شنبه 17 خرداد 1399

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان چهارمحال‌وبختیاری مطرح کرد:
نقش مهم موقوفات در تقویت اکوسیستم نخبگانی

حجت‌الاسلام‌والمسلمین امیری به ضرورت وقف بر اساس نیاز واقعی کشور اشاره کرد و گفت: بخشی از موقوفات باید به سمت تقویت مراکز پژوهشی، آزمایشگاهی جهت‌دهی شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ اولین جلسۀ دبیرخانه وقف علمی در راستای استفاده از منابع خیّرین و واقفین در حوزه علم و فناوری، پیشبرد اهداف و چشم­انداز نظام نخبگانی و همچنین نقش وقف علمی در توسعه پایدار جامعه، به همت بنیاد نخبگان چهارمحال‌وبختیاری برگزار شد.

در این نشست، مجتبی بنیادیان؛ رییس بنیاد نخبگان استان چهارمحال‌وبختیاری بر ترویج فرهنگ وقف در حوزه‌های علم و فناوری تأکید کرد و گفت: پیرو نشست رییس بنیاد ملی نخبگان و رییس سازمان اوقاف کشور مبنی بر ترویج فرهنگ علم و فناوری و تعریف موقوفات جدید در حوزه علم و فناوری، تشکیل دبیرخانه وقف علم و فناوری در استان‌ها امری ضروری به نظر می‌رسد.

وی افزود: همکاری‌های دو جانبه بنیاد نخبگان چهارمحال‌وبختیاری و اداره‌کل اوقاف و دستگاه‌های علمی و پژوهشی استان می‌تواند در ترویج و اشاعه فرهنگ وقف در عرصه علم و فناوری، تقویت زیرساخت‌های توسعه فناوری و حمایت از مستعدان و ایده‌پردازان، نقش بسزایی داشته باشد.

بنیادیان خاطرنشان کرد: تخصیص موقوفات به مراکز علم و فناوری و جامعه نخبگانی منجر به تقویت اکوسیستم کارآفرینی و عملیاتی‌شدن ایده‌های نوآورانه می‌شود.

در بخش دیگری از این نشست، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن امیری؛ مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان چهارمحال‌وبختیاری نیز ضمن ارائه گزارشی در خصوص موقوفات استان، گفت: علی‌رغم اثرگذاری بالای موقوفات در حوزه‌های علم و فناوری و به تبع آن توسعه و پیشرفت کشور، متأسفانه همچنان سهم بسیار کمی از موقوفات به سمت نخبگانی سوق پیدا کرده‌اند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین امیری به ضرورت وقف بر اساس نیاز واقعی کشور اشاره کرد و افزود: در چند ده سال اخیر موضوع وقف بسیار مورد غفلت قرار گرفته است در حالیکه که اثرگذاری این ظرفیت‌ها بر تقویت مراکز پژوهشی، آزمایشگاهی و کمک‌های مادی و معنوی که می تواند تحولی اساسی‌ در جامعه ایجاد کند، بر کسی پوشیده نیست.

لازم به ذکر است، در این نشست مقرر شد محل دبیرخانه در اداره اوقاف و امورخیریه استان تعیین شود و دانشگاه‌های و مراکز علمی، فناوری و پژوهشی استان نماینده خود را به این دبیرخانه معرفی کنند تا این دبیرخانه با سه رویکرد ترویج فرهنگ وقف علم و فناوری؛ استفاده از موقوفات موجود در حوزه علم و فناوری؛ تعریف موقوفات جدید در حوزه علم و فناوری، به کار خود ادامه دهد.

 

 

 

تاریخ انتشار : 1398/06/13
کد : 88252
تعداد بازدید: 1131

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601