چهارشنبه 22 مرداد 1399

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

عضو هيئت‌علمي دانشگاه آزاد اسلامی شهرکرد مطرح کرد:
سخنوری یعنی توانایی ایجاد انفعال در مخاطب

حکیم‌آذر با اشاره به اصول سخنوری، گفت: سخنوری توانایی سخن گفتن به روشی است که در خواننده ایجاد انفعال کند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ در راستای اجرای برنامه‌های علمی و فرهنگی مصوب، کارگاه آموزشی مهارت سخنرانی و ارتباط مؤثر با هدف توانمندسازی اجتماع نخبگانی، به همت بنیاد نخبگان استان چهارمحال‌وبختیاری برگزار شد.

در این کارگاه، محمد حکیم‌آذر؛ عضو هيئت‌علمي دانشگاه آزاد اسلامی شهرکرد با اشاره به تعریف سخنوري، گفت: بيان معیارهای یک سخنرانی خوب، تشخیص انحرافات متداول از اين معیارها، کاربرد مشاهده و بازخورد برای ارتقاء سخنرانی از اهداف برگزاری این کارگاه است.

وی با بیان اینکه سخنوری توانایی سخن گفتن به روشی است که در خواننده ایجاد انفعال کند، افزود: سخنوری به مجموعه اصول و قواعدي گفته مي‌شود که سخنور با استفاده از آن در ذهن مستمعان خود تأثير لازم را به جا گذارد و به مقصودي که دارد، برسد.

حکم‌آذر قدرت بيان، صداي مناسب، استفاده مطلوب از ارتباط غيرکلامي، ظاهر آراسته، لحن مناسب، شناخت مخاطب، خلاقيت و ابتکار ، اعتمادبه‌نفس، تواضع، انتقادپذیری و صبوری و شکیبایی را از ويژگي‌هاي يک سخنران خوب دانست.           

عضو هیئت‌علمی گروه زبان و ادبیات‌فارسی دانشگاه آزاد شهرکرد اظهار داشت: زمانی یک سخنرانی می‌تواند مؤثر باشد که شخص سخنرانی با یک نکته، حکمت یا داستان غافلگیرکننده کلام خود را آغاز کند.

وی به تشریح انواع سخنرانی‌های پرداخت و تصریح کرد: در سخنرانی، موضوع باید انطباق کافی با زمان داشته باشد و براساس جغرافیای ذهنی و با نظم بیان شود.

حکیم‌آذر یادآور شد: دقت، وضوح و سادگی در سخنرانی می‌تواند فرد را به اهدافش برساند که البته وسایل کمکی‌ديداری، تخته سیاه، اورهد، پروژکتور و  PowerPoint نیز می‌تواند میزان اثرگذاری را افزایش دهد.

وی در پایان با اشاره به اینکه سخنرانی، بحث یا اقدام پیچیده‌ای است که با تمرین حاصل می‌شود، گفت: مهارت‌های سخنرانی شامل مهارت‌های سخن گفتن، استفاده از فشار و تأکید، وقفه و مکث، و زبان بدن هستند.

 

تاریخ انتشار : 1398/09/06
کد : 98683
تعداد بازدید: 365

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601