چهارشنبه 15 مرداد 1399

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

با هدف توسعه تعاملات علمی، فناوری و دانش‌بنیان
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری کشورمان وارد چین شد

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری اسلامی ایران، در راس هیاتی علمی، فناوری و دانش بنیانی به چین رفت تا همکاری‌های علمی و فناورانه میان دو کشور رونق ببخشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بنیاد ملی نخبگان، ستاری به دعوت رسمی وزیر علوم چین به این کشور سفر کرده است و 70 شرکت دانش بنیان، فناور و خلاق او را همراهی می‌کنند. سفری علمی و فناورانه که گسترش تعاوملات میان دو کشور ارمغان آن است. ستاری در این سفر دیدارهایی با وزیر علوم چین و سونگ تائو وزیر امور بین الملل حزب کمونیست چین خواهد داشت.

سونگ تائو مرداد ماه سال جاری به ایران سفر کرد و با سورنا ستاری دیدار داشت. او در این سفر ابراز کرده بود که «متوجه شدم ایران نه تنها صادر کننده نفت و گاز است، بلکه در حوزه علم و فناوری نیز پیشرفته است.با وجود تحولات بین المللی و چالش‌ها اما اراده چین برای توسعه روابط با ایران تغییر نکرده است و در شرایط فعلی از توسعه بیشتر روابط با ایران استقبال می کنیم.»

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری کشورمان در بخش دیگر سفر خود به شهر شنزن می رود. شهری که قطب فناوری اطلاعات چین است. ستاری در نشست تجاری و فناوری میان شرکت های فناور ایرانی و چینی حاضر می شود و سخنرانی می کند. او همچنین فردا 22 آبان ماه همزمان با افتتاح «نمایشگاه فناوری های پیشرفته چین» در این رویداد نیز حاضر می‌شود و با سخنرانی توضیحاتی درباره پیشرفت‌های علمی و فناوری کشورمان و ایجاد زیست بوم فناوری و نوآوری ارائه می‌دهد.

این رویداد بیست و یکمین دوره خود را تجربه می کند و 500 شرکت چینی به همراه شرکت هایی از 30 کشور دنیا دستاوردهای خود را در حوزه های مختلف همچون خانه هوشمند، رباتیک و لیزر، انرژی، هوا و فضا، سلامت هوشمند و فناوری اطلاعات و ارتباطات به نمایش می گذارند.

دیدار با دانشجویان ایرانی که در چین مشغول به تحصیل هستند بخش دیگر برنامه های سفر معاون علمی و فناوری رییس جمهوری است.

اقدامات علمی وفناورانه میان دو کشور در این سال‌ها رو به گسترش است.  ایجاد صندوق علمی راه ابریشم بین معاونت علمی و فناوری رایست جمهوری و آکادمی علوم چین در سفر رئیس جمهور چین در ژانویه 2016 به ایران به امضا رسید و فرآیند اجرای آن نیز بلافاصله آغاز شد.

همچنین در آوریل 2017 در سفر معاون نخست وزیر چین به تهران، تفاهم همکاری در خصوص تبادل محققان میان معاونت علمی و فناوری و وزارت علوم و فناوری چین به امضا رسید و به دنبال آن تعدادی از محققان جوان ایران به مرکز تعاملات علم و فناوری وزارت علوم و فناوری چین معرفی شدند.

 

«امضا دو تفاهم‌نامه همکاری بین معاونت علمی و آکادمی علوم چین در سال 2017»

چین نخستین شریک تجاری ایران محسوب می‌شود و در یک دهه گذشته این سطح را در روابط حفظ کرده است. همچنین بزرگترین مشتری صادرات غیر نفتی ایران به عنوان عضو اصلی گروه 1 + 5 به شمار می‌رود. حجم مبادلات تجاری دو کشور ایران و چین در سال 2017 حدود 37 میلیارد و 300 میلیون دلار بود که به نسبت سال 2016 حدود 19.3 درصد رشد داشته است. پس این سفر فرصتی برای ایجاد همکاری‌های بیشتر علمی و فناورانه و توسعه صادرات شرکت‌های دانش بنیان به چین ایجاد می‌کند. مسیری برای رونق این فعالیت‌ها.

گزارش از پایگاه اطلاع رسانی بنیاد ملی نخبگان


تاریخ انتشار : 1398/08/21
کد : 98590
تعداد بازدید: 372

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601