جمعه 14 آذر 1399

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

زندگی بیماران با ابزارهای تحریک غیرتهاجمی مغز بهتر می‌شود

فعالیت محققان کشور در حوزه ساخت ابزارهای تحریک غیرتهاجمی مغز را باید اقدامی نویدبخش برای افزایش کیفیت زندگی بیماران و مطالعه مغز دانست.

، چالش "طراحی و ساخت یک سیستم تحریک غیرتهاجمی نواحی عمیق مغز به صورت دقیق و قابل کنترل" توسط ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حال برگزاری است. چالشی که با توجه به منابع نیروی انسانی، مراکز تخصصی، مراکز فناوری و زیرساخت های مناسب موجود در کشور هدف گذاری شده است. 

مطالعات انجام‌شده در سال‌های اخیر، تحریک سلول‌های عصبی مغز با روش‌های مختلف غیرتهاجمی شامل تحریک الکتریکی، الکترومغناطیسی، نوری، و فراصوتی را به عنوان راه ‌حل هایی با ارزش برای بهبود اختلالات حرکتی ناشی از سکته، اعتیاد، میگرن، افسردگی، وزوز گوش، دردهای مزمن و سایر موارد مشابه پیشنهاد کرده است.

محمد حسین مقامی عضوکارگروه ایمپلنت مغزی این ستاد نیز درباره این موضوع معتقد است: با توجه به هزینه مناسب، امکان دسترسی به ایمنی قابل ‌قبول این روش‌ ها، و از همه مهمتر امکان پیاده ‌سازی مدارهای مرتبط با توجه به ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های فنی و مهندسی داخل کشور، می توان به ساخت دستگاه ‌هایی برای تحریک غیرتهاجمی و عمقی مغز مبادرت ورزید و برگزاری این چالش اقدامی در این راستا است.

رقابت میان ایده های برتر

بر اساس این گزارش، شرکت‌های دانش بنیان، اساتید و پژوهشگران دانشگاه‌ها، مخترعان و گروه‌های دانشجویی در این چالش که از ۱۵ مهر ۹۸ آغاز شده طرح های خود را ارائه کرده اند و پس از بررسی طرح ها در کمیته داوران، طرح‌های منتخب مجوز ورود به مراحل بعد را دریافت کردند. 

در این میان ، 23 طرح در مدالیته های مختلف از شرکت ها و دانشگاه هایی از شهرهای تهران، تبریز، مشهد، اصفهان، اهواز، بیرجند، و قزوین در مراحل بعد با یکدیگر به رقابت می پردازند.

این چالش در دو مرحله ادامه پیدا می‌کند و در مرحله اول، پیشنهاد دهندگان پروپوزال‌های برگزیده شده توسط کمیته داوران، حداکثر تا ۱۵ دی ۹۸ فرصت دارند مستندات و شبیه‌سازی رایانه‌ای ایده خود را مطابق با قواعد ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی آماده و جهت ارزیابی ارائه کنند. 

پیاده سازی عملی ایده ها

در پایان این مرحله و پس از داوری تخصصی، به ۵ تیم برتر در مدالیته الکتریکی که با شایستگی بیشتر از سایر طرح‌ها نتایج خود به همراه پیشنهاد پیاده‌سازی فیزیکی طرح مدنظر را ارائه و از آن دفاع کرده باشند، مجوز ورود به مرحله دوم داده خواهد شد تا با استفاده از حمایت مالی ستاد برای پیاده‌سازی عملی ایده خود و دریافت جایزه نقدی ویژه به رقابت بپردازند.

در مرحله دوم که مربوط به ساخت دستگاه در مدالیته الکتریکی و آزمایش آن اختصاص دارد، برگزیدگان داوری تخصصی مرحله اول، ۴ ماه فرصت دارند (حداکثر تا ۱۵اردیبهشت ۹۹) تا ضمن تکمیل مستندات فنی و اقتصادی طرح خود، ‌یک “نمونه آزمایشگاهی” برای پیاده‌سازی ایده پیشنهادی خود ارائه کنند.

تاریخ انتشار : 1398/08/12
کد : 88554
تعداد بازدید: 529

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601