سه شنبه 30 دی 1399

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

باغ‌موزه نگارستان میزبان مستعدان‌برتر استان تهران

برنامۀ بازدید از باغ‌موزه نگارستان به همت بنیاد نخبگان استان تهران برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ بازدید از باغ‌موزه نگارستان با هدف آشنایی مستعدان‌برتر با بناهای تاریخی و هنری ایران و آشنایی بیشتر با پیشینۀ تمدن و فرهنگی کشور، به همت بنیاد نخبگان استان تهران برگزار می‌شود.

باغ‌موزه نگارستان از بناهای قدیمی تهران است که در سال ۱۲۲۲ هجری قمری (۱۸۰۷ میلادی) به دستور فتحعلی‌شاه قاجار به‌عنوان اقامتگاه تابستانی ساخته شد. این بنا به سبک کلاه فرنگی ساخته شده و دارای دو عمارت عالی به نام‌های دلگشا و تالار قلمدان است. اتاق‌هایی با درهای چوبی و دو تالار بزرگ در طرفین ساختمان مرکزی این باغ وجود دارد. این باغ دارای ۶۴ اتاق، چهار تالار، کتابخانه با چهار سالن و ۶۰۰ متر زیربنا است. تالارها با آینه‌کاری، نقوش طلایی و چلچراغ‌های باارزش مزین شده‌است.

این باغ موزه به این علت نگارستان نامیده شده‌است که در یکی از اتاق‌های عمارت آن تعداد زیادی تابلو نقاشی (اغلب پرتره) به نمایش درآمده بود. این تابلوها به‌دست هنرمندانی چون میرزا جانی نقاش، میرزا بابا نقاش و عبدالله‌خان نقاش‌باشی کشیده شده‌ است.

مجموعه ملک‌الشعرای بهار، موزه مکتب کمال‌الملک، تالار منیر فرمانفرمائیان که نخستین تالار موزه به نام یک زن هنرمند ایرانی محسوب می‌شود، مجموعه مجسمه مینیاتورهای مردم‌شناسی جهانگیر ارجمند، سردیس فردوسی، مجموعه و تالار محمود روح‌الامینی، مجموعه آثار مینیاتور و معرق چرم استاد علی اسفرجانی، صف سلام فتحعلی‌شاهی، اتاق کاشی‌های باغ نگارستان، و موزه مجموعه آثار قلمزنی روی نقره اهدایی غلامحسین ملول که تعداد دو اثر قلمزنی از محمد مهدی باباخانی در آن نگهداری می‌شود و کافه رستوران روحی از اماکن موجود در باغ نگارستان هستند.

علاقمندان می‌توانند برای حضور در این برنامۀ فرهنگی تا تاریخ 25 آبان‌ماه به سامانۀ بنیاد نخبگان استان تهران مراجعه کنند.

تاریخ انتشار : 1398/08/20
کد : 98574
تعداد بازدید: 514

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601