دوشنبه 23 تیر 1399

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

تعاملات شرکت‌های دانش‌بنیان ایران و چین گسترش یافت

«شانگهای» پر جمعیت‌ترین شهر جمهوری خلق چین و جهان میزبان نشست تجاری و فناوری هیات ایرانی شد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بنیاد ملی نخبگان، هیات بلند پایه علمی، فناوری و دانش‌بنیانی که به ریاست سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری به چین سفر کرده است در نخستین روز سفر خود در نشستتجاری و فناوری شرکت کرد. این نشست در شهر شانگهای برگزار شد و در آن 70 شرکت دانش‌بنیان ایرانی و بیش از 100 شرکت فناور چینی حضور داشتند.

در این نشست، کمک به توسعه صادرات شرکت‌های دانش بنیان، فناور و خلاق مد نظر قرار گرفت. همچنین با این سفر زمینه تبادل فناوری در سطح بنگاه‌های دو کشور فراهم می‌شود. البته آشنایی با آخرین دستاوردهای علمی و فناورانه دو کشور و بررسی و نیازسنجی بازار نیز از دیگر اهداف برگزاری این نشست بود.

در ادامه این سفر هیات تجاری و فناوری ایران در نشست دیگری نیز شرکت می‌کند. دومین نشست این هیات با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری 22 آبان ماه در شهر شنزن برگزار می شود. شهری که قطب الکترونیک و فناوری اطلاعات این کشور است. در این نشست نیز گسترش صادرات محصولات دانش بنیان با یافتن شرکای چینی دنبال می‌شود.

در این سفر مدیران شرکت های دانش بنیان از حوزه های مختلف و مهم علمی هیات ایرانی را همراهی می کنند که فناوری اطلاعات، سلول های بنیادی، تجهیزات و ماشین آلات صنعتی، مواد پیشرفته و حوزه سلامت زمینه فعالیت این شرکت های دانش بنیان ایرانی که عازم جمهوری خلق چین شده‌اند. 

درباره اهمیت این سفر و برگزاری این نشست‌ها نیز باید گفت، کشور چین در حال حاضر پرجمعیت‌ترین کشور دنیا است و تولید ناخالص داخلی بالایی، بیشتر از ۱۲ تریلیون دلار دارد و دومین اقتصاد بزرگ دنیا لقب گرفته است. از طرف دیگر، یکی از بزرگ‌ترین بازارهای جهان است.

همچنین چین علاوه بر این که یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان دنیا است، یکی از بزرگ‌ترین واردکنندگان دنیا نیز شناخته می‌شود. کشور چین در سال ۲۰۱۷، قریب به ۱۵۰۰ میلیارد دلار واردات داشته است. شناخت ساختار کشور چین در امر صادرات اهمیت بالایی دارد.

چین برای کاهش فاصله خود با آمریکا به عنوان اولین اقتصاد دنیا، باید فناوری‌های جدید نوظهور را به خود جذب کند و تلاش زیادی برای جذب فناوری‌ها و نوآوری‌های جدید از کشورهای مختلف می‌کند. بنابراین برگزاری این نشست ها می تواند گامی برای توسعه بازار شرکت های دانش بنیان و تبادل فناوری باشد.

گزارش از پایگاه اطلاع رسانی بنیاد ملی نخبگان

تاریخ انتشار : 1398/08/21
کد : 98583
تعداد بازدید: 311

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601