یکشنبه 6 بهمن 1398

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

عضو هیئت‌علمی دانشگاه زنجان:
تمدن محصول تلاش جمعی بشر است

اشکواری گفت: برای رسیدن به عالی‌ترین مرتبه کمال، انسان باید همه استعدادها و خلاقیت‌های خود را به کار بگیرد.

 به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ به منظور آشنایی نخبگان و مستعدان‌برتر با شکل‌گیری تمدن ایران و اسلام و خدمات متقابل تمدن ایران و اسلام، «کارگاه آموزشی تاریخ فرهنگ و تمدن ایران و اسلام» به همت بنیاد نخبگان استان زنجان، با حضور جمعی از مستعدان‌برتر برگزار شد.

در این کارگاه، محمد جواد اشکواری؛ عضو هیئت‌علمی دانشگاه زنجان به مفهوم‌شناسی تمدن و فرهنگ اشاره کرد و گفت: تمدن محصول تلاش جمعی بشر است.

وی افزود: برای رسیدن به عالی‌ترین مرتبه کمال، انسان همه استعدادها و خلاقیت‌های خود را به کار می‌گیرد.

اشکواری ادامه داد: گذشته مانند جریان یک رودخانه است و این جریان رودخانه یعنی تاریخ و هر آنچه در سواحل از خود بر جای می‌گذارد، تمدن نامیده می‌شود.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه زنجان برخورداری از خاستگاه عقلانی، داشتن نظم‌های اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و هنری، جهانی و عینی بودن و همچنین داشتن هویت و پویایی را از ویژگی‌های تمدن دانست و به تمدن اسلامی (تعریف، محدوه زمانی و جغرافیایی، ارکان و شاخص‌های تمدن اسلامی، جایگاه علم در تمدن اسلامی، تمدن ایرانی، تمدن یونانی، تمدن هندی) اشاره کرد.

وی در پایان پیرامون موضوعاتی مانند ایرانیان و تمدن اسلامی، نقش ایرانیان در شکل‌گیری و پویایی تمدن اسلامی، خدمات متقابل اسلام و ایران، نقش ایرانیان در علوم مختلف و تأثیر تمدن اسلامی بر تمدن غرب (مسیرهای تمدن اسلامی به غرب: جنگ‌های صلیبی، تجارب و بازرگانی، اندلس و دارالترجمه طلیطله و سیسیل) مطالبی را عنوان کرد.

تاریخ انتشار : 1398/07/30
کد : 88503
تعداد بازدید: 237

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601