سه شنبه 30 دی 1399

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

لزوم ترغیب بخش خصوصی به تزریق سرمایه به صنعت آزمایشگاهی

یکی از ضرورت‌های حوزه آزمایشگاهی افزایش سرمایه‌گذاری‌ها در این حوزه بوده و حضور بخش خصوصی در صنعت آزمایشگاهی از اهمیت بالایی برخوردار است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی معاونت علمی که بیش از 15 سال از عمر آن در کشور می گذرد، توانسته بخش بزرگی از نیازهای خود را با کمک بخش خصوصی تامین کند. بنا به گفته اسدی فرد، حضور بخش خصوصی در این حوزه یک نیاز اساسی است و باید جذابیت های صنعت آزمایشگاهی را برای سرمایه گذاری های این بخش، افزایش دهیم.

«در تمام دنیا موضوع سرمایه گذاری در صنعت آزمایشگاهی یک مساله جدی است و این مشکل مختص ایران نیست.»

اسدی فرد با بیان این مطلب ادامه داد: اگر بتوانیم بخش خصوصی را به این صنعت ترغیب کنیم، بهینه سازی سیستم ها و خدمات آزمایشگاهی را نیز تجربه خواهیم کرد.

وی که حضور رابطین مراکز عضو شبکه آزمایشگاهی را یک فرصت برای این شبکه می داند، بر توسعه شبکه رابطین و بهره گیری از توان این افراد در پیشبرد اهداف صنعت آزمایشگاهی در کشور تاکید دارد.

«در کشور نیروی انسانی کافی و متخصصی در حوزه آزمایشگاهی وجود دارد؛ اما به دلیل نبود زیرساخت های پژوهشی مناسب از این توان بالقوه به خوبی استفاده نمی شود.» اسدی فرد با اشاره به این نکته بیان کرد: سرمایه اصلی شبکه آزمایشگاهی، منابع انسانی آن است نه تجهیزات آزمایشگاهی. آزمایشگاه‌هایی با سرمایه گذاری چند میلیون دلاری در کشور وجود دارند که نفع چندانی عائد کشور نمی کنند.

وی معتقد است که باید صنعت آزمایشگاهی در کشور با هم افزایی بخش خصوصی و دولتی توسعه یابد. اگر این خدمات به نحو مطلوبی ارائه شود ایران می تواند خود را به بازارهای جهانی هم معرفی کند. این کار ارزآوری زیادی در پی دارد.

تاریخ انتشار : 1398/08/22
کد : 98599
تعداد بازدید: 283

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601