جمعه 17 مرداد 1399

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

مشاور عالی بنیاد ملی نخبگان:
عشق به فرهنگ ایران، مهمترین ویژگی شخصیتی پروفسور رضا بود

مراسم بزرگداشت پروفسور فضل‌الله رضا؛ دانشمند فقید برجسته کشور با حضور سعید سهراب‌پور؛ مشاور عالی بنیاد ملی نخبگان در دانشگاه گیلان برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ مراسم بزرگداشت پروفسور فضل‌الله رضا؛ دانشمند فقید برجسته کشور به همت بنیاد نخبگان استان گیلان و دانشگاه گیلان، با حضور جمعی از سرآمدان، دانشگاهیان و مستعدان‌برتر برگزار شد.  

در این مراسم، سعید سهراب‌پور؛ مشاور عالی بنیاد ملی نخبگان، گیلان را یکی از مناطق نخبه‌پرور کشور دانست و گفت: از خطه گیلان مردان بزرگی همچون میرزا کوچک‌خان، آیت‌الله بهجت فومنی، دکتر محمد معین، استاد ابراهیم پورداود، محمدعلی مجتهدی گیلانی، پروفسور مجید سمیعی تا پروفسور فضل‌الله رضا برخاسته‌اند.

وی با اشاره به ویژگی‌های اخلاقی و علمی منحصربفرد استاد رضا، افزود: برخی دانشمندان ایرانی‌ تا نزدیک دریافت جایزۀ نوبل نیز پیش رفتند که پروفسور رضا نیز یکی از آنان بود؛ با این حال باید اذعان داشت میهن‌دوستی و عشق به وطن و فرهنگ ایران مهمترین ویژگی اخلاقی این دانشمند برجسته بود.

 سهراب‌پور ادامه داد: پروفسور رضا علاوه بر اینکه مدارج علمی بالایی داشت، تحت‌تأثیر فرهنگ ایرانی خدمات زیادی نیز به جهان ارائه کرد.

مشاور عالی بنیاد ملی نخبگان در ادامه در شرح زندگی پروفسور فضل‌الله رضا، گفت: وی فرزند شیخ اسدالله رضا از مجتهدین معروف زمان خود و از نبیرگان هدایت‌الله خان فومنی بود که در سال 1283 در رشت بدنیا آمد و تحصیلات ابتدایی را در رشت و دبیرستان را در تهران و در دبیرستان ایرانشهر گذراند. وی همچنین جزو اولین گروه دانشجویان دانشکده فنی دانشگاه تهران بود که از نوجوانی به شعر و ادب و فلسفه و دین و حکمت و ریاضی علاقه داشت. پروفسور رضا در 25 سالگی سه جلد کتاب با عناوین «راز آفرینش»، «هندسه عملی و علمی» و «رادیو به زبان ساده» را نوشت.

وی اضافه کرد: پروفسور رضا در سال 1323 راهی آمریکا شد و در سال 1324 فوق‌لیسانس و سپس دکترای خود را در دانشگاه پلی‌تکنیک نیویورک اخذ کرد. از سال 1346 و بعد از دکتر مجتهدی، وی رئیس دانشگاه صنعتی شریف شد و یکسال بعد ریاست دانشگاه تهران را به عهده گرفت و زمینه‌ساز تحول اساسی در سیستم آموزشی دانشگاه تهران و رشد و شکوفایی این دانشگاه تهران شد؛ خاصه اینکه سیستم واحدی را در دانشگاه تهران پایه‌گذاری کرد که این موضوع کاری بزرگ و بسیار مهم بود.

سهراب‌پور ادامه داد: پروفسور رضا در سال‌های 47 و 48 سفیر ایران در یونسکو بود و در آنجا با دانشگاه سوربن پاریس ارتباطات علمی داشت. پس از آن تا سال 57 سفیر ایران در کانادا بود و تا پایان عمر نیز با دانشگاه‌های مهم کانادا ارتباط و همکاری علمی داشت. وی در ایران عضو افتخاری فرهنگستان زبان و ادب فارسی و از چهره‌های ماندگار کشور بود.

مشاور عالی بنیاد ملی نخبگان یادآور شد: رئیس افتخاری مهندسی برق ایران،  استاد افتخاری دانشگاه تربیت مدرس و رئیس انجمن ایرانیان در امریکای شمالی، رئیس انجمن گسترش زبان و ادبیات فارسی و یکی از پایه‌‍گذاران نظریه مخابرات در جهان، از دیگر افتخارات این دانشمند برجسته است.

سهراب‌پور در پایان با اشاره به نوع نگرش پروفسور رضا به مقولۀ وطن و فرهنگ ایرانی، تصریح کرد: وی معتقد بود جوان ایرانی باید واقعیت را ببیند؛ جوانان نباید مأیوس شوند و باید اعتمادبه‌نفس پیدا کنند و بدانند که ما وارث یک میراث فرهنگی و علمی بسیار قوی هستیم.

 

تاریخ انتشار : 1398/09/13
کد : 98728
تعداد بازدید: 595

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601