری، اجتناب و قضاوت، آشنا شدند.

 

تاریخ انتشار : 1398/09/24
کد : 98789
تعداد بازدید: 853