دوشنبه 23 تیر 1399

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

شهردار شهر «شنزن»:
از همکاری با ایران در حوزه‌های علمی و فناورانه استقبال می‌کنیم

چن روگی Chen rugui شهردار شهر شنزن ضمن استقبال از سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری کشورمان در سفر به چین از پیشنهاد هرگونه همکاری علمی و فناورانه با ایران استقبال کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بنیاد ملی نخبگان سورنا ستاری در راس هیات علمی، فناوری و دانش بنیانی و دعوت رسمی وزیرعلوم و فناوری چین امروز وارد چین شد. ستاری در نخستین روز سفر خود با ورود به شهر «شنزن» مورد استقبال شهردار این شهر قرار گرفت.
چن روگی Chen rugui شهردار شهر شنزن در دیدار با معاون علمی و فناوری رییس جمهوری کشورمان به ظرفیت های علمی و فناوری موجود در این شهر اشاره کرد و گفت: «شنزن» دارای موقعیت برجسته ای به لحاظ حجم صادرات به خصوص در حوزه خدمات فنی و مهندسی است. شنزن شهری مبتنی بر نوآوری است که پایه و اساس ایجاد آن در شرکت های خصوصی شکل می‌گیرد.

شهردار شنزن با اشاره به استقرار شرکت های بزرگی مانند هوآوی در این شهر بیان کرد: هزینه تحقیق و توسعه در صنایع موجود 4.5 درصد از تولید ناخالص ملی کل شهر است که نسبت به رقم های بین المللی رقم بالایی است. شنزن به شهر سبز معروف است زیرا کمترین مصرف انرژی و آب را دارد. تردد با خودرو و اتوبوس های برقی یکی از ویژگی های این شهر است.
چن روگی در ادامه مقاومت ایران در مقابل تحریم ها را ستودنی دانست و گفت: رییس جمهور چین سال 2016 سفری را به ایران داشت که تقویت همکاری در بسیاری از حوزه ها را میان دو کشور باعث شد. چین نیز همچون ایران در حال مبارزه با تحریم ها است و تمام ظرفیت های سیاسی، اقتصادی و فناوری خود را برای پیروزی در این مهم بسیج کرده ایم.
شهردار شهر شنزن همچنین گفت: فناوری زیستی، فین تک، اینترنت اشیاء و هوش مصنوعی به سرعت در چین در حال توسعه هستند. با افتتاح «نمایشگاه فناوری های پیشرفته چین» دستارودهای شرکت های چینی در این حوزه ها نمایش داده می شود. همچنین از هر گونه همکاری در حوزه های مختلف علمی با ایران استقبال می کنیم.

ایران امروز تبدیل به کشوری نوآور شده است
در ادامه سورنا ستاری معاون علمی و فناوری کشورمان گفت: «شنزن» شهری نوآور و هوشمند به شمار می‌رود. در ایران نیز ما به دنبال توسعه نوآوری هستیم و در این مسیر قرار گرفته ایم و به مدد نیروی جوان و خلاق در کشورمان رشد نوآوری هر روز در حال گسترش است.
معاون علمی و فناوری با بیان اینکه ایران امروز تبدیل به کشوری نوآور شده است، ادامه داد: از 80 میلیون جمعیت ایران، 33 میلیون آن را جوانان 20 تا 40 سال تشکیل می دهد که اساس ایجاد تحول و نوآوری هستند. 5 میلیون دانشجو نیز بخش دیگری از ظرفیت ما در این حوزه است. همچنین 90 درصد از ایرانیان کاربر اینترنت هستند.
ستاری همچنین بیان کرد: بنابراین می توانیم ادعا کنیم که نیمی از کاربران اینترنت خاورمیانه در ایرانی هستند و همین موضوع خود باعث شده است که زبان فارسی به نهمین زبان موجود در اینترنت تبدیل شود.

تحریم‌ها توان تولید داخل را تقویت کرد
رییس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به وضعیت فناوری نانو، زیست فناوری و فناوری اطلاعات در کشورمان گفت: تحریم ها باعث تقویت توان تولید داخل در ایران شده است به گونه ای که اکنون 98 درصد داروهای ما ساخت داخل است. همچنین بزرگترین استارتاپ های خاورمیانه در برخی حوزه ها ایرانی است.

ستاری به همراهی شرکت های دانش بنیان در این سفر اشاره و بیان کرد: این شرکت های دانش بنیان در دو نشست تجاری و فناوری حاضر می شوند. نشست نخست در شهر شانگهای روز گذشته برگزار شد و فردا نیز دومین نشست در شهر شنزن برگزار می شود تا زمینه برای یافتن شریک تجاری و سرمایه گذار فراهم شود.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری روابط علمی کشورها را مستقل از سیاست دانست و گفت: ارتباط و همکاری در حوزه فناوری به تعامل افراد و مدیران شرکت ها با یکدیگر بستگی دارد و موضوعی فراتر از روابط میان کشورها است. دولت ها تنها باید در ایجاد زیرساخت ها و تقویت آن کمک کنند.

«شنزن» می تواند خواهر خواننده برخی شهرهای ایران باشد
ستاری همچنین گفت: «شنزن» می تواند خواهر خواننده برخی شهرهای ایران باشد. توسعه فناورانه چین قابل الگوبرداری برای ما است. زیرا ایران نیز با توسعه زیست بوم نوآوری و فناوری رهایی از اقتصاد نفتی را دنبال می کند. به گونه ای که به زودی شرکت های نفتی و فولاد توسط شرکت های فناور کنار زده می شوند و سهم قابل توجهی را در اقتصاد به خود اختصاص می دهند.
به گفته معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، در این سفر فرصت تقویت روابط و همکاری ها میان شرکت های فناور دو کشور و تعریف پروژه های علمی و فناوری مشترک دنبال می شود.

در پایان نیز معاون علمی و فناوری رییس جمهوری کشورمان شهردار شنزن را به بازدید از ظرفیت های علمی و فناوری کشورمان  دعوت کرد.

پایان پیام/25

تاریخ انتشار : 1398/08/21
کد : 98592
تعداد بازدید: 324

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601