سه شنبه 30 دی 1399

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

شتاب‌دهنده‌های تخصصی کسب‌وکار توسعه می‌یابد

شکل تازه کسب‌وکارها، که نوآور هستند و از ایده، ارزش افزوده خلق می‌کنند، با استقبال جوانان و متخصصان به یک زیست‌بوم بدل شده است؛ این کسب‌وکارها نیازی از جامعه را رفع می‌کنند و همین موضوع باعث شده است، انتظارجامعه از فعالان این زیست‌بوم، بیش‌تر شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ شکل تازه کسب‌وکارها، که نوآور هستند و از ایده، ارزش افزوده خلق می‌کنند، با استقبال جوانان و متخصصان به یک زیست‌بوم بدل شده است؛ این کسب‌وکارها نیازی از جامعه را رفع می‌کنند و همین موضوع باعث شده است، انتظارجامعه از فعالان این زیست‌بوم، بیش‌تر شود.

زیست بومی که شتاب‌دهنده‌ها، شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها را در خود جای داده و با سرعت بالایی جای خود را بین مردم باز کرده است. به نحوی که اسماعیل قادری‌فر می‌گوید: در این چند سال اخیر به اندازه کل تاریخ ایران در حوزه کسب‌وکار اتفاقات جدید و قابل تامل افتاد و نسل جدیدی از کار در ایران تعریف شد.

در این شیوه نوین، اساس کار بر فعالیت و حمایت از شتاب‌دهنده‌های تخصصی می چرخد. بنا به گفته رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، برای تقویت زیست‌بوم نوآوری حمایت از شتابدهنده‌های تخصصی یکی از رویکردهایی است که ما در این معاونت به طور جدی مورد توجه قرار داده‌ایم.

"شتاب‌دهنده‌ها که نقش واسطه‌های توسعه فناوری ا به عهده دارند از سال 94 تا کنون مسیر ناهموار و سختی را طی کردند و توانستند در جای درست خود بایستند."

قادری‌فر در ادامه با اشاره به این مطلب می‌گوید: نسل اول شتاب‌دهنده‌ها در کشور بیشتر به حوزه فناوری ارتباطات و اطلاعات مرتبط می‌شد؛ اما در دو سال اخیر اقبال شتاب‌دهنده‌ها به حوزه‌های مختلف فناوری افزایش یافته است.

حوزه‌های «آب و انرژی»، «محیط‌زیست»، «نانو»، «سلول‌های بنیادی» و «گیاهان دارویی» از جمله حوزه‌های تخصصی هستند که به نسل جدید شتاب‌دهنده‌ها تزریق شده‌اند. حوزه‌های جدید کسب‌وکار که تاکنون مغفول مانده بودند.

رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تعداد تقریبی شتاب دهنده‌ها در کشور را ۶۰ مورد می‌داند و می‌گوید که از این تعداد حدود 35 شتاب‌دهنده به صورت تخصصی در حوزه‌های جدید کسب‌وکار فعالیت می‌کنند.

حمایت از شتاب‌دهنده‌های تخصصی یکی از ماموریت‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است. نهادی که با آمدن خود، زیست‌بوم فناوری و نوآوری در کشور را به ثمر رساند و در این راه با کمک بازیگران این زیست‌بوم توانست، با 35 شتاب‌دهنده همراه و هم‌گام شود.

امسال را می‌توان به نام شتاب‌دهنده‌های تخصصی نامید. سالی که از نیمه گذشته و در این مدت، از شکل‌گیری شتاب‌دهنده‌های تخصصی در کشور با آغوش باز استقبال کرده است.

تاریخ انتشار : 1398/08/28
کد : 98631
تعداد بازدید: 404

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601