شنبه 17 خرداد 1399

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

توسعه کسب و کارهای حوزه داده‌های زیستی در دستور کار

کسب و کارهای حوزه داده‌های زیستی به سرعت در دنیا در حال گسترش است، در این حوزه مرکز راهبردی فناوری‌های همگرا معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز توسعه کسب و کارهای این حوزه را در دستور کار خود قرار داده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ علی محمد سلطانی رییس مرکز راهبردی فناوری های همگرا معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه نسل جدید توالی‌یابی (NGS)، به مجموعه فناوری‌هایی اطلاق می‌شود که می‌توانند حجم زیادی از «دی ان ای» را در مدت‌زمانی کوتاه و با هزینه کم توالی‌یابی کنند درباره اقدامات این مرکز در این حوزه بیان کرد: تنظیم گری دولت و توسعه خدمات توسط کسب‌وکارهای جدید ،مهمترین راهبردی است که برای این حوزه می توان در نظر گرفت. البته تهیه پیش نویس مصوبه دولت برای تنظیم گری و توسعه کسب و کارها یکی از اقدامات انجام شده این مرکز در این حوزه است.

وی در ادامه به اقدامات دیگر مرکز راهبردی فناوری های همگرا معاونت علمی در حوزه نسل جدید توالی یابی اشاره کرد و گفت: شناسایی کسب و کارهای حول نسل جدید توالی یابی، بررسی شرایط حمایت از کسب و کارهای داده های زیستی، مطالعه بازار این حوزه در دنیا، مطالعه و امکان سنجی تولید کیت ها و مواد مصرفی این حوزه در کشور نیز برخی دیگر  از اقدامات انجام شده است. تمام این اقدامات برای توسعه فعالیت ها و گسترش آن در کشور صورت گرفته است.

سلطانی با اشاره به اینکه فعالیت های این حوزه  در سه بخش اصلی زنجیره ارزش NGS یعنی تولید داده، پایگاه داده و تحلیل داده انجام شد گفت: البته در سال جاری نیز در همین سه بخش فعالیت ها پیگیری می شود. علاوه بر آن همکاری ها برای راه اندازی پایگاه ملی داده های زیستی نیز در حال انجام است تا به زودی این اتفاق رخ دهد. البته توسعه کسب و کارهای این حوزه با سرعت در حال پیگیری است و همچنین تولید کیت ها و مواد مصرفی از اهدافی است که دنبال می شود.

تاریخ انتشار : 1398/06/24
کد : 88292
تعداد بازدید: 325

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601